Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Liceum nie wypada najlepiej, technikum siódme w województwie

› Społeczeństwo› Ze szkół ponad rok temu    10.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 7 ocen 3 / 100%
A A A
Technikum z ZSZ w Gostyniu znalazło się na 100 miejscu Rankingu Perspektyw 2019Technikum z ZSZ w Gostyniu znalazło się na 100 miejscu Rankingu Perspektyw 2019 fot. fotomontaż M. Mostowy

„Perspektywy” po raz kolejny opublikowały ranking liceów i techników. To spory zasób wiedzy o szkołach w całej Polsce, umożliwiający porównywanie, sprawdzanie ich sukcesów i słabszych stron oraz wyników na tle konkurencji. W Rankingu Liceów 2019 gostyński "ogólniak" trafił poza 500 pozycję, z kolei w Rankingu Techników 2019 technikum w ZSZ w Gostyniu awansowało do pierwszej 100.

Głównymi adresatami tabel klasyfikacyjnych są uczniowie i ich rodzice, którzy stają przed bardzo ważną decyzją - wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Pięć list  ma im dostarczyć informacji na ten temat. Dwie zaliczane są do głównych: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Techników 2019 (poza tym są 3 ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Maturalny Techników 2019 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2019).

Dla dyrektorów szkół i nauczycieli ranking może być podsumowaniem ich pracy.

- Wyniki mają także ogromny wpływ na decyzje dziesiątków tysięcy uczniów, którzy poszukują odpowiedniej dla siebie szkoły. Ranking Liceów i Techników Perspektywy czytają także uważnie organy prowadzące szkół. Z satysfakcją odnotowujemy, że najlepsze licea i technika są nagradzane przez prezydentów miast, kuratorów oświaty, marszałków i wojewodów - zapewnia redakcja „Perspektyw”.
 

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, b. rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W Rankingu 2019 analizowano wyniki 2126 liceów ogólnokształcących oraz 1731 techników (bez szkół dla dorosłych). Szkoły musiały spełnić tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki - przedmiotów zdawanych obowiązkowo, musiały być nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Kryteria Rankingu Liceów 2019 to: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.). Opublikowano wykaz 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. Z tabel można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej w zestawieniu.
 

ZSO im. Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu w Rankingu Liceów 2019 znalazło się na 711 miejscu (w ubiegłym roku również poza 500), technikum ZSZ w Gostyniu na 100 miejscu, w 2018 r. było na 223 pozycji.

W  Rankingu Techników Wielkopolski ZSZ w Gostyniu znalazł się na 7 miejscu, ze złotą odznaką. Technikum ZSOiZ w Krobi w rankingu wojewódzkim zajęło 45 miejsce, za to w Rankingu Perspektyw 2019 znalazło się poza 500.

Jeśli chodzi o Wojewódzki Ranking Liceów  2019, próżno szukać gostyńskiego "ogólniaka" w tabelach, w pierwszej 50., liceum ze Śremu jest na 27 miejscu, a  I liceum ogólnokształcące z Kościana na 31 pozycji, zaraz po nim krotoszyński "ogólniak".

 

Więcej na www.perspektywy.pl

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jarock
ponad rok temu 7
Brawo LO Jarocin , moje liceum ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kaziu
ponad rok temu 6
A grabonog LO i Technikum ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Qu
ponad rok temu ocena: 100%  5
Brawo LO Śrem, moje liceum.. Pozycja gostyńskiego po kolejnych "rewolucjach" kiepska. A co na to organ prowadzący? Pora wziąć odpowiedzialność za ten stan...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obiektywny
ponad rok temu ocena: 100%  4
Smutny obraz gostyńskiego LO po reformach PO i SKW.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ absolwent
ponad rok temu ocena: 56%  3
Ale i tak wyniki matury w Liceum biją na głowę wyniki matury w technikum!!! I to w kierunkach ścisłych!! W roku2018 - rozszerzona matematyka LO: 29,4%, technikum 17,5% Krobia 6,1%, dla porównania I LO Leszno 31,1% Rozszerzona fizyka: LO 43,7%, technikum: 22,9%, Krobia 12%, I LO Leszno 47,2% Rozszerzona informatyka: LO: 54%, technikum 10,7%, I LO Leszno 27% LICZBY MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE! Wyniki podane z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Technik
ponad rok temu ocena: 60%  2
Gdyby w technikum było 9 godzin matematyki tygodniowo jak w liceach to myślę, że wyniki procentowe byłyby także znacznie lepsze. Pomijam już fakt większej ilości materiału i egzaminów zawodowych
~ Uczeń technikum
ponad rok temu ocena: 73%  1
Nie zapominajmy, że idąc do technikum mamy o wiele więcej materiału niż w liceum, skupiamy się bardziej na zawodzie bo w końcu po to poszliśmy do technikum. Wy w trakcie 3 lat macie tylko 1 egzamin-maturalny my w trakcie 4 lat mamy 4 idąc starym programem A 3 idąc nowym.