Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Koronawirus. Kolejne obostrzenia zostają zniesione

› Społeczeństwo 15 dni temu    20.07.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Adobe Stock

Wygląda na to, że w powiecie gostyńskim (i jak zapewnia resort zdrowia, także w Polsce) sytuacja z koronawirusem się uspokoiła. Od tygodnia nie ma nowych potwierdzonych przypadków zakażenia SARs-CoV-2. Możemy się cieszyć, gdyż w Wielkopolsce dzisiaj wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły kolejne zakażenie koronawirusem u 34 osób. Nie było w tej grupie mieszkańców powiatu gostyńskiego, nie mamy mieszkańców hospitalizowanych w związku z chorobą Covid-19, nie ma też osób pod nadzorem epidemiologicznym.

Jak wiemy, w związku z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce, rząd postanowił znieść kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Tym razem poluzowania dotyczą głównie branży rozrywkowej i sportu. Rząd w przygotowanym rozporządzeniu planuje bowiem zwiększyć limity widzów oraz gości na widowiskach sportowych, targach oraz innych wydarzeniach. 

Ważną zmianą będzie zmniejszenie dystansu społecznego z 2 metrów do 1,5 metra.

Sam obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych póki co nie zostanie zniesiony.

Poluzowanie obostrzeń nastąpi w dwóch etapach - w lipcu i sierpniu.

STADIONY PIŁKARSKIE I ŻUŻLOWE

W prozporządzeniu przygotowanym przez Radę Ministrów mówi się m.in. o podwyższeniu do 50 proc. liczby kibiców, którzy będą mogli wejść na stadion piłkarski oraz żużlowy, a także zwiększeniu liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Ponadto, w zajęciach, wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (za wyjątkiem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 300 osób (włączając w to obsługę wydarzenia).

HALE SPORTOWE

Podniesiono także limit publiczności na innych obiektach sportowych do 50 proc. Zmiana ta przewiduje również otwarcie dla publiczności hal sportowych we wskazanym 50-procentowym limicie. Zdecydowano także o zniesieniu ograniczenia liczby uczestników zajęć na basenach (bez względu na to, czy jest to basen kryty czy otwarty).

TARGI, SZKOLENIA, KONGRESY

Zmiany w nowym rozporządzeniu dotyczą także kongresów, targów, szkoleń i wydarzeń, na których liczba osób może być w pełni kontrolowana, a każdy uczestnik jest weryfikowany z imienia i nazwiska. W targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Podczas nich zmniejszony zostanie dystans między uczestnikami do 1,5 m, a co za tym idzie, obniżony zostanie także maksymalny limit osób, które mogą uczestniczyć w tego typu wydarzeniach do 1 osoby na 2,5 metra kwadratowego.

BASENY

W rozporządzeniu zdecydowano również o zniesieniu ograniczenia liczby uczestników zajęć na basenach. Podniesiono limit widzów do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Przepisy nie różnicują sytuacji basenów otwartych i zamkniętych.

KINA, AMFITEATRY

Najnowsze rozporządzenie związane z koronawirusem znosi także obowiązek naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach, na imprezach artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach i w muszlach koncertowych.

W projekcie przewidziano też udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni (nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc).

Jednakże widz będzie wciąż zobowiązany do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie obiektów. Będzie też musiał zachować 1,5 m odległości od innego widza – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.

Większość przepisów zacznie obowiązywać już od 21 lipca, kiedy wchodzi w życie rozporządzenie. Niektóre tylko zmiany będą musiały poczekać do 4 sierpnia.


Na terenie powiatu gostyńskiego 20 lipca dane związane z koronawirusem przedstawiały się następująco:

Objętych nadzorem epidemiologicznym -  0 osób;
Poddanych kwarantannie - 63 osoby ( w tym 27 osób decyzja PPIS,  36 osób - obowiązkowa kwarantanna);
Hospitalizowanych - 0 osób ;
Przypadki  potwierdzone - 33 osoby:
1 osoba przebywa w izolatorium w Poznaniu (z dodatnim wynikiem badania);
19 osób - izolacja domowa;
Zgony - 2 osoby;
Ozdrowieńcy - 8 osób + 2 osoby, która przebywały w izolatorium w Krotoszynie.

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie koronawirusem u 34 osób w Wielkopolsce w ciągu doby. W naszym województwie do tej pory odnotowano 3453 przypadki zakażeń koronawirusem, w tym 190 osób zmarło, a 2370 wyzdrowiało.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Do redakcji
5 dni temu 2
Droga redakcjo, proszę o wytłumaczenie dlaczego ten turnus był niby nieodpowiedzialny?. Skoro postawiliscie tezę. Wypadało by dodać kilka słów wyjaśnień. Rozumiem, że byliście na tym wyjezdzie? A z Waszej redakcji gdzie wybieracie się na wakacje? Czy to aby nie jest nieodpowiedzialne? Turnusy rehabilitacyjne są dla osób niepełnosprawnych często momentem odetchnięcia. Jak widać póki co zachorowali opiekunowie czyli jak każdy z nas.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
5 dni temu 1
Komentarz zupełnie nie dotyczy artykułu