Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Koronawirus. Żaden przypadek zachorowania nie został zgłoszony

› Społeczeństwo 4 miesiące temu    27.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 12 ocen 1 / 100%
A A A
Powiat gostyński. Starosta Robert Marcinkowski w zwiazku z koronawirusem uspokaja:  na chwilę obecną nie ma powodów do paniki.Powiat gostyński. Starosta Robert Marcinkowski w zwiazku z koronawirusem uspokaja: na chwilę obecną nie ma powodów do paniki. fot. B. Bujak

W powiece gostyńskim w związku z koronawirusem na chwilę obecną nie ma powodów do paniki. - Póki co żaden przypadek zachorowania nie został zgłoszony czy potwierdzony - zapewnia Robert Marcinkowski, starosta powiatu gostyńskiego. Te informacje potwierdza też dyrekcja gostyńskiego sanepidu.

Mieszkańcy powiatu wystraszyli się po tym, jak do krotoszyńskiego szpitala trafiła pacjentka z objawami grypopodobnymi. Ponieważ przyznała, że przebywała we Włoszech, pojawiły się podejrzenia o ewentualne zarażenie koronawirusem. Kobieta przebywa ciągle w krotoszyńskim szpitalu. Została umieszczona w wyizolowanym pomieszczeniu. Wdrożono również diagnostykę i leczenie. Stan pacjentki uległ poprawie.

Kompleksowych informacji w zakresie epidemii udziela Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gostyniu.

- Wiem, że zdarzają się zapytania, często telefoniczne w tym zakresie - mówi włodarz powiatu.
 

Sanepid może wydać decyzję administracyjną dotyczącą objęcia kwarantanną, ale ona musi wynikać z konkretnych przesłanek, czyli chociażby z wiedzy, że nastąpił kontakt z osobą chorą, bądź też występowania jednego z objawów: kaszlu, gorączki lub duszności.

Jak informuje starosta Robert Marcinkowski, do tej pory nie było konieczności wydawania takich decyzji.

- Jeśli chodzi o opiekę medyczną - podstawowym punktem kontaktu powinien być szpital zakaźny, a taki najbliżej nas jest w Poznaniu. Na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się 5 tego typu placówek (WYKAZ TUTAJ -przyp. red.). - mówi gostyński starosta.

- Jednak w sytuacji, gdyby ktoś z wątpliwościami czy podejrzeniami zgłosił się do naszego szpitala, też zostanie mu udzielona pomoc - dodaje włodarz.

Szpital powiatowy w Gostyniu przygotowuje się do przypadku, gdyby zaistniało podejrzenie zakażenia. - Rozmawiałem w tej sprawie z panią dyrektor, która zapewniła mnie o odpowiednim wyposażeniu dla personelu. SP ZOZ dysponuje kombinezonami czy maseczkami z filtrem węglowym - informuje Robert Marcinkowski.

Dziś dyrektor Justyna Jaskulska, podobnie jak pozostali dyrektorzy placówek SP ZOZ z całego województwa była obecna u wojewody wielkopolskiego na spotkaniu, na którym rozmawiano, jak radzić sobie z zagrożeniem koronawirusem.

Na chwilę obecną starosta Robert Marcinkowski nie widzi konieczności zwoływania specjalnego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego, który koordynuje działania służb dopiero w momencie wystąpienia zagrożenia.

Aktualnie władze powiatu nie otrzymały również żadnych zaleceń ze strony Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Monitorujemy sytuację. Zarówno służby medyczne jak i sanitarne przypominają o zachowaniu podstawowych zasad higieny, która stanowi fundament profilaktyki. Warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka, wiedza, zdrowy rozsądek i zachowanie spokoju są ważniejsze od emocji, które mogą się pojawiać - mówi włodarz powiatu gostyńskiego.

 

 


Jak postępować w przypadku, kiedy wróciłeś z Włoch i zauważysz u siebie objawy grypopodobne, możesz dowiedzieć się pod nr tel. 65 572 14 66; 65 572 14 75  (sanepid w Gostyniu)
sekretariat@psse-gostyn.pl

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin i innego kraju, gdzie występuje koronawirus - pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane: – z podróżowaniem po obszarze gdzie występuje koronawirus, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2, lub – bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował i ma objawy ze strony układu oddechowego.
W gostyńskich aptekach brakuje masek higienicznych (CZYTAJ TUTAJ), tymczasem nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Czesław
4 miesiące temu ocena: 100%  12
Jakoś zapewnienia p. Dyrektor mnie nie przekonują.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
4 miesiące temu ocena: 100%  11
to jedź i sprawdź jak jest naprawdę. a zresztą do czego mają Cię przekonywać skoro to grypa jak każda inna. stosujesz higienę to ci nic nie grozi.
~ Z.K.
4 miesiące temu ocena: 69%  10
Najlepiej niech po prostu Pan Starosta poda swój numer telefonu komórkowego, dostępnego całą dobę, także przez zbliżający się weekend. Wtedy jasno pokaże, że faktycznie zależy mu na zwalczaniu potencjalnej epidemii a nie na promowaniu swojej osoby.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostynianka
4 miesiące temu ocena: 63%  9
Na temat ewentualnego wirusa na naszym terenie, powinna wypowiadać się osoba kompetentna w tej sprawie czyli lekarz,najlepiej internista,choroby zakazne albo szef Sanepidu . Starosta będzie leczył i wyznaczał strefy ochronne? Chyba lekka nadaktywność...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do nad aktywnego
4 miesiące temu ocena: 56%  8
Zapewniam,że gdy pojawi się problem wśród pacjentów to pójdą do lekarza ,a nie do pana starosty . Proszę nie dziękować za tak oczywistą wiedzę. Życzę zdrowia i miłego nastroju na cały weekend.
~ małami
4 miesiące temu ocena: 55%  7
No to proszę mi wytłumaczyć, dlaczego Pani Dyrektor była na spotkaniu u Wojewody? Czy Wojewoda będzie leczył? Czy zwyczajnie będzie koordynował na poziomie województwa działania? Tak samo jak Starosta na szczeblu powiatu będzie koordynował działaniami. Pani Gostynianko, proszę nie dziękować, mam nadzieję, że nowo zdobyta wiedza i inny punkt widzenia poprawi Pani nastrój na cały weekend :).
~ bez przesady
4 miesiące temu ocena: 52%  6
A za powiat kto odpowiada jak nie starosta? Jak się dzieją ważne sprawy to chyba jasne że się będzie wypowiadał. Jakby się nie wypowiedział pewnie ktoś by skomentował, że nie chce zabrać głosu itd... Chyba lekka nadaktywność w komentarzu z Pani strony. Dużo zdrowia i cieszmy się, że na razie nie ma koronawirusa u nas.
~ kkk
4 miesiące temu ocena: 65%  5
Po co w ogole na ten temat zabiera głos!!!!!!!!!!! celowo narzucja ten temat zielone ludziki an jak tam w punckie zbornych byłych co na tapecie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ polityk
4 miesiące temu ocena: 64%  4
Słuchając zapewnień polityków - nawet tych lokalnych - zawsze pozostają obawy. Myślę, że bardziej wiarygodny byłby lekarz z autorytetem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XD
4 miesiące temu ocena: 69%  3
TO SIĘ CIESZ
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Leszek
4 miesiące temu ocena: 30%  2
wczoraj wróciłem z Włoch i jakoś mi nic nie jest :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomek
4 miesiące temu ocena: 0%  1
Byłem we Włoszech parę dni temu i też żyję. No tak, ale ja wróciłem do cywilizowanego kraju a nie do Polski. Tam zostałem przebadany, w ciągu kilku godzin potwierdzono testy negatywne i wio, do roboty!