Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Kilka pokoleń Polaków marzyło o tej chwili

› Aktualności 8 miesięcy temu    11.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
Gostyń. Uroczystość 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez PolskęGostyń. Uroczystość 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę fot. A. Fajczyk

- Dzisiejszy dzień to symbol umiłowania Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo - usłyszeli mieszkańcy Gostynia, kiedy po mszy św. w intencji Ojczyzny przeszli na miejski rynek. Delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańców prowadziła orkiestra dęta w towarzystwie gostyńskich mażoretek.

Na rynku odbyła się druga część uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczący w obchodach wspólne odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu państwowego – w asyście chóru „Zaczarowana Melodia” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu, pod dyrekcją Ewy Kuśnierek. W ten sposób Gostyń włączył się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Grzegorz Skorupski - zastępca burmistrza Gostynia, po nim głos zabrał również poseł Jan Dziedziczak.

Zastępca burmistrza przypomniał, że Niemcy nie wytrzymały wojennego wysiłku, a ogarnięte rewolucyjnym wrzeniem podpisały zawieszenie broni. Rosja za to doznała upokorzeń na froncie wschodnim. I w ten sposób 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa.

 - Kilka pokoleń Polaków marzyło o tej chwili. Pisało odezwy, poezje, memoriały. Organizowało naród. Stosowało czynny i bierny opór. Wreszcie poniosło ofiary w przegranych powstaniach - mówił Grzegorz Skorupski.

Podkreślił, że skala poświęcenia polskiego narodu w latach 1914-1921 przewyższała wszystkie nasze wcześniejsze zrywy niepodległościowe. - Ta ostatnia prosta na drodze do niepodległości kosztowała nas najwięcej. Ponad milion Polaków zginęło i zostało rannych podczas działań frontowych I wojny światowej. Łączna liczba zabitych, rannych i zaginionych w walkach o wschodnią granicę Polski przekroczyła 250 tysięcy - mówił zastępca burmistrza.
Zebranym na rynku mieszkańcom w dniu najważniejszego polskiego święta Grzegorz Skorupski życzył tego, co w życiu społeczeństwa i narodu jest najważniejsze - zgody i jedności. 
 

- Pamiętajmy i o tym, że przyszłość zaczyna się już dzisiaj. Wspólnie wykorzystajmy wolność, którą nam dano i zarazem zadano. Róbmy wszystko, by budować lepszą Polskę i rozwijać Gostyń - powiedział.

    Na zakończenie uroczystości  na rynku  pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie wolności delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

CZYTAJ o gostyńskim biegu dla Niepodległej - TUTAJ
 

O Krobskiej Grze Miejskiej - TUTAJ

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (4)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Gosy
  8 miesięcy temu ocena: 0%  4
  Ja marzę o powietrzu bez toksycznego smogu. Truciciele świadomie zabijają na raty sąsiadów. Taki patriotyzm
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ktos
  8 miesięcy temu ocena: 40%  3
  W artykule zapomniano napisać że na gostyńskim rynku przemawiał także Pan poseł J. DZIEDZICZAK. Co raz gorsi dzienikarze piszą w lokalnych portalach.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Matematyk
  8 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Ktos to ten, co najbardziej pieje. I robi bledy ortograficzne
  ~ bez przesady
  8 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Piotr i co z tego?