Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Kto zniszczył pomnik? Przypadek czy celowe działanie?

› Społeczeństwo ponad rok temu    28.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zniszczona tablica na pomniku poświęconym żołnierzom armii radzieckiejZniszczona tablica na pomniku poświęconym żołnierzom armii radzieckiej fot. A. Fajczyk

Zniszczono tablicę, na pomniku poświęconym żołnierzom radzieckim, jaki stoi przy drodze z Gostynia do Piasków. Nie wiadomo kiedy doszło do aktu wandalizmu, nie wiadomo też, kto to zrobił. Sprawę prowadzi policja.

R E K L A M ABolsius

Funkcjonariusze KPP w Gostyniu o zniszczeniach płyty na pomniku, upamiętniającym wyzwolenie miasta, dowiedzieli się z doniesień medialnych. Na miejsce został skierowany dzielnicowy, a także policjanci wydziału kryminalnego. Wykonali oględziny, dokumentację fotograficzną. Pomnik pomiędzy Piaskami a Gostyniem został ufundowany przez gostynian, w 25. rocznicę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji. Na tablicy widnieje napis w języku polskim "Pamięci bohaterskim żołnierzom armii radzieckiej, którzy polegli dn. 27.01.1945 roku, niosąc wolność naszemu miastu". Co roku wiązanki kwiatów i znicze składają tam kombatanci. Pamiętają, że stanął w miejscu, gdzie odbyła się pierwsza potyczka pomiędzy wojskami niemieckimi a radzieckimi, wyzwalającymi Gostyń.

- To jest wydarzenie historyczne. Pomnik, naszym zdaniem, nie propaguje komunizmu, nie gloryfikuje Armii Radzieckiej. Upamiętnia tylko potyczkę, która odbyła się pomiędzy Gostyniem a Piaskami, gdzie zginęli żołnierze radzieccy. Uważamy bardziej go za pomnik edukacyjny - a te nie podlegają ustawie dekomunizacyjnej - mówi Jan Nowacki, wiceprzewodniczący Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Jeśli zrobili to wandale - przypadkowo lub celowo, ich zachowanie według wiceprzewodniczącego Związku jest niezrozumiałe i zasługuje na potępienie.

- Pod pomnikiem jest ładny wieniec. Mogło to komuś nie odpowiadać, że się to czci. A druga sprawa - mógł to zrobić ktoś, kto chciał sposób niezgodny z prawem rozwiązać problem pomnika - aby najpierw został zniszczony i rozebrany - mówi Jan Nowicki.

Jak tylko dowiedział się o zniszczeniu, zgłosił sprawę na policję. KPP przyjęła zgłoszenie jako uszkodzenie mienia.

Powiat w statystykach - rozwody - KLIK

- Co wyjdzie w trakcie postępowania, nie wiemy. Wszystko wskazuje na to, że przy uszkodzeniu w grę wchodzi działanie osób trzecich, a nie odprysk spod kół - mówi Sebastian Myszkiewicz, rzecznik prasowy KPP w Gostyniu. Wiceprzewodniczący Związku kombatantów nie widzi szybkiej szansy naprawy tablicy. - A jeśli będzie musiała być nowa - nie wiem, czy pozostanie napis tej samej treści. Wszystko jest do ustalenia. Zastanawiamy się. Gdyby sprawca został schwytany, to on musi szkodę naprawić. Tak szybko to nie nastąpi - wyjaśnia Jan Nowicki.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!