Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Młodzi, aktywni już nie bezrobotni

› Aktualności ponad rok temu    18.08.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. A. Fajczyk

Powiat gostyński w maju 2015 r. znalazł się na drugim miejscu w Wielkopolsce (po powiecie pleszewskim) pod względem dynamiki spadku bezrobocia, głównie wśród osób poniżej 30 roku życia. W czerwcu ta tendencja również się utrzymała - na koniec półrocza bezrobocie w powiecie gostyńskim spadło do 8,9 %. To najniższa w historii wartość, która ciągle maleje.

- Nasze statystyki wskazują, że na koniec lipca bezrobocie prawdopodobnie osiągnie 8,6%. To najniższy rejestrowany w powiecie gostyńskim poziom. W 2004 r. wartość bezrobocia wynosiła 21,6% - poinformował Robert Marcinkowski, włodarz powiatu gostyńskiego. Stwierdził, że taka sytuacja jest zasługą zarówno aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców powiatu gostyńskiego pod względem prowadzenia działalności gospodarczej, jak i długofalowych działań podejmowanych w tym kierunku przez urząd pracy oraz pozostałe instytucje biznesu (Powiatową Radę Zatrudnienia, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości czy Fundusz Poręczeń Kredytowych).

- Tendencja do obniżania się bezrobocia jest ogólnopolska, z pewnością wpływ na obecne statystyki ma również emigracja zarobkowa części obywateli. Jednak w naszym powiecie, w odniesieniu do innych, obserwujemy pozytywne sygnały spadku bezrobocia wśród osób młodych - powiedział Robert Marcinkowski. Dane, dotyczące niskiego poziomu bezrobocia zostały przedstawione na konferencji prasowej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. W sklepie „Chatka Gagatka”, założonym przez Aleksandrę Bogdanowicz z dziennikarzami spotkali się starosta gostyński Robert Marcinkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Justyna Krzyżostaniak oraz przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia Ryszard Guderski.

Rozmawiano także o obecnej sytuacji na rynku pracy oraz o przedsiębiorczości młodych ludzi. W tej kwestii powoływano się na założycielkę firmy „Chatka Gagatka” oraz współpracujące z nią osoby. - Te panie potrafiły wykorzystać dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej, przekazywane z urzędu pracy i częściowo, w skali mikro, przyczyniły się do ożywienia gospodarczego, do tego, że to bezrobocie jest na takim poziomie - zwrócił uwagę gostyński starosta.

Więcej czytaj w najnowszym numerze „Życia Gostynia”

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (4)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Ewelina
  ponad rok temu 4
  Brawo Ola!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ XanderCage
  ponad rok temu ocena: 80%  3
  Nieładnie przypisywać sobie cudze zasługi. W tym roku zatrudniliśmy pierwszych pracowników, ale żaden w tym udział jakiegokolwiek urzędasa. Nie słyszałem jeszcze, żeby dzięki jakiemukolwiek urzędnikowi spadło bezrobocie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ zdzich z tych
  ponad rok temu ocena: 50%  2
  Nie żartuj. Te 18 tys zł starcza ledwie na jakieś podstawowe zakupy. Już stokrotnie lepsza byłaby ulga w podatkach przez jakiś okres, niż ta jałmużna. W pierwszym roku zapłaciłem samego dochodowego prawie 15 tys zł, a Vatu pomniejszonego o naliczony niemalże 25 tys. Jak więc wynika z obliczeń, to nie jest żadna dotacja bezzwrotna.
  ~ www
  ponad rok temu ocena: 60%  1
  Kasa z Urzędu jednak w tym pomaga i to trzeba obiektywnie stwierdzić.