Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Mieszkańcy boją się wchodzić do aptek? Apel mamy farmaceutki o szyby

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    13.03.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 9 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Kolejka po lekarstwa wychodzi na chodnik. A ile ludzi jest w środku?Gostyń. Kolejka po lekarstwa wychodzi na chodnik. A ile ludzi jest w środku? fot. A. Fajczyk

- Policja i urzędy proszą, aby petenci starali się załatwiać swoje sprawy przez telefon czy mailowo, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, w urzędzie skarbowym zamontowano szyby, a w aptece bez szyb? Dziś mamy dramatyczną sytuację. Boję się o moją córkę, która pracuje w gostyńskiej aptece, boję się też sama pójść po leki, żeby się nie zarazić nie tylko od osoby, stojącej za mną czy obok, ale od pracownika apteki - wyznaje jedna z naszych Czytelniczek, dzwoniąc do redakcji gostynska.pl.

Liczy na to, że nagłośnienie sprawy wpłynie na właścicieli aptek i bardziej zaczną chronić pracowników.

Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy, Naczelna Izba Aptekarska (NIA) rekomenduje aptekom ogólnodostępnym i punktom aptecznym wydawanie pacjentom wszystkich produktów w sposób minimalizujący ryzyko zarażenia personelu. Mają powstać specjalnie wyznaczone strefy lub okienka do sprzedaży nocnej. Decyzja Izby zapadła po posiedzeniu Naczelnej Rady Aptekarskiej, 10 marca. Wtedy przyjęto apel o podjęcie dodatkowych działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa personelu aptek w związku ze zwiększającą się liczbą przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jednocześnie NRA zwróciła się do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zaopatrzenie aptek w adekwatną do potrzeb liczbę materiałów ochronnych i preparatów dezynfekujących oraz przygotowanie jednoznacznych procedur postępowania personelu aptek gwarantujących ich bezpieczeństwo.
 

- Mówię głosem mojej córki pracującej w gostyńskiej aptece i głosem jej koleżanek. Dziennie przyjmują kilkudziesięciu pacjentów. W większości to osoby chore. Jeśli koronawirusem zarazi się jedna obsługująca w aptece, to będzie zarażała kolejne osoby. Pracowałam jako sprzedawca. Pamiętam, ze szyby w aptekach z lad zostały zdjęte po to, aby tam odbywał się zwykły handel - aby sprzedawano suplementów, kremików, toników, pierdół. Aby nie było tej bariery, oddzielającej sprzedawcy od klienta. Ale dziś ta sytuacja zmieniła się drastycznie. Boję się o moją córkę, boję się też sama pójść do apteki, żeby się nie zarazić nie tylko od osoby, stojącej za mną czy obok, ale od pracownika apteki - kontynuuje mama farmaceutki.
 

A Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje aptekom ogólnodostępnym i punktom aptecznym wydawanie pacjentom wszystkich produktów w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej.

- W ocenie samorządu aptekarskiego zachodzi uzasadniona konieczność ograniczenia bezpośredniej styczności personelu aptek w kontaktach z pacjentami celem uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia COVID-19 – można przeczytać na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej.

APTECZKA Z KULTURĄ - co to takiego? ZOBACZ TUTAJ

Według NIA to dobre rozwiązanie, a jego wprowadzenie pozwoli pacjentom na zachowanie stałego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie, przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnego ryzyka dla fachowego personelu aptek.

W tym tygodniu Naczelna Izba Aptekarska opublikowała broszurę informacyjną zawierającą wytyczne dla aptek, ktora wskazuje, jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Wśród zaleceń znalazło się wyznaczenie strefy buforowej dla pacjentów czy umieszczenie instrukcji mycia rąk w toaletach. NIA sugeruje też właścicielom aptek, by rozważyli montaż szyb przy stanowiskach obsługi pacjenta.

Według NIA w szczególnych sytuacjach przedsiębiorcy prowadzący apteki powinni rozważyć wdrożenie dodatkowych działań zabezpieczających, takich jak:

- montaż szyb przy stanowiskach obsługi pacjenta,

- udostępnienie dozowników z płynem dezynfekującym,

- prowadzenie obsługi przez okienka do sprzedaży nocnej

Jednocześnie NIA przypomina, że użycie masek ochronnych jest zalecane wyłącznie dla osób chorych. W większości gostyńskich aptek szyb nie ma. Niektóre stosują inne "środki" zapobiegawcze - wpuszczają po 2 klientów do środka.

Co z targowiskami w powiecie gostyńskim - CZYTAJ TUTAJ

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kasia
dzisiaj 14:02 9
co za kobieta .pozdrowienia z innych sklepów gzie nie ma żadnych zabezpieczeń i ludzie łażą jak chcą .niech farmaceutka zmieni pracę żeby mama się nie denerwowała ,lub niech nie mieszka z mamą to jej nie zarazi.a czy mama tej pani chodzi regularnie do spożywczaka i do kościółka tam jest więcej ludzi przebywających ze sobą więcej niż 15 minut.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostynianka
7 miesięcy temu ocena: 0%  8
Ta apteka na zdjęciu jest wyjątkowa. Leki reglamentowane mieli tylko dla swoich!!!! na recepcie 2 opakowania dostawało się jak miała właścicielka dobry dzień 1 opakowanie. A gdzie poszło druge? pewnie do Niemiec bo tam kosztuje 10 razy tyle. Nareszcie przy e-receptach to się skończyło!!!!! Ludzie zrozumieli że ta właśnie apteka wcale nie jest najtańsza a do tego obsługa właścicielek daje dużo do życzenia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 5678
22 dni temu 7
Pod tą apteką zawsze dużo ludzi,ale do środka wchodzi się kolejno,więc nikt nikomu nie pluje na brodę.Obsługa też miła.ak się pani nie podoba,to przecież można zmienić aptekę.Tych w Gostyniu dostatek.
~ ZOŁZA
10 miesięcy temu ocena: 100%  6
PRACUJE W SKLEPIE MIĘSNYM CO Z NAMI TU OD TRZECH DNI PRZEWIAJĄ SIĘ TŁUMY
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maria
10 miesięcy temu ocena: 80%  5
"Apel mamy farmaceutki o szyby" - co to jest za zdanie?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niki
10 miesięcy temu ocena: 100%  4
Można sprzedawać przez okienka nocne ale aptekarz zrobiłby kilometrówki chodząc po leki do półek .A dlaczego nikt nie pomyśli i kasjerkach ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
10 miesięcy temu ocena: 0%  3
Wczoraj bezskutecznie próbowałam telefoniczne sprawdzić w jednej z aptek, czy jest mój lek, żeby ewentualnie apteka go zamówiła (mamy recepty elektroniczne) i żeby nie robić niepotrzebnego tłumu. I za każdym razem usłyszałam, ze pani w tej chwili nie ma dostępu do komputera.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 5678
22 dni temu 2
A tylko jedna apteka jest w Gostyniu?
~ Alfero
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
To do innej