Można dostać dofinansowanie na łapanie wody

Opublikowano:
Autor:

Można dostać dofinansowanie na łapanie wody - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Szczególnie w ostatnich latach, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że klęski suszy mogą „zagościć” u nas na stałe temat małej retencji stał się aktualny. Dlatego mieszkańcy powiatu gostyńskiego czekają na powstanie zbiornika retencyjnego w okolicach Rokosowo. Niestety, jedyne, co słychać w tej sprawie to, to, że „dokumenty są już w Warszawie”, a tymczasem widoku na realne powstanie akwenu jak nie było, tak nie ma. Również kwestia zalewu Piaski-Gostyń pojawia się od czasu do czasu "na tapacie".

W związku z tym może zamiast czekać na łaskę rządzących lepiej zdać się na własne siły i spróbować samemu zadbać o zaopatrzenie swojego gospodarstwa domowego w wodę stawaiając na mikroretencję. Z myślą o tym warto zastanowić się nad skorzystaniem z uruchomionego z początkiem lipca programu „Moja Woda”. Głównym celem inicjatywy jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej (mikroretencja). A mówiąc prostymi słowy: na łapanie deszczówki można otrzymać do 5 tys. zł dofinansowania (refundacja kosztów).

Programem „Moja Woda” objęte są inwestycje, które doprowadzą do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody opadowe lub roztopowe z nieruchomości nie będą odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, na ulice, place itp.).

Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości. Refundowany będzie: zakup przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, instalacji rozsączającej; kupno podziemnych lub nadziemnych zbiorników retencyjnych; instalacji rozsączajacych oraz elementów do nawadniania.

Rząd zakłada, że 100 mln zł w programie „Moja Woda” wystarczy na utworzenie 20 tys. przydomowych instalacji do zbierania deszczówk i zatrzyma rocznie 1 mln m3 wody opadowej. Nabór trwa od 1 lipca 2020 r. do 31 maja 2024 r.

Na co dostaniesz pieniądze, a czego nie obejmuje rządowe dofinansowanie w związku ze zbieraniem deszczówki - przeczytasz w dzisiejszym wydaniu "Życiu Gostynia" w sklepcach lub online - TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE