Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Aris
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Koronawirus. Galerie handlowe otwarte. Siłownie i kina nie działają do świąt

› Społeczeństwo 2 dni temu 17:01    21.11.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 4 / 75%
A A A
Powiat gostyński. Od 28 listopada koniec lockdown'u w handluPowiat gostyński. Od 28 listopada koniec lockdown'u w handlu fot. Adobe Stock

Za tydzień będą już otwarte wszystkie sklepy i galerie handlowe. Mając działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Zatem koniec lockdown'u w handlu. Taka jest zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. Siłownie, kluby fitness, placówki kulturalne i gastronomiczne nadal pozostają zamknięte. Decyzja co do ich funkcjonowania ma zapaść przed świętami.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na dzisiejszej konferencji prasowej okres „100 dni solidarności”. Chodzi o to, by w walce z koronawirusem jak najmocniej przestrzegać reżimu sanitarnego.

R E K L A M A25% dziecimocy SRT1

W domach podczas świąt

- Przed nami też jest okres świat Bożego Narodzenia. To moment kiedy rodziny się spotykają. Dlatego szczególnie chcę dzisiaj zaapelować, aby to były spotkania w małym gronie, wśród tych osób, z którymi mieszkamy, aby nie przemieszczać się pomiędzy miastami. Od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre restrykcje będą musiały być wprowadzane później - mówił Mateusz Morawiecki.

Częściowe odmrożenie gospodarki

Wraz z rozpoczęciem „100 dni solidarności”, rząd zdecydował o częściowym odmrożeniu gospodarki, mimo że pandemia Covid-19 nie odpuszcza. Galerie handlowe oraz sklepy meblowe ponownie będą mogły działać od 28 listopada - w najwyższym reżimie sanitarnym.

- Spotykaliśmy się z handlowcami z różnych branż i obiecali nam, że będą dbali o to, aby była obsługiwana odpowiednio mała liczba ludzi - podobnie, jak w drogeriach spożywczych i drogeriach, aby można było utrzymać reżim sanitarny - poinformował premier.

Zapowiedział, że warunek utrzymania nowego reżimu sanitarnego jest jeden: dyscyplina każdej placówki: sklepu, galerii, sklepu meblowego.

- Będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych. Jeśli placówki nie będą się stosowały, trzeba będzie te sklepy zamykać. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy - wyjaśnił szef Rady Ministrów.

Dodatkowa niedziela handlowa

W grudniu obowiązywać mają dwie niedziele handlowe - 13 i 20 grudnia. Odwołanie lockdown'u w handlu oznacza, że i w te dni galerie handlowe oraz sklepy meblowe będą mogły być otwarte.
Istnieje szansa, że rząd zniesie zakaz handlu na jeszcze jedną niedzielę grudnia. Mówił o tym dzisiaj Jarosław Gowin na konferencji prasowej. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii konsekwentnie stoi na stanowisku, że ze względów zdrowotnych i gospodarczych warto rozważyć, aby niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową. Konsultowano ten pomysł ze związkami zawodowymi. Dwie z trzech najważniejszych organizacji pracowniczych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego popierają ten postulat.

Gastronomia, kultura, sport - zawieszone

Co z pozostałymi branżami, takimi jak gastronomia, placówki kulturalne czy siłownie? Premier Morawiecki przyznał, że rząd był nakłaniany przez inne branże - gastronomię, przedstawicieli branż kulturalnych, sportowych, kina, teatry - żeby otworzyć placówki kulturalne, usługowe, sportowe, które dziś są zamknięte.

- Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić zamknięte również te placówki w okresie przedświątecznym - do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy, co dalej. To ważne żeby uratować setki tysięcy miejsc pracy w przyszłości, ale jednocześnie żeby utrzymać w ryzach przyrost zakażeń, jak to było w ostatnim tygodniu - tłumaczył Mateusz Morawiecki.
 

Bardzo mocno podkreślał, że zasady: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina „nie są i nie mogą być zapisane w kamieniu”. W zależności od tego, jaki będzie przebieg pandemii, rząd planuje je modyfikować.

- Ale na dzisiaj taki zarys zmian, takie propozycje zmian przedstawiamy od dnia 28 listopada do 18 stycznia. Później będziemy mieli etap, w którym być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej - jeżeli się uda zdusić epidemię i dotrwać do czasów szczepionki. Ale oczywiście pewności takiej nie mamy - powiedział szef rządu.

+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kulak zwariował???
2 dni temu 17:12 ocena: 17%  9
Przerażające że pracownicy z GOK albo z Biblioteki lub z urzędu wypisują w czasie pracy komentarze wychwalające lewicę...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bez przesady
2 dni temu 21:10 ocena: 100%  8
Nie to ty gorzej się czujesz , biedaczek uważa , że jest w centrum zainteresowania ,a wzbudza litość i wesołość. Tak,tak wszystkie podległe UM w Gostyniu i okolicy pracują oczywiście w niedziele,a urzędnicy piszą komentarze żeby zdenerwować maniaka ,który od kilku dni pokochał miłością nieodwzajemnioną prawicę,którą dopiero co dręczył durnymi komentarzami.
~ Z neta
2 dni temu 16:49 ocena: 20%  7
SLD przejęło władzę od AWS gdy bezrobocie było na poziomie 16%, oddawali oni władzę z blisko 20% bezrobociem, PO oddała władzę z bezrobociem prawie 10%, teraz za PiS jest na poziomie 6.5%. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 a i tak poziom bezbrobocia w 2005 był wyższy od tego w 2001 roku gdy AWS rządziła. Przypomnieć warto że SLD zamykało bary mleczne oraz cięło programy socjalne. PiS wprowadził 500 plus a i tak bezrobocie spadło z 10% na 6.5%. Ponad 2 mln wyjechało z Polski na zachód Europy po wejściu do UE ale 2.5 mln przyjechało do Polski głównie ze wschodu, z Białorusi i Ukrainy. Teraz ci co wyjechali nie muszą wracać bo inni zajęli ich miejsce. Najgorszym rządem było SLD. Podobnie problemy w powiecie za lewicy się rozpoczęły a teraz SLD zwala winę na Roberta Marcinkowskiego i jego SKW.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Komisarza.
2 dni temu 16:42 ocena: 20%  6
Na biuletynie partyjnym tego z ratusza czyli [...] nie warto komentować ani odpowiadać na kłamstwa na temat PIS bo zaraz kasują tam komentarze ci cenzorzy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ władysław
2 dni temu ocena: 0%  5
Miejsca, gdzie hartuje się ciało aby było odporne na jakieś grypy zamyka się. Ale kościoły czy inne galerie pozostawia się otwartymi. Żenada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zieeeew
2 dni temu ocena: 86%  4
Nuda. Wysil się jakoś.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do SLD
2 dni temu ocena: 29%  3
https://www.wprost.pl/257724/s... SLD obiecywało w kampanii 2011 darmowy internet dla wszystkich, laptopy dla uczniów, tańsze kredyty, darmowe żłobki i wiele innych obietnic. Kiedy burmistrz Kulak zacznie realizować program i obietnice SLD z 2011 roku?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ żałosny jesteś
2 dni temu ocena: 90%  2
Długo będziesz żebrać o ten internet za darmo z laptopem? Zacznij pracować to sobie sam kupisz ,kredytu nikt rozumny ci nie da ,bo nigdy żadną pracą się nie skalałeś ,a żłobek raczej ciebie nie dotyczy ani teraz ani w przyszłości . .Dużo zdrowia życzę.
~ SLD 2001-2005
2 dni temu ocena: 29%  1
Bezrobocie: w 2001 było 16.5%, w 2002 było 20% w 2003 było 20%, w 2004 było 20%, w 2005 było 19%, teraz za PiS jest poniżej 10%.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji