Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Kontrolować, karać, dopłacać do wymiany pieców. Czy to wystarczy?

› Społeczeństwo ponad rok temu    18.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 14 ocen 3 / 67%
A A A
Niektórzy z gostyńskich samorządowców twierdzą, że spora część społeczeństwa gminy Gostyń wciąż nie jest świadoma, w jaki sposób można palić w piecach.Niektórzy z gostyńskich samorządowców twierdzą, że spora część społeczeństwa gminy Gostyń wciąż nie jest świadoma, w jaki sposób można palić w piecach. fot. fotolia.com

Ponad 260 tys. zł z gostyńskiego budżetu przekazano dotychczas na wymianę starych, węglowych pieców, na nowe, bardziej ekologiczne. Program „walki ze smogiem” w gm. Gostyń działa od 18 miesięcy. W tym czasie udało się wymienić 74 stare piece na nowe, ekologiczne źródła ciepła.

W 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Gostyniu podpisano już umowy na wymianę kolejnych 52 pieców.

- Już w styczniu wyczerpaliśmy pulę przeznaczoną na dofinansowania na ten rok, która wynosi 200 tysięcy. Ale wiedząc jak ważny jest to program i ciesząc się z zainteresowania mieszkańców burmistrz na najbliższej sesji przedstawi radnym propozycję zwiększenia środków na ten cel - poinformowała Donata Nawrocka, inspektor ds. ochrony środowiska w gostyńskim magistracie, która koordynuje wymianę pieców.

Stosowne wnioski wpływają do urzędu regularnie. Jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze w budżecie, gmina będzie mogła podpisać następne umowy, a co za tym idzie, kolejne stare piece gminie zostaną wymienione na nowe. Pieniądze uruchamiane są dopiero po zrealizowaniu przez mieszkańca inwestycji i złożeniu wniosku o wypłatę dotacji. Wcześniej wykonywany jest także odbiór przeprowadzany przez pracowników urzędu, który potwierdza fakt wymiany pieca.

TUTAJ o czujniku, jaki zainstalowano na szkole w Kunowie - KLIK

Czy mieszkańców gminy Gostyń stać na wymianę pieca, a tym samym systemu ogrzewania? Koordynatorzy programu walki ze smogiem twierdzą, że składne wnioski mogą świadczyć o tym, iż jest spora grupa osób, które chcą wymienić swoje stare piece na nowe ekologiczne źródła ciepła. Zdają sobie sprawę, że jest to działanie, które realnie wpływa na poprawę jakości powietrza.

- Wiemy, że to dopiero początek działań w zakresie wymiany pieców, ale zainteresowanie mieszkańców jest dla nas sygnałem, że działania samorządu są właściwe, a spora grupa mieszkańców, to ludzie świadomi ekologicznie, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza w Gostyniu - wyjaśniła inspektor Nawrocka.

Nieco innego zdania są gminni radni. Niektórzy z nich twierdzą, że spora część społeczeństwa gminy Gostyń wciąż nie jest świadoma, w jaki sposób można palić w piecach. Temat był poruszany jako „drażliwy” na posiedzeniu komisji rozwoju gospodarczego gminy. - Rozmawiam z ludźmi i oni naprawdę nie wiedzą, czym mogą palić. Złożyłem kiedyś wniosek, aby wydrukować ulotki na ten temat. Powiedziano mi, że w „Wieściach z Ratusza” była cała strona poświęcona edukacji w tym kierunku. Ale jeśli dostajesz gazetę, nie wszystko czytasz. A tak jest cała ulotka, jedna kartka, która może wiele mieszkańcom uświadomić - mówił rajca Krzysztof Wojtkowiak.

Wiceburmistrz Gostynia Grzegorz Skorupski stwierdził, że problemem nie jest to, że społeczeństwo nie chce wymieniać pieców, tylko nie wszystkich (zwłaszcza osoby na emeryturze) stać na zamontowanie urządzenia ekologicznego, które kosztuje ok. 10 tys. zł czy na dobry węgiel za prawie tysiąc złotych za tonę.

- Mieszkańcy nie przejdą na ogrzewanie gazowe, gdyż nie mają szczelnych domów: z odpowiednimi oknami i systemem ogrzewania. Im najłatwiej będzie palić najtańszym materiałem. Samorządy dokładają, ale kwestia kilku tysięcy na dobry, ekologiczny piec stanowi dla wielu problem. Myślę, że brakuje tu konsekwentnej polityki państwowej - powiedział G. Skorupski.

Samorządowcy uważają, że ceny gazu wciąż trochę odstraszają od zainstalowania ogrzewania gazowego. Zwracają uwagę, że problem zanieczyszczania powietrza to jednak nie bezpośrednio tylko palenie węglem. - W tym przypadku ważne jest, aby wybrać surowiec, węgiel odpowiedniej jakości i wykorzystać metodę spalania współprądowego, czyli po prostu „od góry”. Do komina przedostają się wówczas prawie przezroczyste spaliny. Ogranicza to o połowę zanieczyszczanie powietrza! - zauważył wiceburmistrz. Podczas dyskusji uznano, że najważniejszym problemem jest spalanie w piecach przeróżnych śmieci: gumy, plastików, lakierowanych mebli, gazet… . - Ludzie uważają, że papier, karton, to najlepsza rozpałka i palą je, czasami z nieświadomości, że jest to strasznie trujące i powoduje ogromne zniszczenia zdrowia, szczególnie małych dzieci - powiedział G. Skorupski.

Czy kontrole palenisk będą częściej? - ZOBACZ POMYSŁY

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (16)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Świadomy
ponad rok temu ocena: 100%  16
Ludzie w naszej okolicy jak widać to ciemna masa, same tłuki. Nie rozumieją że jak ktoś pali sklejki to potem ludzie chorują. Dopiero jak sami albo ktoś z rodziny zachoruje na raka to wtedy płacz. Ciemny lud w okolicy moi drodzy:-)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostyniak
ponad rok temu ocena: 100%  15
Niestety muszę się zgodzić - Wielkopolanie to dusigrosze. Mówię to z przykrością ponieważ często oszczędzają na własnym zdrowiu paląc czym popadnie byle taniej.. a że później wydadzą sporo na leki i zmarnują jeszcze więcej czasu w kolejce do lekarza to nie pamiętają.
~ Polak
ponad rok temu ocena: 100%  14
Dużo domów ma już piece na węgiel z dmuchawą ,ale nadal takie osoby rozpalają od dołu, ,po rozpaleniu naładują węgla ,dodatkowo włączając dmuchawę ,a wtedy z komina o zgrozo żółto czarny gryzący i duszący dym.Najgorsze jest to że ja po próbie wytłumaczenia takiej osobie że można palić bez takiego dymienia,usłyszałem ze nie będzie słuchać jak ma palić ,będzie palić po swojemu.W tym dniu specjalnie dowaliła jeszcze bardziej do pieca ... takiego dymu jeszcze chyba nie widziałem tak się dymiło .A wystarczy do pustego pieca w którym nie ma pozostałości żaru z poprzedniego dnia nasypać węgla lub miału w ilości na cały dzień,na to drwa na rozpałkę to podpalić, wtedy włączyć dmuchawę... naprawdę prawie wcale dymu!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pogorzelok
ponad rok temu ocena: 75%  13
No tak węgiel i normalne drzewo to rozumiem. Ale sklejki można też palić. My pracujemy w stolarni to mamy gratis a co mnie obchodzi że dym leci? Wolność Tomku w swoim domku.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
ponad rok temu ocena: 100%  12
A co to gaz jest ekologiczny i nie powstaja zadne zanieczyszczenia? A samochody nie zanieczyszczaja? To ze nie ma widocznego dymu nie oznacza ze jest zdrowe powietrze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
ponad rok temu 11
Tak a para to nie skladnik smogu przypadkiem? Powstaje jeszcze tlenek azotu i siarki a takze wegla z tym ze w mniejszych ilosciach
~ chemik
ponad rok temu ocena: 100%  10
I tu Pana/Pania zdziwię, w wyniku spalania metanu CH4 +2*O2 =CO2 +H2O, czyli dwutlenek węgla i para wodna. Nie ma pyłów i cząstek zawieszonych a to one przede wszystkim są odpowiedzialne za smog !!
~ twój
ponad rok temu ocena: 100%  9
jaki jest koszt projektu , rysunku pozwolen od gazowni i kominiarza i wszystkich odbiorów .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MARCIN
ponad rok temu 8
900 jak sam latasz 1300 zł jak dasz odpowiedniej osobie projekt kierownik budowy i kominiarz
~ mój
ponad rok temu ocena: 100%  7
A jaki jest koszt : - udaru mógzu - zawału serca - przeszczepu płuc lub serca - przeziębień, angin, gryp itp - przewlekłego zmęczenia i apatii ( w tym również bez wpływu na wydajność w pracy ) Pewnych rzeczy nie da się przeliczyć na pieniądze.
~ p[-
ponad rok temu ocena: 100%  6
fuj kasy
~ LOLOLOx3
ponad rok temu ocena: 20%  5
A co z Piaskami?? Tam też dopłacają do wymiany pieca, czy wójt jest zbyt skąpy ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ król julian
ponad rok temu ocena: 100%  4
1. co mam rozumieć poprzez"konsekwentna polityka państwowa.."?bo jeśli to o czym myślę to - nie jest to wyjście z sytuacji ,jak na razie konsekwencja kojarzy mi się z karaniem. 2.Dobry obywatel to taki ,który podporządkowuje się monopolowi państwa w tym wypadku surowce ,które może nam tylko państwo dostarczyć np gaz i co dalej ?Dalej będzie mniej więcej tak - zakładam ,że 90% ludzi pali gazem (bez możliwości ogrzewania domu innymi surowcami)co robi monopolista?podnosi cenę i będzie podobnie jak ze śmieciami zapisaliśmy się jak boże baranki a za chwilę podwyżka,należy pamietać że jako państwo kupujemy gaz od kogoś innego więc też ktoś będzie nam ceny dyktował?wystarczy umiejętnie palić węglem i wszystko będzie dobrze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  3
To kwestia podejścia i świadomości ludzkiej. Można palić oszczędnie gazem w dobrze izolowanym i "zdrowym" domu z poprawnie wykonana wentylacją. Ale większość woli się zima truć by móc odłożyć na lato na kilka dni z rodziną nad morzem wierząc, że to zdrowe powdychać nieco jodu. Zapominają przy tym o tych wszystkich szkodliwych rzeczach którymi sami się trują przez sezon grzewczy - gdzie tu logika ?!
~ Pogo
ponad rok temu ocena: 25%  2
W Pogorzeli na Błoniu 14 palą bardzo toksyczne sklejki że stolarni a wszystki toksyczny dym leci na bezbronne dzieci z przedszkola. Więc jak to jest z ta ochrona środowiska? Może ja też wezmę i będzie mi bus przywoził sklejki że stolarni albo najlepiej wszyscy tym palmy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rozwiązanie
ponad rok temu ocena: 100%  1
Dzwonisz do Straży Miejskiej tel 65 5752164, grzecznie prosisz o interwencję w sprawie uciążliwego sąsiada. Miły Pan lub Pani przyjeżdżają z metalowym wiaderkiem biorą próbkę i badają. Jeżeli faktycznie palą skleją sąsiad otrzymuje informację zwrotną o dozwolonym opale oraz "opłaca badanie popiołu" - 500pln