Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Mandat za brak OC w 2020 roku. Ile wynosi?

› Motoryzacja› Porady 5 miesięcy temu    1.08.2020
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Myślisz, że ubezpieczenie OC kupujesz dla kogoś innego, bo nie ty dostaniesz odszkodowanie? Nic bardziej mylnego. Polisa OC chroni przede wszystkim twoją kieszeń i to podwójnie. Nie tylko unikasz kilku tysięcy złotych kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Gdy spowodujesz wypadek lub kolizję, to z właśnie ubezpieczenia OC pokryjesz koszty, a nie z własnych pieniędzy. 

Liczba wezwań do zapłaty grzywny za brak OC rośnie, mimo wysokich kar. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) w trzech kwartałach 2019 roku wystawił 93 tys. wezwań – prawie 25 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrosły też wypływy funduszu z tytułu kar. Instytucja szacuje, że za ubiegły rok zbierze 130 mln zł z mandatów za brak OC. Podobno bez obowiązkowej polisy jeździ około 100 tys. osób, czyli mniej więcej 1 proc. kierowców.

Kary za brak OC 

Wysokość opłaty za brak OC jest regulowana ustawowo i nie podlega negocjacji. Jak tłumaczą eksperci z firmy Beesafe, Zależy od kwoty płacy minimalnej i czasu, w jakim pojazd był nieubezpieczony. Jest też kilkukrotnie wyższa od przeciętej składki za ubezpieczenie OC. 

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ubezpieczenia OC. Mandat może wynieść nawet blisko 8 tys. zł. Szczegóły poniżej:

 

okres bez ubezpieczenia OC

samochód osobowy 

samochód ciężarowy

inne pojazdy

do 3 dni

1040 zł

1560 zł

170 zł

od 3 do 14 dni

2600 zł

3900 zł

435 zł

Powyżej 14 dni

5200 zł

7800 zł

870 zł

 

Jeśli kupiłeś OC za późno, możesz samodzielnie zapłacić karę za brak ubezpieczenia zgodnie z tabelą opłat na dany rok na konto Funduszu. Jeśli to UFG się zorientował, że nie masz obowiązkowej polisy – w wezwaniu będzie podany numer indywidualnego rachunku. W przypadku uchylenia się od zapłaty, ściągnięciem należności zajmie się komornik skarbowy na drodze administracyjnego postępowania egzekucyjnego. 

Ustawowo jest 30 dni na zapłatę mandatu za brak ważnego OC.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Co do zasady są dwie sytuacje, w których możesz uniknąć zapłaty za brak OC:

  • gdy udowodnisz, że masz ważne ubezpieczenie, 

  • gdy wykażesz, że twój pojazd nie musi mieć OC (np. jest zabytkowy).

Zdarza się, że UFG wezwie do zapłaty kary poprzedniego właściciela pojazdu, bo nabywca go nie przerejestrował i nie przedłużył OC. Wtedy musisz okazać dowód zbycia pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży. Na tej podstawie Fundusz odstąpi od kary i przekieruje ją na nowego właściciela. Oczywiście pod warunkiem, że do dnia zbycia auta miało OC. 

Podobnie, jak w przypadku płacenia kary, masz 30 dni na reakcję na wezwanie. Inaczej wpadniesz w postępowanie egzekucyjne. Na szczęście, jeśli kara jest niezasadna z wyżej wymienionych powodów – na tym etapie także możesz się odwoływać do naczelnika urzędu skarbowego, który prowadzi nasze postępowanie.

W wyjątkowych sytuacjach możesz też wnioskować o umorzenie kary lub ulgę w należnościach. Należy wtedy wypełnić wniosek do UFG, w którym powołasz się na trudną sytuację materialną lub życiową. Co istotne, trudne okoliczności trzeba udokumentować, dołączając do wniosku np. protokół o stanie majątkowym, zaświadczenie o wysokości dochodu w przeliczeniu na członka rodziny, zaświadczenia o zobowiązaniach wobec innych wierzycieli, dokumenty z opieki społecznej itp.  Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/porady/kary-za-brak-oc/

Nie tylko kara za brak OC

Zdarza się, że nieubezpieczone auto powoduje kolizję lub wypadek. Z mocy prawa wypłatę świadczeń na rzecz poszkodowanych weźmie na siebie UFG. Po czym zgłosi się do właściciela auta o zwrot wypłaconego odszkodowania. Jeśli nieubezpieczonym autem kierował ktoś inny niż właściciel, odpowiedzialność jest solidarna. 

Średnio wartość odszkodowania z tytułu OC wynosi ponad 8 tys. złotych. Rekordzista, który spowodował wypadek bez ważnego OC, jest winny Funduszowi 1,4 mln złotych. Grubo. Skąd tak wysokie koszty? Bo poza uszkodzeniem mienia doszło do tzw. szkody osobowej. W wymienionym przypadku poszkodowana zmarła i większość kwoty odszkodowania stanowi zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby. Brak ubezpieczenia OC więc zwyczajnie się nie opłaca.  Jeśli szukasz dobrej polisy, możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów OC AC, takich jak np. https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/

Nie ma mandatów za brak potwierdzenia OC

Pamiętaj: brak potwierdzenia OC to nie to samo co brak ubezpieczenia OC. Od 1 października 2018 roku nie musimy ze sobą wozić potwierdzenia ubezpieczenia OC. Tym samym nie grozi nam mandat za fizyczny brak tego dokumentu. Policja sprawdza naszą polisę elektronicznie.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.