Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Koronawirus. Rząd przywraca „godziny dla seniorów”

› Aktualności 20 dni temu    10.10.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Powiat gostyński też dostanie środki dla domów pomocy społecznej i respiratory?Powiat gostyński też dostanie środki dla domów pomocy społecznej i respiratory? fot. A. Fajczyk

Tuż po zakończeniu obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji związanej z epidemią COVID-19 w Polsce, premier Mateusz Morawiecki przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie. - Dążymy do ustabilizowania sytuacji, do tego by dynamika wzrostu zachorowań była malejąca - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Rząd przywraca „godziny dla seniorów” w sklepach, przeznacza dodatkowe pieniądze dla domów pomocy społecznej i respiratory dla szpitali.

R E K L A M ABolsius

Strategiczne cele - utrzymanie gospodarkina normalnym poziomie

Podczas konferencji prasowej z udziałem premiera i ministra zdrowia poinformowano o strategicznych celach w walce z rozszerzaniem koronawirusa na najbliższe tygodnie. - Po pierwsze to możliwe ograniczenie przede wszystkim liczby zgonów i zapewnienie bezpieczeństwa seniorom, którzy są najbardziej narażeni w polskim społeczeństwie na utratę zdrowia, na zgon - mówił szef rady ministrów. Kolejnym celem jest zapewnienie wydolności służby zdrowia, a trzecim - utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych. - Tam, gdzie tylko można gospodarka będzie funkcjonowała normalnie. Te branże, których działalność wiąże się w największym stopniu z kontaktowaniem się ludzi między sobą - tak, jak w ostatnich kilku miesiącach miały ograniczenia, tak i będą je miały nadal. Ale dążymy do tego, by pozostałe przedsiębiorstwa handlowe, usługowe, firmy, zakłady przemysłowe mogły funkcjonować - wyjaśniał premier.

Priorytet - ochrona seniorów
Według danych, dotyczących koronawirusa wśród seniorów - udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w różnych przedziałach wiekowych wskazuje jednoznacznie, że osoby powyżej 60 roku życia są najbardziej narażone na utratę życia, na ogromny uszczerbek na zdrowiu. Z tej grupy niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, które są w bardzo ciężkim stanie zdrowia, seniorów już jest 80 procent. - Musimy mieć świadomość, że te reguły, które dzisiaj wyznaczamy są pewnymi wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów (...) - mówił Mateusz Morawiecki, apelując o to, aby osoby starsze pozostały w domach, gdzie tylko mogą.

Godziny dla seniorów

Od 15 października rząd wprowadza tzw. „godziny dla seniorów” (powyżej 60 roku życia), jak to było wiosną - w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach seniorzy będa mogli robić zakupy od godz. 10.00 do 12.00.

- Dajmy w tym czasie zrobić zakupy naszym seniorom. Apeluję również o pomoc dla seniorów, którzy będą chcieli ograniczyć maksymalnie kontakty z innymi osobami do organizacji pozarządowych, o nawiązywanie kontaktów z osobami starszymi w kwestii udzielania pomocy przy zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa - mówił premier RP.

Poinformował, że wszystkie służby państwowe pozostają w stanie najwyższej gotowości po to, by służyć pomocą osobom starszym,

Pieniądze dla DPS-ów, respiratory dla szpitali
Rząd podjął również decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej 38 mln zł dla domów pomocy społecznej. - Tam znajdują się seniorzy, jest około 800 takich domów - informował premier Morawiecki. Z kolei resort zdrowia wraz ministerstwem spraw wewnętrznych oraz wojewodami prowadzą intensywne działania nad powiększeniem bazy łóżkowej dla chorych na Covid-19.

- Mamy deklarację z poziomu województw dotyczącą 11 tysięcy łóżek, poziom ich zajętości obecnie jest na poziomie 4 i pół tysiąca. Ale będziemy pracowali nad tym, aby w najbliższym czasie zwiększyć je o 2 tysiące - informował Adam Niedzielski.

Na początku tygodnia zajętych było 800 respiratorów na leczenie chorych na Covid-19, teraz jest już ponad 900 sztuk. Minister zlecił wydanie do szpitali kolejnych 300 respiratorów i 264 kardiomonitorów.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Karolina
wczoraj 10:09 3
Dostosujmy się do godzin dla seniorów i dajmy im zrobić zakupy. Przecież my- młodzi możemy równie dobrze zrobić zakupy w sieci, np: [...] Starsza osoba raczej nie poradzi sobie tak jak my.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ciekaw
20 dni temu ocena: 50%  2
W jakich godzinach będą te śmieszne godziny dla seniorów?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
19 dni temu ocena: 100%  1
Juz dopisane