Koronawirus. Od dzisiaj obowiązkowe zakrywanie ust i nosa

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Od dzisiaj obowiązkowe zakrywanie ust i nosa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Rząd zareagował na coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust przez Polaków, w obawie, że może to skutkować nowymi zakażeniami. - Zdecydowaliśmy, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania - poinformował Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Od 8 sierpnia, obowiązuje zmienione rozporządzenie ws. zakrywania ust i nosa. Wprowadzono też regionalizację kraju pod względem zakażeń koronawirusem.

W piątkowy wieczór (7.08) w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Resort zdrowia zareagował w ten sposób na kolejne rekordy nowych zakażeń. W nowym rozporządzeniu silniej zaakcentował nakaz noszenia maseczek, chust, przyłbic i innych form zasłaniania twarzy. Przepisy skomentował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podał, że rozporządzeniu, które zaczyna obowiązywać od dzisiaj (08.08) dokonano zmian w porównaniu z pierwotnym brzmieniem projektu.
 

- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny – powiedział wiceminister Cieszyński.
 

Zwolnienie z obowiązku zakrywania ust i nosa maseczkami czy przyłbicami w przestrzeniach zamkniętych dotyczy jedynie nielicznych Polaków. Rozporządzenie wchodzi w życie niemal natychmiast, od dziś.

Bagatelizowaliśmy nakazy?

Obostrzenie związane z zasłanianiem twarzy i nosa bywało w ostatnich tygodniach i miesiącach bagatelizowane przez wielu Polaków. Częste obrazki z brakiem maseczek, chust lub przyłbic w sklepach, ale i skupiskach (wiece, plaże, imprezy masowe) pokazały, że Polacy przestali bać się epidemii, mimo coraz gorszych raportów dot. nowych zakażeń, nowych dobowych rekordów.

Początkowo planowano tego typu wyjście, że od 1 września 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Obecnie, w ostatecznej wersji rozporządzenia – jak wskazał minister Cieszyński – jest przepis gwarantujący, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie za pomocą maseczki, to przy użyciu przyłbicy (w tym tylko takiej zakrywającej ust i nos) lub części odzieży.

Wyłączenia od tej zasady obejmą m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

W efekcie konsultacji w opublikowanym rozporządzeniu zmieniono m.in. rozwiązania dotyczące działania w strefach żółtej i czerwonej, m.in. kin i siłowni. Doprecyzowano też rozwiązania dotyczące kościołów.

Podział na strefy

W czwartek resort zdrowia informował o obostrzeniach dotyczących najbardziej zagrożonych epidemią powiatów w Polsce (tzw. czerwonych i żółtych stref)

W tej sprawie również pojawiło się dziś rozporządzenie, zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski. źródło onet.pl, radiozet.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE