Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Mediateka w bibliotece? Może coś z tego wyjdzie

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    10.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. A. Fajczyk

Mediateka w gostyńskiej bibliotece miejskiej? Dyrekcja ma plany, aby ją utworzyć, ze względu na wiele filmów DVD i audiobooków, którymi ta instytucja dysponuje. Zbiory audiowizualne i audialne udostępniane mają być za darmo. - Na razie robimy rozeznania wśród innych bibliotek, a także sprawdzamy możliwości i zapotrzebowania mieszkańców Gostynia i okolic - mówi Magdalena Kubiak, pracująca na samodzielnym stanowisku ds. nowoczesnej technologii, koordynatorka projektu.

W swoich zasobach biblioteka obecnie posiada kilka tysięcy tytułów filmów na DVD, a także kilkaset tytułów audiobooków. Co roku kupują nowe, co oznacza, że jest zainteresowanie zbiorami audiowizualnymi i audialnymi.

- Kilka tygodni temu robiliśmy takie zestawienie statystyczne za ostatnie kilka lat. Wykazało tendencję wzrostową, dwukrotnie więcej teraz kupujemy - mówi Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej biblioteki publicznej.

ŻYCIE GOSTYNIA ma 20 lat. I zawsze jest NAJ - KLIK

- W mediatece planujemy utworzenie stanowisk do odsłuchu, a także do oglądania filmów. Możliwe, że będą zajęcia z zakresu nowoczesnych technologii dla dzieci, młodzieży, a jeśli zajdzie taka potrzeba - to także dla dorosłych - dodaje Magdalena Kubiak.

Audiobooki mają być wypożyczane na podobnej zasadzie, jak książki - jednorazowo będzie można mieć na koncie 10 sztuk na okres 5 tygodni. Filmy wypożyczane są na 2 doby. Zainteresowani będą mieli możliwość korzystania z tych materiałów multimedialnych na miejscu. - Chcielibyśmy mieć profesjonalne głośniki, stanowisko służbowe, odpowiednie monitory. Idziemy w kierunku takich rozwiązań, jakie są w dużych bibliotekach, chociażby w Ostrowie Wlkp. - mówi Magdalena Kubiak. Kilka miesięcy temu pracownicy biblioteki gostyńskiej gościli tam na otwarciu mediateki i mieli okazję przyjrzeć, jak ona funkcjonuje. Gostyńska instytucja ma mniejszą powierzchnię, będzie to rozwinięte na mniejszą skalę.

KSIĄŻKA na telefon. Na czym to polega? KLIK

- Poza tym miejscowość jest mniejsza, a tym samym potrzeby. Ale rozwiązania technologiczne chcemy wprowadzić bardzo podobne - zapewnia koordynatorka projektu. Na utworzenie mediateki zostanie wydzielone osobne pomieszczenie, gdzie pojawią się wszystkie urządzenia, z których społeczność będzie mogła korzystać. Oprócz tego dyrekcja planuje stworzyć w bibliotece zamkniętą salę kinową i od 2020 r. wejść w tzw. Parasol licencyjny, który oferuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

ZOBACZ - jak od września zmieniły się godziny otwarcia gostyńskiej biblioteki miejskiej

To pozwoli urozmaicić ofertę kulturalną biblioteki w Gostyniu o pokazy filmowe. W ramach jednej opłaty instytucja będzie miała dostęp do repertuaru ponad 950 producentów filmowych i telewizyjnych w tym największych hollywoodzkich wytwórni m. in. Walt Disney Pictures, 20th Century Fox, MGM, Universal Pictures, Paramount Pictures, Warner Bros., Miramax, United Artists, Dreamworks Pictures i inne. Dzięki licencji biblioteka będzie też mogła wykorzystywać wszelkie nośniki video legalnie wprowadzone do obrotu rynkowego. To niekomercyjna licencja, która nie umożliwia pobierania opłat za bilety i powszechnej reklamy pokazów z wykorzystaniem tytułów filmów.

- Z sali kinowej będą mogły korzystać zamknięte grupy, działające w ramach biblioteki, aby wyświetlać filmy, np. adaptacje utworów literackich. To też będzie wsparcie dla działających w bibliotece obecnie dwóch klubów dyskusyjnych - klubów książki. W podstawowym formacie sala będzie tylko dla nich, ale do klubu każdy może dołączyć - wyjaśnia dyrektor P. Pawlak.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!