Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Krótsze lekcje przez upały. Dwie szkoły się wyłamały. Dlaczego?

› Społeczeństwo 11 miesięcy temu    14.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 5 ocen 2 / 100%
A A A
Gostyń. Tylko w gostyńskiej Gostyń. Tylko w gostyńskiej "dwójce" i w szkole w Goli zajęcia szkolne nie zostały skrócone fot. fotolia.com

Od kilku tygodni męczą nas upały. Są bardzo uciążliwe i dają się we znaki zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Ze względu na to w większości szkół gminy Gostyń skrócono czas zajęć uczniów. Dyrektorzy zdecydowali o tym, po konsultacji z wydziałem oświaty i burmistrzem. W normalnym trybie odbywają się tylko lekcje w gostyńskiej „dwójce” i Szkole Podstawowej w Goli.

Tematem, na wczorajszej sesji, zainteresował się radny Krzysztof Wojtkowiak. - Dlaczego we wszystkich szkołach nie został skrócony czas lekcji. Na jaki okres? - dopytywał radny.

Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim magistracie poinformowała, że za organizację pracy w szkołach odpowiada dyrektor. W jego gestii jest również dostosowanie pracy instytucji do warunków m.in. pogodowych. - My tak naprawdę nie możemy nakazać dyrektorowi, żeby skrócił zajęcia - powiedziała naczelnik.

Podkreśliła, że na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, ukazał się komunikat w sprawie zajęć w szkołach podczas upałów, interpretujący przepisy. Ministerstwo również definiuje upały majowe i czerwcowe, jako sytuację uciążliwą, ze względu na wysoką temperaturę w izbach lekcyjnych. I można uznać, że w jakiś sposób ona wpływa niepokojąco na sam proces nauczania i stan zdrowia uczniów.

- Przepisy jednak nie przewidują, nie określają żadnej górnej granicy temperatury, gdzie dyrektor czy organ prowadzący miałby nakazać, zdecydować o skróceniu czy wręcz zawieszeniu zajęć - mówiła naczelnik wydziału oświaty.
 

Zauważyła, że ministerstwo mówi dokładnie, że takie decyzje powinny być podejmowane w uzgodnieniu z organem prowadzącym, czyli z gminą. I tak było w Gostyniu. Do 13 czerwca do urzędu wpłynęły prośby o możliwość skrócenia zajęć z 45 minut do 30 minut, od 4 lekcji, a także 5 i 6 lekcji. Wnioskowali dyrektorzy ze większości szkół gminnych (7), oprócz Szkoły Podstawowej w Goli i Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu. Przed sesją w oświacie trwały przygotowania do audytu wewnętrznego.

- Przez dwa dni objeżdżałam wszystkie instytucje, mieszczące się w gminie Gostyń. Właściwie poczułam tę temperaturę, jaka panuje w salach. I jest to różnie, w różnych budynkach - im starsze mury, tym chłodniej. Również zależy to od lokalizacji budynku - wyjaśniała Aldona Grześkowiak. - W 2 szkołach dyrektorzy, jako suwerenni, odpowiedzialni administratorzy budynków, kierownicy jednostek, podjęli decyzję, że jednak nie trzeba skrócić zajęć - dodała.
 

Dyrektorzy przedszkoli nie składali wniosków o skrócenie zajęć, do urzędu miejskiego nie wpłynęły też żadne informacje, żeby w jakimś budynku przedszkolnym istniał niepokojący czy uciążliwy stan, że należałoby skrócić tam pobyt dzieci. - Ale pamiętajmy, że z tym wiązałaby się zmiana całej organizacji pracy w przedszkolach, a także nas - dorosłych, jeśli chodzi o czas pracy rodziców. W związku z tym musi to być przemyślana i odpowiedzialna decyzja - zauważyła naczelnik A. Grześkowiak.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ :)
11 miesięcy temu ocena: 33%  5
W przedszkolu maja skrócić zajęcia? Ciekawe czy rodziców by to ucieszylo poza tym dzieci w szkole w takich temperaturach sie ucza a przy 30 stopniach w sali wątpię że coś im do glowy wejdzie. A swoją drogą szkoda ze 2 nie zrezygnowala ze strajku tak szybko jak ze skroconych lekcji bo ładnych pare kartek w książkach zostało pominięte.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ roma
11 miesięcy temu ocena: 67%  4
w przedszkolu nasze dzieci (proszę sobie wyobrazić!!!!!) też się uczą!!!!!!!!!!!
~ nnnn
11 miesięcy temu ocena: 86%  3
sala przedszkolna, 25 dzieci, temperatura w sali 35 stopni, cały dzień słońce, przed którym nie ma ochrony!!!!! Ale to nie szkoła, to tylko dzieci w przedszkolu :(:(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ojciec
11 miesięcy temu ocena: 100%  2
Dokładnie popieram pora na emeryturę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzic
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
Dyrektor SP2 już dawno powinien oddać "pałeczkę" komuś innemu/
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji