Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Mała liczba uczniów. Czy nie można tego uznać za porażkę?

› Społeczeństwo ponad rok temu    1.07.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 24 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotomontaż - Bogdan Bujak, Maciej Mostowy

Podczas debaty nad raportem o stanie powiatu na ostatniej sesji rady wiceprzewodniczący Marcin Krawiec poruszał wiele tematów. Oprócz pytań o zadłużenie powiatu czy szpitala pojawiła się także kwestia jednej ze szkół powiatowych.

Mamy w Gostyniu szkołę z dużymi tradycjami - gostyńskie liceum. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku otworzono zaledwie trzy oddziały. Mogą zadać pytanie: czy nie można tego uznać trochę za porażkę? Że taka szkoła otwiera tylko trzy oddziały a coraz więcej młodzieży czy rodziców wynajmuje busy, żeby dojeżdżać do szkół w Lesznie ponieważ nie jesteśmy w stanie zachęcić ich do zapisów do tej szkoły? Uważamy, że powinniśmy się wspólnie zastanowić, szczególnie zarząd, ale wszyscy, którzy są związani z samorządem powiatowym nad tym, jakie kroki należałoby podjąć, żeby szkoła o takich tradycjach mogła rywalizować z tymi najlepszymi placówkami? Trzeba odwrócić ten trend, gdzie do takiej szkoły zapisuje się tak niewielka liczba uczniów – podjął temat Marcin Krawiec.

Odpowiedź starosty Roberta Marcinkowskiego była krótka i zwięzła.

– Jest to temat otwarty. Jeżeli mają państwo pomysły, w jaki sposób wspierać nasze szkoły, jako zarząd jesteśmy na pewno gotowi na ten temat dyskutować. Jedna sprawa w mojej ocenie jest dosyć optymistyczna. Mianowicie cieszy nas to, że sporo młodych ludzi kieruje swoje zainteresowania do szkolnictwa zawodowego. A więc wybór techników czy szkoły branżowej z punktu widzenia nawet rynku pracy będzie wyborem perspektywicznym, bo widzimy jak bardzo potrzeba fachowców – mówił włodarz powiatu.

Zgodnie z danymi podanymi przez wydział oświaty i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu w nadchodzącym rok szkolnym Zespół Szkół Ogólnokształcących planuje przyjąć 171 kandydatów: 95 po szkole podstawowej i 76 po gimnazjum. Przygotowano dla nich miejsca w 4 oddziałach po szkole podstawowej i 3 dla gimnazjalistów. Oczywiście taka liczba spowodowana jest wyjściem ze szkół tzw. podwójnego rocznika.

Czytaj również: zbierali dla Kubi i Zuzi

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (24)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bib
11 miesięcy temu ocena: 100%  24
Najlepszym rozwiązaniem jest rozszerzenie oferty Liceum w Gostyniu o kierunki techniczne i zawodowe po co ma budynek stać prawie pusty lub połączyć Liceum z Technikum i już tylko czy stołków nie zabraknie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Absolwentka LO
ponad rok temu ocena: 57%  23
Mlodziez nie garnie sie do LO w Gostyniu przez slyszane opinie o nauczycielach a zwlaszcza o atmosferze miedzy nauczycielami a uczniami. Nauczyciele mają sie tam za nie wiadomo kogo wiec nawet posiadajac sporą wiedzę nie będą w stanie przyciągnąć uczniów. Oprócz kwalifikacji i doświadczenia liczy sie jakość kontaktu z uczniami i na lekcjach i na przerwach. A zmuszanie do wielogodzinnej nauki zeby tylko nie być zagrozonym 1 na koniec semerstru (gdzie spokojnie krótsza nauka wystarczylaby na dobra ocene, ale tam niektorzy oceny zanizaja zeby uczen uczyl sie jeszcze więcej) jest sposobem na dobde wyniki z matur. Sama mialam zagrozenie z polskiego u p. Niedzieli a na maturze ponad 90% A szczerze wolalabym poswiecic polowe mniej czasu ucząc się na j. Polski . dostac 3 lub 4 na semestr i zdać mature na 40-50% (Bylam w klasie matematycznej i ten nacisk z j. Polskiego to mi psychikę rujnował)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do Agent
ponad rok temu ocena: 50%  22
do Agent -wszystko na to wskazuje niestety,czyli po co LO z tradycjami , jak jest zawodowa i ten koszmarny serial trwa...dlaczego mam przekonanie o celowym dzialaniu?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krobianka
ponad rok temu ocena: 50%  21
Tak na marginesie to p. Marcin kończył LO w Krobi nie w Gostyniu ;)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Agent
ponad rok temu ocena: 45%  20
W gostyńdkim LO od paru lat już dzieję się źle. Coraz mniej uczniów chętniej wybiera tę szkołę, a technikum oraz szkoła branżowa już prawie nie mają miejsc do prowadzenia zajęć. LO jeśli chodzi o budynek jest bardzo duże, a od września będzie tam zaledwie 13 klas? Rozsądnym posunięciem byłaby zamiana budynku LO z technikum na ulicy Tuwima. Mały budynek, bez większych pracowni, a spokojnie pomieści uczniów liceum. Taka jest moja opinia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rosemary
ponad rok temu ocena: 88%  19
Niestety, ale kadra pozostawia wiele do życzenia. Niewielu nauczycieli z pasją tam uczy, a zwalnia się nie tych, których powinno się zwalniać. Dziś trzeba młodzież przyciągnąć innowacyjnością i ciekawymi zajęciami...nawet chór nie utrzymał się. Mam nadzieję, że szkoła dźwignie się z kolan. Potrzeba tam rzutkiego dyrektora z ręką wyciągnięta do uczniów, a nie przeciwko, klas dwujęzycznych brakuje, a to dziś jest podstawa - dwóch porządnych nayczycieli jezyka sprawy nie załatwi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Matka
ponad rok temu ocena: 82%  18
Komuś bardzo zależało aby z tą szkołą stało się to co się stało. Płakać sie chce. Ratujcie puki jeszcze się da.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jerzy
ponad rok temu ocena: 50%  17
Czyżby patriotyczna postawa Nauczycieli w czasie PO-wskiego tzw.strajku miała na to wpływ ???
~ kompleksy?
ponad rok temu ocena: 50%  16
do Absolwent Zawodowki - no wlasnie twoj wpis dokladnie obrazuje poziom twojego wyksztalcenia absolwencie zawodowki....zapewne warto zlikwidowac gostynskie LO z tradycjami i zrobic jedna ,wielka zawodowke . Zdaje sie wszystko zmierza w tym kierunku. Radny Krawiec to odosobniony glos rozsadku w tej sprawie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kompleksy?
ponad rok temu ocena: 50%  15
do absolwent zawodowki - no wlasnie twoja wypowiedz swiadczy o twoim wyksztalceniu absolwencie.... najlepiej zlikwidujcie LO i zrobcie jedna wielka zawodowke. Brawo Krawiec za glos rozsadku.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rodzic
ponad rok temu ocena: 69%  14
Kto mi wyjaśni, dlaczego uczniowie II LO z Leszna chodzą na korepetycje do nauczycieli (obecnych i byłych) LO w Gostyniu?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 44%  13
LO w Gostyniu to nadal dobra szkoła i zdecydowanie najlepsza w powiecie. Wystarczy porównać wyniki matur (2018) chociażby z przedmiotów ścisłych ze średnią krajową i innymi szkołami. Przykładowo matematyka rozszerzona: LO Gostyń 29,4% Technikum Gostyń 17,4%, Krobia 6,1% a np. ILO Leszno 31,1%. Fizyka: LO Gostyń 43,7%, Tech.Gostyń 22,9%, Krobia 12%, a I LO Leszno 47,2%. Informatyka: LO Gostyń 54%, Tech. Gostyń 10,7%, ILO Leszno 27%. Dane z OKE Poznań. Średnia krajowa jest niższa . NIESTETY SZKOŁA JEST W ŚRODKU ROZGRYWKI POMIĘDZY STAROSTĄ (który nigdy nie lubił szkoły) a OPOZYCJĄ ( która chce dokopać staroście)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Luka
ponad rok temu ocena: 75%  12
Jestem absolwentem tej szkoly. Nigdy wiecej. Zawsze za malo, nic dla uczniow, nic dla.klasy. liczyli sie tylko z nazwiskami. Wychowawcy po 3 latach nie znali imion uczniow.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Same sukcesy...
ponad rok temu ocena: 69%  11
Pensje biorą członkowie SKW z zarządu powiatu a propozycje ma wymyślać za nich pan Krawiec. Logika godna tego towarzystwa wzajemnej adoracji. Sytuacja w LO Gostyń pokazuje jaki jest efekt „pracy” władz powiatu. Tylko tyle i aż tyle.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Absolwent Zawodówki
ponad rok temu ocena: 56%  10
Tej dawna absolwentka LO, chyba jesteś grubo po 60 i myślisz jak za dawnych lat. Dawniej było więcej dzieci w LO, bo nie było innych szkół średnich w okolicy. Było tylko renomowane LO jak to nazywasz. Tak tylko tytuł profesora miał Pan Hanyż, a wszystkim trzeba było mówić panie profesorze, co nie jest uczciwe . Teraz idzie niż i mniej dzieci garnie się do LO nie jest wina Starosty, czy dyr.LO. Po prostu czasy się zmieniają jest większy wybór szkół .A jaka to odwaga Krawca, który tylko nastawił się na krytykę a nic w zamian. Żenada i tyle.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ LO
ponad rok temu ocena: 71%  9
Tak tak, a do Leszna codziennie autobus jedzie z gostyniakami do tamtejszego LO. Rodzice nawet płacą , aby dzieci stad wywozić. To ma być normalne ? Brawo dla pana Krawca, że ma odwagę o tym mówić.
~ Wyborca
ponad rok temu ocena: 45%  8
I znowu żelazny dyskutant Krawiec, totalna krytyka a żadnych propozycji. Przecież to, że w Liceum jest coraz mniej dzieci nie jest wina starosty ani być może dyrektorki szkoły. Ponieważ młodzi są coraz bardziej cwani i nie zależy im by się uczyć, tylko szybko zdobyć fach i do pracy bo kasę trzeba zarobić. Czasy się zmieniają panie krawiec więc kolejne uderzanie we władze i szukanie dziury w całym to widać pana specjalność. To tak jak by teraz zarzucić Panu, że ZGKiM kiedyś lepiej funkcjonowało niż teraz za pana rządów. ( a takie są fakty)Ludzie się nie garna do pracy wola iść tam, gdzie się nie narobią a zarobią.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wyborca
ponad rok temu ocena: 50%  7
I znowu żelazny dyskutant Krawiec, totalna krytyka a żadnych propozycji. Przecież to, że w Liceum jest coraz mniej dzieci nie jest wina starosty ani być może dyrektorki szkoły. Ponieważ młodzi są coraz bardziej cwani i nie zależy im by się uczyć, tylko szybko zdobyć fach i do pracy bo kasę trzeba zarobić. Czasy się zmieniają panie krawiec więc kolejne uderzanie we władze i szukanie dziury w całym to widać pana specjalność. To tak jak by teraz zarzucić Panu, że ZGKiM kiedyś lepiej funkcjonowało niż teraz za pana rządów. ( a takie są fakty)Ludzie się nie garna do pracy wola iść tam, gdzie się nie narobią a zarobią.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zzzzz
ponad rok temu ocena: 70%  6
Pani dyrektor bardzo by chciała, by szkoła funkcjonowała jak kiedyś, ale niestety to co się dzieje z kadra nauczycielska nie wskazuje na to by miało byś jak dawniej. Najlepsi nauczyciele odchodzą, a zostają tacy, którzy nie do końca nadają się do tego zawodu. W szkole czuć napięta atmosferę pomiędzy nauczycielami a panią dyrektor. Szkoda, że tak się dzieje :(
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzic
ponad rok temu ocena: 90%  5
Brak chętnych idzie za złą opinią dotyczącą nauczycieli i ich nauczania. Nie ukrywajmy że do liceum ogólnokształcącego idą dzieci które zamierzają iść na studia.Tym bardziej kadra i sposób nauczania w szkole tego typu jest bardzo istotny.Niestety opinie o szkole nie są najlepsze A tym kierują się dzieci i rodzice.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kolo
ponad rok temu ocena: 57%  4
no widać brak reformy dzisiaj jest potrzebne szkolnictwo fachowe a nie ogólnokształcące bo po tym kierunku i z maturą zdaną człowiek jest nic nie warty bez studiów a po technikum czy szkole zawodowej po zdaniu egzaminu zawodowego który nie jest trudny ma zawód w rękach i pojęcie o pracy a po liceum ogólnokształcącym co ma ? są szkoły gdzie jest 4 chętnych na 1 miejsce w szkole a tu Lipa totalna
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
ponad rok temu ocena: 31%  3
To starosta skończył jakąś szkołę? Bo nie wygląda na takiego ...
~ dawna absolwentka LO
ponad rok temu ocena: 58%  2
Szkoda gostynskiego LO ...serce pana starosty chyba bije szybciej w kierunku jego dawnej szkoly, skoronie martwi go ten problem. Marcin,brawa za odwage, podobnie mysli bardzo wielu gostynian absolwentow tego znakomitego kiedys LO.
~ Obserwator
ponad rok temu ocena: 68%  1
Proszę zwrócić uwage na to jak szkoła jest (nie)zarządzana, co się stało z kadrą i wszystko będzie jasne....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji