Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Koronawirus w domach pomocy zbiera żniwo. Zmarła kolejna mieszkanka

› Społeczeństwo 4 dni temu    14.09.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 15 ocen 1 / 100%
A A A
Powiat gostyński. Koronawirus w dwóch placówkach pomocy społecznej. Co z pozostałymi DPS-ami?Powiat gostyński. Koronawirus w dwóch placówkach pomocy społecznej. Co z pozostałymi DPS-ami? fot. fotomontaż Z. Pacanowski

Jak wynika z raportu gostyńskiego sanepidu, w powiecie gostyńskim w poniedziałek (14 września) mamy 135 przypadków aktywnych zakażeń koronawirusem oraz 217 osób w kwarantannie, a 4 poddane zostały nadzorowi epidemiologicznemu. W ciągu tygodnia zmarły 4 osoby. Sumując te liczby, można mówić o rekordzie w statystykach gostyńskiego sanepidu, odkąd epidemia rozpoczęła się w naszym regionie.

Na pewien czas będziemy musieli pożegnać się z sytuacją, kiedy przy rubryce dotyczącej kwarantanny podawano pojedyncze cyfry, a w izolacji domowej czy w hospitalizacji nie było mieszkańców w ogóle. Od soboty czeka nas najprawdopodobniej czerwona strefa.

Na początku września w Domu Pomocy Społecznej w Rogowie zachorowała jedna z mieszkanek w wieku 78 lat. Co się stało? Jak wirus Sars-CoV-2 dostał się do placówki? Początkowo mówiono, że pacjentka „0” przywiozła go z zewnątrz.

– Trudno powiedzieć tak naprawdę. Przyczyn może być więcej. Pracownicy wchodzą i wychodzą, mieszkanki też mogą kontaktować się ze środowiskiem zewnętrznym. Ciężko określić, kto mógł być przyczyną zakażenia. Staramy się to ustalić, ale to może zająć pewien czas – wyjaśnia Michał Ostrowski, dyrektor gostyńskiego sanepidu.

Dziś dowiedzieliśmy się, że zmarła kolejna mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Przypadek najprawdopodobniej zostanie wykazany w jutrzejszych statystykach urzędu wojewódzkiego. To już 3 zgon wśród mieszkanek tej placówki zakażonych koronawirusem i 4 w powiecie gostyńskim w ciągu ostatniego tygodnia.

Ile zakażeń?

Aktywnych przypadków zakażenia w DPS Rogowo mamy obecnie 70 (wcześniej aktywnych było 73). Z tego 42 zakażonych jest hospitalizowanych, 28 osób przebywa w izolacji. W sumie zmarły 3 osoby, które wcześniej były podopiecznymi tej placówki.

W DPS w Chumiętkach mamy obecnie 49 aktywnych przypadków zakażenia, w tym 7 mieszkańców jest hospitalizowanych.

Podzieleni na zespoły

DPS w Rogowie dostosował swoją działalność do obecnej trudnej sytuacji. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u 13 pracowników. Siedmioro z nich przebywa obecnie w izolacji w placówce, a sześcioro zostało poddanych izolacji w warunkach domowych. Pozostali pracownicy pracują w systemie rotacyjnym, czyli są podzieleni na grupy. Grupy funkcjonują w systemie dziesięciodniowym, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych, a miejscem zakwaterowania pracowników z grupy aktualnie pracującej jest placówka w Rogowie. Oznacza to, że swój wolny czas personel również tam spędza. Jest podzielony na zespoły, z których każdy pracuje z inną grupą mieszkańców. Jeden zespół zajmuje się mieszkańcami zakażonymi, a drugi mieszkańcami zdrowymi. Oba zespoły kwaterują osobno i w czasie pobytu w DPS nie kontaktują się bezpośrednio ze sobą.
 

50 tysięcy na testy

Kiedy potwierdzono przypadek koronawirusa u pensjonariusza DPS w Chumiętkach (11 września), pojawił się problem, gdyż zgodnie z procedurami służby epidemiologiczne mogą zlecić przeprowadzenie testów wśród innych pensjonariuszy i pracowników dopiero w siódmej dobie od kontaktu z osobą zakażoną, co przypadałoby we wtorek 15 września. Dlatego zarząd powiatu zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych środków na przeprowadzenie testów w DPS Chumiętki. Te wykonano niemal natychmiast wśród 108 mieszkańców i 72 pracowników. Okazało się, że zakażonych jest 37 pensjonariuszy i 9 pracowników. Od 12 września dom pomocy przeszedł w system pracy rotacyjnej, a mieszkańcy zostali podzieleni na grupy, z którymi pracują osobne, nie stykające się ze sobą zespoły pracowników.

Jak to wygląda w pozostałych domach pomocy?

DPS w Zimnowodzie również pracuje od środy (9 września) w systemie rotacyjnym. Pracownicy tzw. „pierwszej zmiany” i mieszkańcy tej placówki zostali już przetestowani pod kątem koronawirusa. Wszyscy są zdrowi.

DPS w Chwałkowie pracuje, tak jak pozostałe placówki, z zachowaniem obowiązujących procedur bezpieczeństwa sanitarnego, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Dziś zostały też wykonane testy wśród mieszkańców i pracowników tej placówki. Dodatkowo na polecenie starosty wprowadzono znaczące ograniczenia w kontaktach mieszkańców wszystkich domów pomocy społecznej powiatu gostyńskiego z osobami spoza placówek.
 

- Przez cały czas od początku lipca, kiedy wojewoda wielkopolski wydał decyzję, umożliwiającą kontakty mieszkańców domów pomocy społecznej ze środowiskiem - uruchomiono wyjścia i odwiedziny w domach pomocy społecznej, władze powiatu gostyńskiego wprowadziły wymóg powrotu do placówki z urlopowania do rodziny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa – informuje Robert Marcinkowski.

Co z kadrą?

DPS-y pracują w oparciu o pracowników swoich placówek, w różnych wariantach organizacyjnych: Chwałkowo w dotychczasowym systemie, a placówki w Rogowie i Zimnowodzie w „systemie 10-dniowym” z zakwaterowanymi pracownikami. DPS Chumiętki funkcjonuje w „systemie 7-dniowym” również z zakwaterowanymi pracownikami. Zarząd powiatu cały czas monitoruje sytuację.

- Rozważamy w zależności od mogących wystąpić okoliczności różne warianty rozwiązań sytuacji kadrowych. Możliwe, że zaistnieje potrzeba wsparcia kadrowego opiekunami z zewnątrz – dodaje gostyński starosta.


Z danych gostyńskiego sanepidu na 14 września:

Aktywne zachorowania: 135 osoby;
Objętych nadzorem epidemiologicznym -  4 osoby;
Poddanych kwarantannie -  217 osób (w tym 136 osób objęte decyzją PPIS,  81 osób - obowiązkowa kwarantanna)
Hospitalizowanych - 60 osób;
Przypadki  potwierdzone - 203 osoby;
Izolacja domowa - 75 osób;
Izolatorium w Poznaniu - 0 osób;
Zgony - 4 osoby ;
Ozdrowieńcy - 61 osób, w tym 2 osoby, które przebywały w izolatorium w Krotoszynie.
 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (16)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nowy
4 dni temu ocena: 100%  16
Cały ten system wprowadzania żółtych i czerwonych stref to o kant d...y można rozbić. Wystarczył jeden dps żeby cały powiat znalazł się w żółtej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hm
4 dni temu ocena: 0%  15
Zmarły 2 kolejne osoby. :(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nowy
4 dni temu ocena: 100%  14
Dużo testów- dużo wykrytych zakażeń. Tak samo sytuacja wyglądała na Śląsku. Przebadajcie pracowników dwóch firm Euro w Lesznie i od razu macie powiat leszczyński w czerwonej strefie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Magda
4 dni temu ocena: 83%  13
Znajomych matka ma koronawirusa, zakaziła się w pracy, w DPS w Chumiętkach. Mimo stałego kontaktu i złego samopoczucia jej współdomowników - im nie zrobiono testów. Narzucono miesięczną kwarantannę, bez testów!! Chodzili wcześniej do szkół w Krobii, nie wprowadzono tam kwarantanny. Zaraziło się na pewno wiele osób, wszystkie one chodzą swobodnie i zakażają kolejne osoby...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KIJ
4 dni temu ocena: 40%  12
Przykre to jest ,ale przebywaja tam ludzie starsi schorowani i rzecza naturalna jest ze umieraja i umierac będą a czy do tego tez przyczynia sie ten korona Bóg jeden wie pod tego wirusa podciagnac mozna wszystko ,
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bono
4 dni temu ocena: 50%  11
A co z warsztatami terapii w piaskach?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ono
4 dni temu ocena: 100%  10
Mam pytanie z kąd ma być dodatkowa kadra? Dlaczego do pomocy w DPSach nie są brane pod uwagę służby mundurowe między innymi Wojska Obrony Terytorialnej?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Korona
4 dni temu ocena: 80%  9
Przestańcie robić testy to ludzie będą zdrowi test to oszusywo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasia
4 dni temu ocena: 0%  8
Ciekawi mnie czy pracownicy po powrocie do domu pójdą na kwarantannę?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Byly
4 dni temu ocena: 100%  7
W dps na jesień wciąż chorowali i umierali . W tym. Okresie wciąż było dużo zachowań . Ciekawe jak pralnia w dps chumietki dojeżdża jeśli jest prywatną.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KARA
4 dni temu ocena: 70%  6
PYTANIE . CZY PAN DYREKTOR MICHAŁ OSTROWSKI PO WPROWADZENIU POWIATU W ŻÓŁTĄ STREFĘ NADAL BĘDZIE STAŁ NA CZELE SANEPIDU.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nietoperz
4 dni temu ocena: 67%  5
Ironiczne pytanie z tą pacjentką zero...pewnie że z zewnątrz przecież Rogowo to nie Wuhan tu się nietoperzy nie jada....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marek
4 dni temu ocena: 50%  4
Gdyby ich nie zabierali pewnie by nie było tak żle.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
4 dni temu ocena: 75%  3
A co z placówkami dziennego pobytu? Gdzie codziennie przebywają osoby niepełnosprawne, starsze? Też są szczególnie narażone. Niektóre są zamknięte, a inne....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ :(
4 dni temu ocena: 40%  2
No to po nas:(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dziad
4 dni temu ocena: 64%  1
Ja mam to w [...]
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji