Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Miejska Droga Krzyżowa. Czym jest miłosierdzie, zaufanie, wytrwałość?

› Społeczeństwo› Religia ponad rok temu    13.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Miejska Droga Krzyżowa ulicami Gostynia odbyła się 12 kwietniaMiejska Droga Krzyżowa ulicami Gostynia odbyła się 12 kwietnia fot. A. Fajczyk

W Gostyniu w piątkowy wieczór odbyła się Miejska Droga Krzyżowa. Wierni z czterech parafii: pw. św. Ducha, pw. bł. E. Bojanowskiego, pw. św, Małgorzaty o raz z parafii Najświętszej Maryi Panny na Świętej Górze przeszli ulicami miasta „drogą modlitwy, pokuty, eucharystii i codziennego życia”.

- Jak przed wiekami ulicami Jerozolimy, tak dzisiaj ulicami Gostynia chcemy Panie Jezu pójść za Tobą Drogą Krzyżową. Jako wspólnota 4 gostyńskich parafii, a jednocześnie my, jako filipini, którzy dziękują za 100-lecie powrotu naszej kongregacji po pruskiej kasacie na Świętą Górę. Sam udzielasz nam wskazówki, jak mamy iść z Tobą: Jeśli kto chce pójść za mną, niech zaprze się samego siebie, weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje” - usłyszeli wierni na początku nabożeństwa.

Dlaczego ks. Litkowski musi odejść z parafii na Zdzieżu w Borku?

Drogę Krzyżową prowadził krzyż procesyjny, za nim szli ministranci z gostyńskich parafii, siostry zakonne, kapłani. Później niesiono krzyż, za nim tłum wiernych. Uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami: Lipową, Fabryczną, Nad Kanią, Czereśniową, Wiśniową, na Święta Górę, zatrzymując się przy 14 stacjach na pogłębieniu duchowej refleksji, rozważając znaczenie męki Krzyża. Rozmyślali nad współczesnym znaczeniem i wartością takich słów, jak miłosierdzie, dobro, zaufanie, trud, wytrwałość, pokusa, czas, pomoc, wsparcie, ból i milczenie. W ten sposób przygotowywali się czas zmartwychwstania Chrystusa.

Jako pierwsze na swoje „barki” krzyż wzięły kobiety z parafii pw. Ducha Św. - Wspólnota Żywego Różańca, następnie krzyż przejęła służba leśna - przedstawiciele Nadleśnictwa Piaski, następnie parafia bł. Edmunda Bojanowskiego - Żywy Różaniec, przedstawiciele Filipińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji - oratorium dorosłych z parafii świętogórskiej, przedstawiciele młodzieży „Źródło” z gostyńskiej fary, a także Amazonki, młodzież i ministranci z parafii pw. Ducha Św. oraz Szafarze Nadzwyczajni Komunii Św., reprezentanci Parafialnej Rada Duszpasterska i Ekonomiczna z parafii Ducha Św.
 

- Pomoc, wsparcie może mieć różne oblicze. Spojrzenie, dotyk, czułość. Do ciebie przychodzimy Maryjo tak często po wsparcie, Ty jesteś naszym cyrenejczykiem. Wszystkie zachowane i rozważane słowa właśnie rozsypały się tak na ulicach Jerozolimy, jak i Gostynia, kiedy przychodzi cierpienie. Prawda została przekrzyczana, wierność podeptana (...) - mówił duchowny, prowadzący Miejską Drogę Krzyżową przy stacji V „Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi”.
 

Zaś przy stacji VII „Drugi upadek pod krzyżem” można było usłyszeć: - Św. Filip poucza nas, abyśmy nie poddawali się po pierwszym zniechęceniu. Nikt nie zostaje świętym w ciągu 3 dni. Doskonałość zdobywa się z trudem, powoli.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!