Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Kolejny etap znoszenia ograniczeń. Bez maseczki na wolnym powietrzu

› Aktualności 2 miesiące temu    27.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. A. Fajczyk

30 maja i 6 czerwca to kolejne daty znoszenia ograniczeń życia społecznego i gospodarczego przez rząd w stanie epidemii. Będziemy mogli swobodnie (bez ograniczonej liczby osób) zrobić zakupy, wyjść bez maseczki na chodnik, zorganizować wesele do 150 osób. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

IV etap noszenia obostrzeń nastąpi od 30 maja. Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ - jak zapewnia ministerstwo zdrowia - w większości województw liczba zachorowań spada.

- Tej transmisji poziomej, która nas tak niepokoi - jest już niewiele. Nie możemy się już tak łatwo zarazić na ulicy, na zewnątrz - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Łuksz Szumowski, minister zdrowia.

Resort zdrowia stale obserwuje sytuację epidemiczną i monitoruje wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmuje odpowiedzialne decyzje. Zapewnił, że stan przygotowania szpitali na przyjęcie chorych na Covid-19 jest bardzo wysoki: ponad 80% łóżek jest wolnych i czeka na pacjentów, około 90% respiratorów jest wolnych, czeka na pacjentów.

Dziennikarze dla porównania przypomnieli, że obowiązek zakrywania ust i nosa był wprowadzany przy liczbie 336 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Aktualnie w kraju było 435 przypadków z koronawirusem. Jakie były argumenty dla znoszenia obostrzeń przy zakrywaniu twarzy?
 

- Wtedy byliśmy na ostrej krzywej wzrostowej, na transmisji poziomej, co do której wiedzieliśmy, że ona będzie wzrastała. A teraz z dnia na dzień liczba chorych w Polsce maleje, zmniejszamy liczbę zgonów. Te aktualne liczby to są osoby już w kwarantannie, nie wychodzą na ulice, nie przekazują choroby dalej - wyjaśnił Łukasz Szumowski. - To nie oznacza końca epidemii. Na pewno mogą pojawiać się duże ogniska zakażeń - dodał.

 

Jakie są nowe zasady bezpieczeństwa?

MASECZKA lub DYSTANS SPOŁECZNY

Od 30 maja nie będziemy musieli zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.
Uwaga! Jeśli nie możemy na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – np. na zatłoczonym chodniku – wówczas należy zasłonić usta i nos. Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy.

Od 30 maja znoszone są LIMITY OSÓB w branży handlowej i gastronomicznej: w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach, w punkcie usługowym. Przestaje obowiązywać zasada, że na 1 osobę musi przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne

Uroczystości religijne i pogrzeby - zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA i WESELA do 150 osób

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne będzie można organizować od 6 czerwca. Warunek - liczba biorących udział do 150 osób.

Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

KULTURA i SPORT

Oprócz tego rząd od 6 czerwca zamierza umożliwić otwarcie kina, teatrów, oper, filharmonii, a poza tym basenów, klubów fitness, siłowni i salonów masażu oraz tatuażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

Pojemność widowni w kinie czy teatrze wypełniona powinna być do 50 proc.

Na siłowni będzie mogła przebywać 1 os/7m², a sprzęty fitness mają być ustawione co 2 metry. Po każdym użyciu mają zostać również dezynfekowane.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
 

- Otwieranie kin, teatrów, domów kultury nie jest konieczne - zaznaczył Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Powiązane

E-WYDANIE lub DROBNE do wklejania  › ponad rok temu › 18.03.2025
 
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ władysław
2 miesiące temu ocena: 100%  5
Paczta ludzie jaki ten PiS dobry. Ograniczenia wam zniesie, pozwoli żyć prawie jak ludzie i do tego 500 do kieszeni da. A na zachodzie to sama propaganda LPGTDI i murzyny z tenczom!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XD
2 miesiące temu 4
Do -Ja. Przeczytaj jeszcze raz artykuł to się dowiesz
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ McBa
2 miesiące temu ocena: 100%  3
A to wszystko to obowiązek czy tylko zalecenia?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja.
2 miesiące temu ocena: 100%  2
Jak będzie wesele na 150 osób to co z odległościa .2m.Przeciez na weselu nie będą w maseczkach .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nat
2 miesiące temu ocena: 100%  1
W końcu coś się zmienia, a co z placami zabaw i salami zabaw dla dzieci?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji