Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Kwota na wychowawstwo nie wystarczy?

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    7.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 1 / 0%
A A A
Gostyń. W gminie Gostyń do września 2019 r. dodatek za wychowawstwo wynosił 150 zł. Pod koniec sierpnia rada miejska podjęła uchwałę, w której to ustaliła jego wysokość na 400 zł.Gostyń. W gminie Gostyń do września 2019 r. dodatek za wychowawstwo wynosił 150 zł. Pod koniec sierpnia rada miejska podjęła uchwałę, w której to ustaliła jego wysokość na 400 zł. fot. fotolia.com

- Gostyń można stawiać za wzór w Polsce, jeśli chodzi o sprawę, która ostatnio była najbardziej kontrowersyjna w edukacji - o wysokość dodatków za wychowawstwo dla nauczycieli. W gminie Gostyń ten dodatek wynosi 400 zł, mimo że rząd zaproponował wersję minimalną 300 zł - zwrócił uwagę Piotr Gościniak, prezes oddziału ZNP w Lesznie, wiceprezes okręgu wielkopolskiego ZNP.

Wynagrodzenie nauczycieli, na podstawie zmian ministerstwa edukacji, wprowadzonych od września 2019 r. wzrosło o 9,6 %. Do samorządów wpłynęła rządowa subwencja na ten cel. Gmina Gostyń otrzymała 415 595 zł, z czego 404 816 zł jest przeznaczonych bezpośrednio na podwyżki, a 10 779 zł to środki na „tysiąc złotych na start dla stażysty”.

- Wydaje nam się, że kwota na wychowawstwo nam nie wystarczy. Nie wiemy jeszcze o ile. Wysłaliśmy do wszystkich szkół, do jednostek prośby, aby dyrektorzy przedstawili, jak będą wyglądały skutki podwyżek. Do 7 października mamy otrzymać informację zwrotną ze szkół i naszych jednostek - wyjaśnił Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia.

Poza wysokością wynagrodzenia rząd zmienił również zapisy w ustawie „Karta nauczyciela”, mówiące o tym, że każdy nauczyciel, który ma przydzielone wychowawstwo, dodatek z tego tytułu musi otrzymywać w kwocie co najmniej 300 zł miesięcznie. W gminie Gostyń do września 2019 r. dodatek za wychowawstwo wynosił 150 zł. Pod koniec sierpnia rada miejska podjęła uchwałę, w której to ustaliła jego wysokość na 400 zł. Stało się tak po przeanalizowaniu kosztów finansowych, czyli tych środków, które pozostały z tzw. pieniędzy postrajkowych, których nauczyciele nie mieli wypłacone za okres strajku.

- Zostały pieniądze i aby w jakiś sposób zadbać o nauczycieli z gostyńskiej gminy, podjęliśmy decyzję, że dodatek za wychowawstwo będzie wynosił 400 zł dla każdego wychowawcy w szkole i oddziale przedszkolnym - tłumaczyła radnym Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim magistracie.

Radni przystali na propozycję urzędników. Wyższy dodatek za wychowawstwo jest wypłacany z gminnego budżetu. - Dajemy go ze wskazaniem, że szanujemy pracę tych nauczycieli. Z drugiej strony zależy nam na tym, aby osoba, która dobrze pracuje była dobrze wynagradzana. Myślę, że wskazanie, ze doceniamy nauczycieli jest jak najbardziej pozytywne. Nie przekłada się to aż tak mocno, ponieważ nie każdy nauczyciel jest wychowawcą. A ta rola jest coraz trudniejsza, wymagająca więcej pracy w domu. Chcemy, aby taki nauczyciel poczuł, że dobrze zarabia, ale też chcemy, aby dyrektor odpowiednio dużo wymagał od nauczycieli - podsumował decyzję wiceburmistrz Gostynia.

Nauczyciele będą strajkować po włosku - KLIK

Poza tym zmieniło się także rozporządzenie MEN, w którym ustawodawca ujął, że dodatek za wychowawstwo należy się również nauczycielom prowadzącym oddziały w przedszkolach i w oddziałach przedszkolach szkół. W gminie Gostyń ci nauczyciele otrzymywali dodatek za wychowawstwo od kilku lat, kiedy to gmina zwróciła się do RIO z zapytaniem, czy im się należy. Wtedy interpretacja była pozytywna, ale dotychczas nie było to uregulowane na etapie aktów wyższego rzędu. Zadowolony z takiego obrotu sprawy jest ZNP.

- To, co było najważniejsze - dla nauczycielek wychowania przedszkolnego, gdzie ustawodawca dał wolną rękę samorządom, w gostyńskiej gminie również ten dodatek wynosi 400 zł. To przykład dobrego zadbania o kwestie wychowawcze, zwłaszcza w grupach przedszkolnych. W wielu gminach skończyło się na bardzo trudnych negocjacjach. W niektórych udało się wynegocjować równe kwoty dla wszystkich wychowawców, ale w zdecydowanej większości - nie - tłumaczy Piotr Gościniak, wiceprezes okręgu wielkopolskiego ZNP.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział kolejne podwyżki dla nauczycieli. Ich wynagrodzenia mają wzrosnąć o 6 proc. w drugiej połowie 2020 roku. Zapowiadane podniesienie płac ma być sfinansowane z przesunięć wewnątrzbudżetowych.


We wszystkich szkołach gminy Gostyń od 1 września w sumie mamy 2409 uczniów i 769 przedszkolaków w przedszkolach publicznych. Grupy te tworzą 129 oddziałów szkolnych i 34 oddziały przedszkolne  (w sumie 163 oddziały). Ale w przedszkolach publicznych 9-ciogodzinnych jest 2 wychowawców.

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ szkoda
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
Moja córka ma super wychowawczynię, 1300 tez by nie był dużo.Beznadziejną nauczycielkę historii .W zeszłym roku strajkowała , pozniej była czesto nieobecna.Wracała do szkoły to robiła zeległe sprawdziany. Dzieci nienawidzą historii , boją się nauczycielki.Nie nauczy ale umie krzyczec.Szkoda że taki przedmiot i taki nauczyciel widac nie da się zmienic ponad 20 lat w tej szkole.Sz P nr 5
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dae
9 miesięcy temu ocena: 43%  1
Nie każdy nauczyciel ma przydzielone wychowawstwo, więc o podnoszeniu wynagrodzeń nauczycielom trudno mówić.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji