Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Mieszkanki wioski naciskały, pieniądze się pokazały i mają KGW

› Społeczeństwo ponad rok temu    11.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 8 / 63%
A A A
Założycielki i członkinie KGW KoszkowoZałożycielki i członkinie KGW Koszkowo fot. A. Fajczyk

Smaczny tort, toast wzniesiony lampką szampana i drobne upominki dla kobiet - założycielek - tak uczczono powstanie Koła Gospodyń Wiejskich w Koszkowie.

W poniedziałek, 7 stycznia, w świetlicy wiejskiej spotkały się najbardziej aktywne założycielki organizacji oraz członkinie. Wtedy oficjalnie zainaugurowano działalność Koła (nie lubią słowa „reaktywacja”, mimo że 40 lat temu w wiosce jeszcze KGW działało). Obecny był także Tomasz Pawlak, przewodniczący Rady Miejskiej w Borku, który podziękował paniom za determinację w dążeniu do celu.

- Mam nadzieję, że przy następnej okazji liczba osób w kole gospodyń się podwoi lub potroi. W tym kierunku trzeba dążyć, można zainwestować w młodzież - powiedział. Po złożeniu noworocznych życzeń wręczył paniom skromne upominki - kubki z wypisaną datą powstania koła oraz nazwiskami założycielek. Przy lampce szampana zaśpiewano „100 lat”, był też tort, przygotowany specjalnie na tę okazję.

KGW w Koszkowie liczy 14 kobiet założycielek, ostatnio doszły dwie kolejne panie. Najmłodsza członkini ma 31 lat, najstarsza 73. Powodem do zorganizowania spotkania było otrzymanie dotacji na działalność koła. - Bardzo się ucieszyłam, że będziemy miały czym dysponować, pracując na rzecz koła i społeczeństwa naszej wioski - powiedziała Alina Sokół, jednocześnie dziękując założycielkom, że znalazły czas, aby przyjść na pierwsze, założycielskie spotkanie.

Przyznała, że motorem napędzającym do działania były mieszkanki wioski. - One w pewien sposób mnie motywowały, kiedy podczas spaceru pytały: „Pani Alu, kiedy zaczniemy? Kiedy powstanie Koło?” - mówiła Alina Sokół. Działania przyspieszyła ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Nowe prawo daje organizacjom możliwość uzyskania osobowości prawnej, prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji. Ustawa wprowadza zastrzeżenia, że w danej wsi może istnieć tylko jedno koło gospodyń wiejskich.

Proces zakładania KGW w Koszkowie był bardzo spontaniczny i szybki. Panie spotkały się dwa razy w grudniu, zapoznawały się z zasadami działalności.

- Udało nam się - spełniliśmy wszystkie warunki, jakie były wymagane do rejestracji, a później postarałyśmy się pozyskać środki finansowe na działalność. Nie ukrywam, że możliwość otrzymania dotacji też była bardzo dużym bodźcem - powiedziała Alina Sokół. 

Za pozyskaną dotację zrobiono już pierwsze zakupy - czajniki elektryczne. KGW Koszkowo ma już plany, związane z wykorzystaniem pozyskanych środków. Chce zorganizować w wiosce Dzień Babci i Dziadka - 21 stycznia. Wstępnie przygotowania panie mają już za sobą.

- Chcemy zaprosić wszystkich seniorów i osoby, czujące się seniorami z naszej miejscowości. Miło spędzimy czas, mieszkańcy się spotkają, powspominają - mówi Alina Sokół. Planują prowadzić tradycyjną Kronikę KGW - trochę ręcznie, trochę komputerowo. Myślały też o cyklicznych obchodach imienin, o zorganizowaniu Podkoziołka, wspólnie z Dniem Kobiet.

- Będą tańce, zaprosimy panów. Wszystko przed nami, spróbujemy rozkręcić społeczeństwo, aby panie nabrały chęci do spotykania się. Pomyślimy też o męskiej części naszej wioski. Kiedy robiłam agitację, nie wiedziałam, że panowie tez mogą działać w Kole - przyznała Alina Sokół.

Obiecała, że KGW Koszkowo nie zapomni o dzieciach, dla nich też coś zorganizuje. - Żal byłoby nie wykorzystać otrzymanych środków, aby starania nie poszły na marne - zauważyła Alina Sokół.
* * *
Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Koszkowie
Alina Sokół - przewodnicząca
Halina Polaszyk - zastępca przewodniczącej
Lidia Szymańska  - sekretarz
Agnieszka Roszka - skarbnik
 

+ 5 głosów: 8 (63%) 3 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ bamber
  ponad rok temu ocena: 40%  1
  jest juz ksw teraz kgw a za chwilę wjadą traktorami jak dzisiaj na wrocławskiej
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji