Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Młode drzewka zapobiegną samowolce rolników?

› Gospodarka miesiąc temu    5.08.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Wycinka przy drodze do Czachorowa, od strony szosy powiatowej w kierunku Ponieca prowadzona była w ubiegłym rokuGostyń. Wycinka przy drodze do Czachorowa, od strony szosy powiatowej w kierunku Ponieca prowadzona była w ubiegłym roku fot. arch. gostynska.pl/ fotomontaż Z. Pacanowski

Gmina Gostyń posadzi 100 miododajnych drzew przy drodze gminnej w Czachorowie. Co ciekawe, sadzonki mogą sprawić, że droga stanie się szersza. Być może rolnicy przestaną samowolnie zaorywać i obsiewać gminne tereny.

Nasadzanie drzew to odpowiedź na wcześniejsze działania gminy Gostyń przy drodze prowadzącej z szosy ponieckiej do Czachorowa, zmuszonej usunąć kilkadziesiąt topoli. Wycinka przeprowadzona wiosną 2019 roku nie wszystkim się spodobała.

- Zniknęło 80 drzew, a 14 wśród nich w zasadzie posiadało pnie, które miały rzeczywiście defekt, były puste w środku, spróchniałe - komentował radny Piotr Radojewski. - Dobrze by było zostawić również te stare drzewa, bo one dają więcej tlenu, bardziej oczyszczają powietrze, aniżeli młode - sugerował rajca. CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Natomiast, gmina rok temu tłumaczyła się tym, że wycięte topole były już stare, chore i bardzo zagrażały bezpieczeństwu tych, którzy poruszają się dość wąską drogą - rosły mocno przechylone w kierunku jezdni, rosły bardzo blisko krawędzi asfaltu.

- Wiemy, że drzewa doskonale zatrzymują wodę w glebie magazynując ją, dają cień, podnoszą wilgotność i tworzą chłodniejszy „mikroklimat”, a dodatkowo miododajne drzewa przysłużą się pszczołom - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w gostyńskim magistracie.

Nowe drzewa tym razem nie zostaną posadzone bezpośrednio przy drodze, tylko w pewnej odległości od niej. Korzenie powycinanych topoli są usunięte, teren jest przygotowany do nowego nasadzenia. Przy okazji oględzin miejsc po starych już topolach okazało się, że pas pod drogę jest bardzo szeroki.

- Nie chodzi tylko o szerokość asfaltowej jezdni, ale o szerokość drogi, razem z terenem zielonym, gdzie powinien być rów. Kiedy wycinaliśmy drzewa, nastąpiło wznowienie granic w odniesieniu do map. Wiemy, jak szeroki teren zabiera gminna droga. Wiemy też, że sporą cześć tego terenu zabierają rolnicy, którzy żadnej umowy dzierżawy na uprawę z gmina nie podpisywali - mówi Marzena Paluszkiewicz.

Sadzonki lip nie zostaną posadzone tuż przy granicy terenu gminnego z prywatnym. - Wybiegamy trochę w przód. Gdyby gmina kiedyś chciała poszerzyć asfaltową jezdnię, nie będzie problemu - będzie można to zrobić bez niszczenia zieleni - wyjaśnia naczelnik.
Nasadzenia najprawdopodobniej rozpoczną się we wrześniu, kiedy rolnicy posprzątają pola.

- Drzewa mogą im pokazać, do jakiego miejsca mają uprawiać pole. Mieliśmy już 2 razy taką sytuację, że nasadzaliśmy drzewa, wznowiliśmy granice. Kiedy przyjechali pracownicy firmy, która wykonywała to na nasze zlecenie, zobaczyli teren poorany. Właściciel pola był w czasie, kiedy wznawiano granice i zlekceważył to - informuje Marzena Paluszkiewicz.

Po jednej stronie drogi będą posadzone miododajne lipy, po przeciwnej pozostaną topole.

- Nowe lipy zajmą więcej terenu, niż topole, będą nasadzone na całej długości drogi. W kolejnych latach spróbujemy wyciąć kolejne drzewa, oczywiście po oględzinach, w jakim są stanie. W ich miejsce też posadzimy lipy, aby utworzyć urokliwą alejkę - dodaje naczelnik wydziału gospodarki komunalnej.

Gmina Gostyń wyda na zakup sadzonek lip ponad 22 tys. zł. Blisko 20 tys. zł z tych środków pochodzi z dotacji. Na realizację zadania, związanego z nasadzaniem drzew przy drodze do Czachorowa gostyński samorząd pozyskał dofinansowanie z budżetu województwa wielkopolskiego. Dodatkowe środki na zakup drzew wpłynęły z pieniędzy przeznaczonych na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kazik
miesiąc temu ocena: 0%  5
Typowe bambry za 20cm ziemi jajka na sucho sobie ogolą :p
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fred
miesiąc temu ocena: 100%  4
Moim zdanie prawo jest zbyt łaskawe dla ludzi którzy niszczą urządzenia melioracyjne (rowy przepusty itp) ktoś to budował kogoś jest grunt a taki koleś wchodzi i robi co chce bez żadnych konsekwencji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
miesiąc temu ocena: 100%  3
A od kiedy to topola przy drodze zatrzymuje wodę. drzewo tych rozmiarów wyciąga dziennie kilkaset litrów wody.Wystarczy spojrzeć na pola gdzie takie drzewa stoją przy poboczu.Uprawa jest albo osłabiona obecnością drzewa albo nie ma wogóle roślin.Ponadto takie drzewa stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu.Jednakże pomysł posadzenia lip popieram wyrastają na ładne nieduże drzewa a przy tym pożyteczne dla owadów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fred
miesiąc temu ocena: 0%  2
Drzewo stwarza zagrożenie czy idiota za kierownicą?
~ poi poi
miesiąc temu ocena: 100%  1
Drogę poszerzyć!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji