Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Kornik śrutuje organy. Bezwzględnie czas na remont

› Społeczeństwo› Religia ponad rok temu    18.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 13 ocen 0 / 0%
A A A
Organy w kościele w Starym Gostyniu nie były naprawiane od co najmniej 30 lat. Bezwzględnie przyszedł czas na remontOrgany w kościele w Starym Gostyniu nie były naprawiane od co najmniej 30 lat. Bezwzględnie przyszedł czas na remont fot. arch. gostynska.pl

Około 60 000 zł ma kosztować remont zabytkowych organów, jakie znajdują się w kościele, w Starym Gostyniu. Parafianie zostali o tym poinformowani przez proboszcza ks. Mirosława Nowaka. Nie mają nic przeciwko temu, podobnie jak nowo powstała rada ekonomiczna. Mają świadomość, że organy są w stanie krytycznym.

Zabytkowy instrument to dzieło braci Walter z Góry. Został sprowadzony do kościoła w Starym Gostyniu z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Piaskach, na przełomie lat 70 i 80. XX w. Ostatni raz organy naprawiano mniej więcej 30 lat temu. Wiadomo, że jeśli w najbliższym czasie gruntowny remont nie zostanie przeprowadzony, to instrument się po prostu rozsypie. - Dwie lub trzy niezależne firmy dokonały przeglądu organów. Przegląd wewnątrz instrumentu określił, w jakim są stanie: piszczałki zaatakowane przez korniki, zniszczony, przestarzały miech. Ale „na ucho” można też się zorientować, że coś jest nie tak - wyjaśnił ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Starym Gostyniu.

Michał Wiśniewski z prezentami w "bidulu" w Bodzewie

Z opinią firm, które wykonały przegląd instrumentu, w pełni zgadza się obecny organista w parafii - Maciej Woźniak. Twierdzi, że organy od dawna wymagają naprawy, że to „ostatni dzwonek” na ich ratowanie, gdyż dalsze użytkowanie może być dosyć trudne.

- Pojawiają się sytuacje, kiedy włączają się głosy, albo się nie wyłączają, że coś zaczyna dźwięczeń nieoczekiwanie. Nie tylko mechanizmy są uszkodzone. Niektóre elementy są pourywane w środku. Jeśli ktoś by to zaniedbał i teraz całkowicie zostawił, to instrument przestanie działać - powiedział organista. Zarówno on, jak i proboszcz parafii starogostyńskiej podkreślają, że urządzenie regularnie „śrutują korniki”. Dlatego trzeba je bardzo mocno zakonserwować i użyć preparatów, które zatrzymałyby rozwój szkodnika.

Przez pewien czas proboszcz szukał wykonawcy zadania. Firmy, przeglądające instrument, podawały różne ceny (nawet 180 tys.). Wreszcie najniższą ofertę złożyła poznańska firma, która przed laty również naprawiała te organy. Ks. Mirosław Nowak zamierza ubiegać się o dodatkowe środki na naprawę instrumentu z budżetu gminy Gostyń. „Ratowanie organów” ma rozpocząć się w marcu i potrwa do lata. Umowa z wykonawcą będzie podpisana po zakończeniu okresu kolędowego. Na spłatę inwestycji zostaną przeznaczone datki, jakie proboszcz otrzymuje od parafian podczas kolędy. - Ale to dopiero początek zbiórki. Przy możliwościach parafialnych, tak dogadałem się z wykonawcą remontu organów, że spłata zostanie rozłożona na raty, co najmniej na rok - zdradził proboszcz starogostyńskiej parafii.

Podpowiedzcie nam, JAK POWINNO SIĘ ZMIENIĆ "ŻYCIE GOSTYNIA"? KLIK

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (13)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ organista
ponad rok temu 13
Lepiej nowe
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lezak
ponad rok temu 12
hmmm?... instrument został sprowadzony w latach 80 XX w.? Coś mi tu nie pasuje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łyżka
ponad rok temu ocena: 100%  11
Organy są może faktycznie instrumentem zabytkowym, ale nie podoba mi się fakt, że z pieniędzy gminnych proboszcz chce dotację. Są ludzi którzy nie godzą się z takim stanem rzeczy. należy odciąć kościół od pieniędzy państwowych. Proboszcz ma tacę i inne składki i z nich należy taki remont wykonać. Mój dom też jest zabytkowy i nikt mi nie dał pieniędzy na remont dachu a tylko wymagania i przepisy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ yyy
ponad rok temu ocena: 0%  10
a kościół gdzie leży? w gminie Borek chyba, co nie. to też gmina stara się dbać o zabytek. i nie komentuj bo w mniejszości jesteś. znajdz ekipe i przy następnych wyborach wybierz swoje kolesiostwo
~ Łyżka
ponad rok temu ocena: 100%  9
Wiem ze tak jest bo jestem z okolic Borku ale to nie jest normalne. Sa miejscowosci gdzie brakuje chodnikow, sa drogi do remontu, sa rowy i drogi do oczyszczania, brakuje gazu w okolicznych miejscowosciach i kanalizy sanitarnej a radni boreccy dali nie dotacje a ofiare na Kościół. W Borku wszystko sie psuje, burmistrz ktory byl przykladem ekonoma teraz rozrzuca pieniadze. A radni sa nadzwyczaj hojni. Juz sie w Boreckiej gminie znow kolesiostwo rozprzestrzenia.
~ Tak jest
ponad rok temu ocena: 100%  8
Nawet sobie Łyzka sprawy nie zdajesz ze ksiadz jak najbardziej moze złozyc wniosek o dofinansowanie na zabytki. I proboszczowie tak robia radni daja. Z Borku dali na kopułe 100 tysiecy...
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 75%  7
A co się dzieje z obrazem Matki Boskiej Starogostyńskiej ???? Przecież niedawno był odnowiony i założona była sukienka, która kosztowała bardzo dużo pieniędzy ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
ponad rok temu 6
Obraz był odnawiany ale bez ramy, teraz jest wymieniana rama, bo spruchniała
~ yyy
ponad rok temu ocena: 83%  5
jakbyś chodził do kościoła to byś wiedział; jeśli nie jesteś z tej parafii - to nie twoja sprawa
~ parafianin II
ponad rok temu ocena: 33%  4
może biznesmeni z Malewa zasponsorują :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomek
ponad rok temu 3
A dlaczego niby oni?
~ Parafianin
ponad rok temu ocena: 100%  2
Poniecki Proboszcz sfinansował naprawę organów w jednym z ponieckich Kościołów bez jakiegokolwiek wsparcia. Całość z ofiar niedzielnych nabożeństw. Można odłożyć ? Można.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Killer
ponad rok temu ocena: 25%  1
Wstawcie syntezator za 2000 zł.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji