Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Masz kompostownik? Chcesz płacić mniej za śmieci? Złóż deklarację

› Społeczeństwo miesiąc temu    24.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 17 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. portal KZGRL

Przypominamy - od 1 czerwca wzrośnie stawka „podatku śmieciowego”. Mieszkańcy gmin, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (Gostyń, Krobia, Pogorzela, Poniec, Pępowo z pow. gostyńskiego) będą płacić miesięcznie 27 zł od osoby za odbiór i transport odpadów komunalnych.

Miesiąc temu, podczas kwietniowego Walnego Zgromadzenia Związku, przedstawiciele 19 gmin, tworzących KZGRL poparli propozycję wójta Pępowa. A to oznacza, że od 1 czerwca wzrosną miesięczne opłaty za odbiór i transport śmieci z 24 zł do 27 zł od osoby (w marcu zaproponowano podwyższenie miesięcznego „podatku śmieciowego” do 30 zł od mieszkańca, później zarząd KZGRL obniżył stawkę do 28 zł - PISALIŚMY O TYM TUTAJ).

Na tym samym posiedzeniu ustalono też podwyższone stawki dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania śmieci w sposób selektywny. Jeśli właściciel posesji nie będzie wywiązywał się z obowiązku może zapłacić „karę” w wysokości 60 zł od osoby.

Podczas walnego zgromadzenia związku przedstawiciele poszczególnych gmin rozważali możliwość zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi tych właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zbierają bioodpady w kompostowniku przydomowym. Tutaj obecni na walnym zgromadzeniu proponowali, aby uchwalony „podatek” obniżyć o różne kwoty - od 1 zł do 3 zł. Ostatecznie poparcie uzyskała kwota 3 zł.

Z tego wynika, że dla segregujących odpady kuchenne w przydomowych kompostownikach miesięczny „podatek śmieciowy” nadal będzie wynosił 24 zł. Przy średniej - czteroosobowej rodzinie będzie to 12 zł mniej na miesiąc.

Dlaczego samochód wylądował na dachu przed blokiem? KLIK

Ze zwolnienia z części opłaty z tytułu kompostowania odpadów, zgodnie z przyjętą przez Zgromadzenie Związku uchwałą, będzie można skorzystać od 1 czerwca 2020 r.

Jak czytamy w komunikacie KZGRL - ze zwolnienia z opłaty w wysokości 3 zł od osoby na miesiąc mogą korzystać właściciele nieruchomości którzy:

- w domach jednorodzinnych kompostują odpady w przydomowym kompostowniku
- złożą nową deklarację o wysokości opłaty na nowym druku obowiązującym od 1 czerwca 2020 r.


Do skorzystania ze zwolnienia już od czerwca 2020 r. będą upoważnieni właściciele, którzy złożą nową deklarację w okresie od 1 czerwca do 10 lipca 2020 r.

Złożenie deklaracji w kolejnych miesiącach będzie obowiązywało na bieżąco.

Gdzie są wzory deklaracji??? Dostępne od czerwca - ZOBACZ TUTAJ

KZGRL przypomina, że wysokość opłaty zawsze określa właściciel nieruchomości (przez samonaliczenie uwzględniające ilość osób zamieszkujących nieruchomość i przyjęte stawki opłat) wyłącznie na obowiązującym druku deklaracji.

Zatem wszystkie inne formy informowania (telefoniczne, maile, pisma, itp.) o kompostowaniu, zmianie liczby mieszkańców, sprzedaży nieruchomości nie stanowią podstawy do zmiany wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami.Zgodnie z art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane pod pojęciem budynku mieszkalnego jednorodzinnego należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

 

Elektroniczna deklaracja e-PUAP - KLIK

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (17)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zoom
miesiąc temu ocena: 0%  17
szczury i myszy już merdają ogonem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adam
miesiąc temu ocena: 100%  16
Mieszkam na wsi w tzw. czworaku, od ponad 10-ciu lat kompostuję wszystkie odpadki domowe, jeszcze zanim to było modne i wymagane ustawami. Dlaczego mam być dyskryminowany tylko dlatego że nie mieszkam w domu jednorodzinnym !? Wielkopolska jest najbardziej popegeerowskim regionem w kraju, jest mnóstwo bloków na wsiach w których są działki przydomowe i mieszkańcy jeszcze hodują kury, kaczki, świnie i inne zwierzęta więc mają co zrobić z odpadkami. Jest to jawne naciąganie na kasę !!! Nowo wybudowane tzw. sypialnie np miasta Leszno, typu Dąbcze itp. w większości nie mają ogródka przydomowego tylko trawniki, to oni nie muszą płacić, a tam gdzie jest BIO wykorzystane, trzeba !!! Policzmy orientacyjnie: 10 mieszkańców x 3zł = 30zł, 1000x3zł = 3000zł, itd, ilu jest mieszkańców w gminach należących do KZGRL którzy są ZMUSZANI do płacenia za coś z czego nie korzystają !? Reasumując, w czerwcu wypełniam deklarację że posiadam kompostownik, płacę nadal 24/osobę !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
miesiąc temu ocena: 100%  15
3zl mniej? To żart? Prima Aprilis już była :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WYBORCA
miesiąc temu ocena: 100%  14
doprowadzic do tego zeby nikt kto decyduje o cenach wody i smieci nie mogl byc udzialowcem w danej spolce,firmie zwiazku i sprawa uzaleznienia zostanie rozwiazana !!!!!!! nadszedl czas,potrzeba inicjatywy !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
miesiąc temu ocena: 100%  13
A kiedy w Piaskach obiecana ulga za kompostowniki??? Przecież magazynowanie i odbiór bioodpadów są mocno kłopotliwe więc jeżeli moja rodzina i wiele innych od początku kompostuje to logiczne, że obniżamy koszty gminie i firmie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
miesiąc temu ocena: 100%  12
Zastanawia mnie ile jeszcze musimy więcej zapłacić za śmieci, by ludzie wyszli na ulice. Już za komuny było lepiej, za makulaturę płacili jak przywiozłeś, za szkło płacili, za metal płacili. A teraz my musimy płacić. Nie dość, że segregujesz to jeszcze więcej płacisz? Co jest grane? Najlepsze jest to, że burmistrzowie się na to wszystko bez mrugnięcia okiem godzą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PONIEC
miesiąc temu ocena: 100%  11
Widać są cichymi udziałowcami związku śmieciowego a wyborca no cóż to taki głupiec( bo widać panowie w urzędach nas za takich mają) któremu burmistrz raz do roku zrobi koncert disco polo z okazji dnia miasta i sprawa załatwiona głos wyborczy kupiony
~ Adam
miesiąc temu ocena: 88%  10
Pytanie do redakcji, proszę jeszcze doprecyzować skąd można pobrać nową deklarację, bo o tej kwestii ani słowa. Dziękuję.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do redakcji
miesiąc temu ocena: 100%  9
To nie jest nowa deklaracja, tylko deklaracja z 2016roku. Nowa powinna być dostępna od 01.06. :)
~ *.
miesiąc temu ocena: 0%  8
Jest w artykule druk do pobrania TUTAJ
~ Dario
miesiąc temu ocena: 100%  7
Ciekawe co dzieje się z tymi pieniędzmi. W co się je inwestuje.... Bo jak nie patrzeć kasy sporo,..
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
miesiąc temu ocena: 86%  6
A dlaczego tylko z domków wolnostojących są honorowane kompostowniki? W blokach po PGR-ach mieszkańcy też mają działki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ aleksandra
miesiąc temu ocena: 100%  5
W miastach za blokami tez mamy ogródki własnościowe i kompostowniki - to skandal ze nie moda tego zaliczyć
~ pgr
miesiąc temu ocena: 100%  4
Czytaj ze zrozumieniem !!!! Zgodnie z art. 3 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane pod pojęciem budynku mieszkalnego jednorodzinnego należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
~ Rolnik
miesiąc temu ocena: 91%  3
Dlaczego nikt nie protestuje przeciwko zboczonym praktykom śmieciowym Ludzie tracą pracę zarobki spadają a cena śmierci idzie do góry i tylko dziwi mnie jak burmistrzowie mogą głosować przeciwko swoim mieszkańcom Gdzie są rady soleckie gdzie są radni Czy jesteście tak głęboko wsadzeni w kieszenie burmistrzów że nie potraficie pyska odezwać w trosce o swoje posady diety
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan
miesiąc temu ocena: 100%  2
Wojcie szkoda tylko że pan wzorował się ceną w Kościanie było trzeba zaproponować cenę siódemki z Krotoszyna która jest o wiele niższa niż u nas dotychczasowa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olaa
miesiąc temu ocena: 100%  1
Wielce związek założyli i śmieci drożeją jesteście chorzy !!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji