Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Lipiec miesiącem bez plastiku. Komunalny Związek stawia wyzwanie

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    9.07.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego (KZGRL), do którego należy większość gmin z powiatu gostyńskiego, podejmuje wyzwanie i namawia mieszkańców (potencjalnych producentów odpadów), aby przyłączyli się do akcji „Lipiec bez plastiku”.

Akcja, którą można nazwać dziś apelem czy wyznawaniem, wywodzi się z Australii Zachodniej. Tam w 2011 r. po raz pierwszy fundacja Plastic Free July zaapelowała do konsumentów, by ograniczyli stosowanie produktów jednorazowego użytku, wytworzonych z plastiku. Nie chodzi o wszystkie produkty, których zastąpienie jest niemożliwe, ale przede wszystkim o jednorazowego użytku, takie jak słomki (przedstawiane przez ekologów jako symbol zbędnej konsumpcji pociągającej za sobą katastrofalne skutki), torby, sztućce czy butelki na wodę.

KZGRL uświadamia nam, że...

Lipiec, to miesiąc który sprzyja zwiększonemu stosowaniu tworzyw i związane jest to często z naszym egoizmem i wygodą. Myślimy TU i TERAZ, zastanówmy się jednak co będzie PÓŹNIEJ.

Wygodniej nam zrobić grilla i wyposażyć wszystkich gości w plastikowe naczynia, bo nie trzeba zmywać… Zrób to dla ŚRODOWISKA i zastąp plastikowe naczynia jednorazowe zwykłymi ceramicznymi lub użyj takich jednorazówek, które ulegają biodegradacji (np. ze skrobi kukurydzianej)!

Wygodniej nam wypić na mieście „szybką kawę” w jednorazowym kubku, bo nie potrzeba z naszej strony żadnej fatygi, wystarczy zapłacić i wyrzucić kubek po wypiciu kawy… Zrób to dla ŚRODOWISKA i zabieraj ze sobą kubek wielorazowy, który nie stanie się odpadem zaraz po tym jak wypijesz z niego kawę!

Wygodniej nam nie pamiętać o torbach wielorazowego użytku, przecież mamy tyle na głowie… Zrób to dla ŚRODOWISKA i miej choć jedną torbę wielorazowego użytku zawsze przy sobie (zajmuje naprawdę niewiele miejsca), pomyśl wtedy o tym jak świat może wyglądać za 100 lat! Foliowa torba rozkłada się około 300 lat. Średnio w ciągu roku zużywamy takich toreb 450 sztuk, a każdej z nich używamy około 20 minut i wyrzucamy!

Wygodniej …. czy to jest konieczne? Zrób to dla ŚRODOWISKA i ograniczaj odpady z tworzyw sztucznych. Pomyśl o skutkach swoich działań, pomyśl o przyszłości!

Trzeba zdać sobie sprawę, że...

Rocznie w krajach Unii Europejskiej wytwarza się 25 mln ton odpadów z plastiku. Tylko 30 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. Reszta ląduje albo w śmietnikach, albo niestety na łonie natury. Deutsche Welle podaje szacunki federacji organizacji pozarządowych Seas At Risk. Wynika z nich, że w krajach UE zużywa się 36,4 mld plastikowych słomek rocznie. To znaczy, że statystycznie każdy z nas zużywa rocznie aż 71 plastikowych słomek do picia.

Szczury migrują z wysypiska? Gdzie? - KLIK

Nadeszła pora, by śmieci dać do wora - ZOBACZ TUTAJ

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pogorzela, Polska
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Czy ktoś mi podpowie, gdzie mogę zgłosić trucicieli? W sąsiedztwie pali się śmieciami, głównie plastikiem. Niestety nie mamy straży miejskiej czy gminnej. Policja odpowiada, że to nie ich sprawa i należy to zgłosić w wydziale środowiska w gminie. Gmina odpowiada, że to też nie ich sprawa i trzeba to zgłosić w powiecie. Powiat też to zlewa a my nadal wdychamy truciznę produkowaną przez jakąś zabużańską hołotę!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji