Koronawirus. Nowe zasady dla seniorów. Program pomocowy i infolinia

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Nowe zasady dla seniorów. Program pomocowy i infolinia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Rząd wystosował apel do seniorów, zwłaszcza do tych powyżej 70. roku życia - „zostańcie w domu!”. Wprowadzono nowe zasady dla osób starszych, uruchomiono specjalną infolinię i program solidarnościowy pn. „Korpus wsparcia seniorów”. Chodzi o opiekę nad seniorami, którzy nie mają opieki rodzinnej, nie mieszkają ze swoją rodziną, lub którym najbliżsi pomagać z różnych względów nie mogą.
 

- Przed nami krytyczny tydzień - w tym sensie, że w nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni - mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia na wczorajszej konferencji prasowej. - Niestety, spełniają się czarne scenariusze. Jeszcze tydzień temu przedstawialiśmy prognozę, że w tym tygodniu będziemy testowali poziom 15 tysięcy dziennych zachorowań i z tą sytuacją mamy do czynienia. Jęli taka tendencja by się utrzymywała, to w przyszłym tygodniu, będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tysięcy dziennych zachorowań. Taki scenariusz jest już gorszy od czarnego - dodał.

 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że na śmierć, na poważne zagrożenie zdrowia przez zakażenie koronawirusem narażone są przede wszystkim osoby starsze - nasze mamy, ojcowie, babcie i dziadkowie. Dlatego jednym z najważniejszych celów walki ze skutkami pandemii koronawirusa jest zapewnienie ochrony dla seniorów. Jednocześnie zaapelował, do osób powyżej 70. roku życia, które nie świadczą pracy, aby nie przemieszczały się i w miarę możliwości nie wychodziły z domu. Rząd wprowadził też program „Ochrona seniorów”.

Od dziś obowiązują nowe zasady dla seniorów.

Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się. Z opublikowanego wczoraj wieczorem rozporządzenia wynika, że mogą się przemieszczać wyłącznie w celu:

- wykonywania czynności zawodowych lub służbowych;
- zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego;
- sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Co jest bardzo ważne - rząd nie przewidział kar za złamanie przez seniora nakazu pozostania w domu.

Uwaga! W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 m kw.

Nadal od poniedziałku do piatku obowiązują tzw. godziny dla seniora. W sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz na poczcie w godzinach 10.00-12.00 obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60 lat. We wszystkich placówkach handlowych należy nosić maseczkę. Sklepy muszą udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

100 mln zł na "Korpus wsparcia"

Aby zachęcić starsze osoby (w szczególności po 70 roku życia) do pozostania w domach, rząd uruchomił też międzypokoleniowy program solidarnościowy pn. „Korpus wsparcia seniorów”.

W jego realizacji ma pomóc szerokie zaangażowanie organizacji pozarządowych, wolontariuszy, harcerzy, wojsk obrony terytorialnej czy wojsk operacyjnych.

Dla seniorów powstała specjalna infolinia - pod nr tel. 22 505 11 11. Tam mogą dzwonić starsze osoby (przede wszystkim te, które mają ukończone 70 lat).

- W ramach solidarności międzypokoleniowej: rząd, ośrodki pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, harcerze, wolontariusze, WOT szeroko rozumianym wsparciem będziemy przekazywać państwu przede wszystkim niezbędne produkty do domu. Konsultant na infolinii zbierze informacje, konkretne dane. One będą przekazane do danego ośrodka pomocy społecznej. Konkretna osoba z ośrodka czy też wolontariusz do państwa domu trafi, skontaktuje się i niezbędne produkty zostaną dostarczone. Dla nas ważne jest, aby seniorzy pozostali w domu - mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Rząd zapewnił też rozwiązanie finansowe - na program wsparcia dla seniorów, aby produkty mogły trafić do domów, zabezpieczył 100 mln zł.

Minister Maląg zaapelowała do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc, aby zadanie mogło być wykonane jak najlepiej. Zapewniła, ż epracownicy osrodków pomocy społecznej już są szkoleni.

Uruchomiona została też strona internetowa „Wspieraj seniora” z ankietą do wypełnienia przez wolontariuszy i organizacji chętnych do pomocy.

- Państwa zaangażowanie będzie wykorzystane przy wspieraniu seniorów. Już mamy wiele telefonów, wiele organizacji się zgłasza, aby służyć wsparciem. Abyśmy przede wszystkim zdali ten egzamin z solidarności międzypokoleniowej - powiedziała minister.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE