Losowanie nie przypadło rodzicom do gustu

Opublikowano:
Autor:

Losowanie nie przypadło rodzicom do gustu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Artykuł opublikowany w numerze 11/2017 Życia Gostynia

Głośne komentarze wśród rodziców, którzy starali się o przyjęcie swoich dzieci do Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobi, pojawiły się w temacie tegorocznej rekrutacji do placówki przedszkolnej. Kontrowersje w szczególności wywołał II etap postępowania rekrutacyjnego, w którym, ze względu na identyczną liczbę punktów otrzymanych przez niektóre dzieci, o ich przyjęciu do przedszkola miało zadecydować losowanie. Rodzice ironizowali i pytali, jak to jest, że ich dziecko ma się dostać do placówki w drodze „multilotka” czy „zdrapki”? - Zbulwersowała mnie ta sytuacja. Akurat moje dziecko jest w takim wieku, że powinno z marszu pójść do przedszkola. Pani dyrektor na drzwiach otwartych powiedziała, że o starsze dzieci nie musimy się martwić, że dla nich miejsce w przedszkolu będzie. A nagle okazuje się, że w drodze losowania dostaną się na przykład trzylatki a taki pięciolatek ma siedzieć w domu, bo się nie dostał. Po prostu tragedia - mówi jeden z rodziców, którego pociecha brała udział w losowaniu.

Przed ponad dwoma tygodniami, na komisjach wspólnych rady miejskiej, burmistrz Sebastian Czwojda wystąpił z krótką informacją do radnych o naborze do placówek przedszkolnych na terenie gminy Krobia. Włodarz powiadomił, że choć jest większe zainteresowanie rodziców krobskim i pudliszkowskim przedszkolem niż liczba miejsc dla dzieci w obydwu placówkach, to w skali całego samorządu miejsce jest wystarczająco do przyjęcia wszystkich chętnych. - Czyli nikt z kwitkiem nie zostanie odprawiony - pytał radny Krzysztof Perdon. Burmistrz odpowiedział, że nie, jednak może być kłopot, jeżeli rodzice będą chcieli, aby ich pociecha dostała się do konkretnej placówki. - Jeżeli ktoś chciałby być w Krobi, to może być niezadowolony z tego, że będzie miał wskazane inne miejsce - powiedział burmistrz Sebastian Czwojda.

Tyle samo punktów

Problem rzeczywiście pojawił się w Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi. Do przedszkola wpłynęły 83 wnioski o przyjęcie dziecka do placówki, w stosunku do 58 wolnych miejsce. Po przeprowadzeniu I etapu rekrutacji okazał się, że 37 dzieci kandydujących do krobskiego przedszkola otrzymało taką samą liczbę punktów - 25. Identyczna punktacja w tak wielu przypadkach wynikała ze spełniania dwóch kryteriów przez dzieci: wykonywania pracy zawodowej przez obydwoje rodziców oraz korzystania przez dziecko z przedszkola powyżej podstawy programowej, wraz z posiłkiem. Spełnienie pierwszego warunku oznaczało przyznanie 20 punktów, drugiego - 5. W związku z zaistniałą sytuacją zadecydowano o wyborze dzieci, które otrzymają miejsce w placówce przedszkolnej poprzez losowanie. - Dzieci są przyjmowane według kryteriów i za każde kryterium przyznaje się punkty. No i akurat zdarzyło się tak, że mogliśmy przyjąć trzydzieści dwoje dzieci z taką samą ilością punktów, a mieliśmy trzydzieści siedem dzieci. Dlatego wydawało się, że najbardziej sprawiedliwe, obiektywne i podyktowane potrzebą chwili będzie losowanie. Takie rozwiązanie nie różnicuje sytuacji materialnej ani życiowej rodziny, no i daje taką samą szansę przyjęcia do przedszkola każdemu z 37 dzieci, które otrzymały taką samą liczbę punktów - wyjaśnia Anna Turczyńska, dyrektor Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobi, która przyznaje, że nie było wcześniej konieczności wyłaniania w drodze losowania dzieci, które zostaną przyjęte do przedszkola.

Trzy warianty

Sekretarz gminy Krobia Katarzyna Szablewska wyjaśnia, że na problem z miejscami mają wpływ zmiany w oświacie i objęcie wychowaniem przedszkolnym dzieci 3, 4, 5 i 6-letnich. - Natomiast, co jest istotne i co należy pokreślić, gmina Krobia ma miejsca dla dzieci w sumie w 11 placówkach i każde z dzieci, które chcą realizować wychowanie przedszkolne, takie miejsce ma zapewnione - tłumaczy sekretarz gminy. Władze krobskiego samorządu rozważają trzy możliwe drogi rozwiązania problemu większej ilości chętnych do przedszkola, niż liczby miejsc.

Pierwsza z nich to propozycja, dla rodziców umieszczenia dziecka w oddziale przedszkolnym w innej miejscowości na terenie gminy (kwestia już wspomniana przez burmistrza Sebastiana Czwojdę). - Drugie rozwiązanie to utworzenie oddziału przedszkola w szkole podstawowej w Krobi dla najstarszego  rocznika, 6 –latków, co wiąże się  z uwzględnieniem kwestii logistycznych, dotyczących zapewnienia dzieciom opieki, posiłków i warunków bezpieczeństwa. A trzecie rozważane rozwiązanie, to rozbudowa obiektu przedszkolnego, poprzez postawienie tymczasowego budynku zastępczego,  umożliwiająca utworzenie dodatkowego oddziału, przy czym decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska w Krobi - mówi Katarzyna Szablewska.

Przyjęłabym każde dziecko

Powiększenie infrastruktury krobskiego przedszkola i zwiększenie tym samym możliwej do przyjęcia liczby chętnych bardzo ucieszyłoby Annę Turczyńską. - To byłoby super rozwiązanie, gdybyśmy mogli zadowolić wszystkich rodziców i wszystkie dzieci przyjąć. Wszyscy bylibyśmy szczęśliwi. Ja przyjęłabym naprawdę każde dziecko, które jest chętne do naszego przedszkola. Ale sytuacja jest taka, że liczba miejsce jest ograniczona. Możemy przyjąć tylko na te miejsca, które się zwalniają, kiedy dzieci odchodzą do pierwszej klasy. Mamy pełną obsadę, nie mamy żadnego wolnego miejsca - podsumowała dyrektor Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobia.

W piątek, 10 marca pojawiły się listy z dziećmi przyjętymi do krobskiej placówki. 


Informacja, która otrzymali rodzice z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobi:

„Komisja Rekrutacyjna, po weryfikacji wniosków o przyjęcie dziecka do Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobi w II etapie postępowania rekrutacyjnego wyłoniła 37 kandydatów, którzy otrzymali identyczną liczbę kandydatów - 25 (oboje rodzice zatrudnieni - 20 punktów, korzystanie z przedszkola powyżej podstawy programowej wraz z posiłkami - 5 punktów).

W związku z zaistniałą sytuacją o wynikach rekrutacji rozstrzyga losowanie, które wyłoni właściwą liczbę kandydatów. Losowanie przez rodziców odbędzie się w przedszkolu, dnia 7 marca (wtorek) o godz. 17.30. Obecność jednego rodzica lub przedstawiciela dziecka jest obowiązkowa. Nieobecność na zebraniu jest jednoznaczna z rezygnacją z miejsca w przedszkolu. Prosimy o potwierdzenie przybycia na zebranie telefonicznie do 6 marca (poniedziałek) do godz. 12.00”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE