Mierzą kościoły. Od tego zależy ilość osób na mszy. Kto z zakrytą twarzą?

Opublikowano:
Autor:

Mierzą kościoły. Od tego zależy ilość osób na mszy. Kto z zakrytą twarzą? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Od poniedziałku zmienia się limit osób w miejscach kultu religijnego. Jednak do dziś, do 19 kwietnia włącznie wciąż obowiązują wcześniej wprowadzone przez rząd regulacje, zgodnie z którymi w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. A co z zasłaniem nosa i ust w kościele, podczas liturgii?

Przepis, na mocy którego w miejscach publicznych należy zasłaniać usta i nos obowiązuje od 16 kwietnia. Podczas wprowadzania nowych ograniczeń pojawiły się pytania o to, czy w rozporządzeniu wzięto pod uwagę  kościoły, w których od 20 kwietnia będzie mogło pojawić się więcej osób. Okazało się, że regulacja dotyczy także miejsc kultu religijnego co oznacza, że będąc w kościele podczas mszy czy nabożeństwa również powinniśmy mieć nałożoną maseczkę lub inną osłonę twarzy. Na stronie rządowej pojawiła się informacja, że ten punkt rozporządzenia nie dotyczy jednak księży odprawiających mszę lub prowadzących nabożeństwo. Czytamy w rozporządzeniu:  „obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” (§ 18 ust. 2 pkt. 6).



Czy ministranci i organista zasłaniają twarz? Według najnowszego rozporządzenia duchowny nie jest zobowiązany do zakrywania twarzy podczas sprawowania eucharystii. Podobnie jest w przypadku organisty. Ten nie musi mieć zakrytej twarzy, ponieważ wykonuje czynność zawodową w kościele:

„Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku (…) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów” (§ 18 ust. 2 pkt. 4).

Ale nakaz zasłaniania twarzy dotyczy już innych osób asystujących, czyli ministrantówe i lektorów - oni podczas  nabożeństwa muszą mieć założone maseczki czy inne elementy. Obowiązek ten dotyczy również osób przebywających w kancelarii parafialnej, tym razem bez wyjątków. Ta jest uznawana za budynek użyteczności publicznej.

A co z przyjmowaniem komunii św. podczas mszy św.?

Wierni w kościele mogą przyjąć komunię świętą z zachowaniem zasad, pomimo nakazu zakrywania ust i nosa w kościele.Twarz można odsłonić bezpośrednio przed przyjęciem Komunii świętej, nie dotykając zewnętrznej części maseczki, następnie ją zasłonić.

Do zdjęcia maseczki, szalika, chustki dopuszcza fragment rozporządzenia: „Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie (…) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby” (§ 18 ust. 4 pkt. 2).

Kto zasłania twarz podczas spowiedzi? W rozporządzeniu pada sformułowanie „w miejscach kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania”. Duchowny sprawujący sakrament może zrozumieć i zinterpretować szeroko. Dla bezpieczeństwa podczas spowiedzi zarówno spowiednik, jak i penitent powinni mieć zasłonięte usta i nos - tak zaleca większość diecezji.

Ile osób w kościołach?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej (CZYTAJ TUTAJ) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od poniedziałku 20 kwietnia limit osób w miejscach kultu religijnego to 1 osoba na 15 mkw. Do 19 kwietnia włącznie wciąż obowiązują jednak wcześniej wprowadzone przez rząd obostrzenia, mówiące o tym, że we mszy św. lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów - osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy).

O zmianę regulacji w zakresie liczby osób mogących brać udział w wydarzeniach o charakterze religijnym w liście do premiera apelował przewodniczący KEP. Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na „potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów”. - Ponadto restrykcje nie powinny obejmować osób znajdujących się poza budynkiem sakralnym, do których stosują się ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości - zaznaczył abp Gądecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE