Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Można wypoczywać w miejskim lesie? Pewnie, że można...

› Kultura i Rozrywka miesiąc temu    10.08.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Borek Wlkp. Leśne harcowanie na skwerze przed boreckim ośrodkiem kulturyBorek Wlkp. Leśne harcowanie na skwerze przed boreckim ośrodkiem kultury fot. MGOK w Borku Wlkp.

„Paśnik kulturalny”, „Leśne widokówki”, „Leśny przepysznik”, „Na leśnej polanie tańce i harcowanie” - to wszystko przygotowano dla dzieci na skwerze przed ośrodkiem kultury w Borku Wlkp. Team M-GOK, jak każdego roku wymyślił kreatywne wakacje w mieście dla najmłodszych (ale nie tylko) mieszkańców gminy. Cała leśna strefa rekreacji powstała w miejscu, gdzie w ubiegłym roku było podwórko, a dwa lata wcześniej - plaża.

Twórcy lasu w mieście zachęcają do odwiedzania zielonych terenów, rymując: „Otwórz się na las, odwiedzaj nas!”.

- Strefa rekreacji jako przestrzeń oddana mieszkańcom, czynna jest codziennie. Jest otwarta dla ludzi, mogą tam odpocząć, ale też aktywnie spędzić czas - mówi Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK.

Furorę robi krykiet, czyli gra stworzona w połowie przez dzieci (podczas zajęć wykonywano specjalne zwierzątka „z dziurą”) pod okiem animatorek. Przygotowano też inne wielkoformatowe gry.

- Cała przestrzeń pomyślana jest w ten sposób, żeby las wydawał dźwięki. Podczas jednych zajęć zaproponowaliśmy zabawy muzyczne. I tak marakasy, dzwonki, bębenki, pudełka akustyczne zagościły w leśnej przestrzeni. I każdego dnia oddawane są do zabawy do użytku dzieciakom. Stąd właśnie, oprócz śpiewu ptaków, który mechanicznie każdego dnia jest odtwarzany w naszym lesie, dzieci przychodzą i grają. Jest to świetna zabawa, ale też rozwój umiejętności instrumentalnych, muzycznych oraz wrażliwości na dźwięk - wyjaśnia dyrektor MGOK w Borku.

Podczas wakacji chętnym zaproponowano szereg warsztatów. Wszystkie zajęcia cieszą się bardzo dużą popularnością. Ze względu na Covid-19 grupy uczestników muszą być ograniczone liczbowo. Prawie taka sama liczba dzieci, jaka bierze udział w zajęciach, czeka również na lista rezerwowych. Instruktorzy ośrodka kultury wpadli na pomysł, by liczbę tych zajęć zwiększyć tak, żeby duża grupa uczestników mogła wziąć w nich udział.

- Mamy też pomysł, aby na finał wakacji, na strefie rekreacji coś się zadziało, ale o szczegółach na plakacie wkrótce - mówi dyrektor Chojnacka.

„Na leśnej polanie tańce i harcowanie” to taneczne i ruchowe warsztaty dla dzieciaków, z elementami dziecięcej jogi oraz aerobiku. Leśne warsztaty kulinarne pn. „Leśny przepysznik” to była niespodzianka. Zaskoczyło uczestników przygotowanie leśnego runa z wykorzystaniem serka mascarpone i szpinaku.

- Dzieciaki dopiero po skonsumowaniu tego dania dowiedziały się, że użyto do niego szpinaku. Ku zdziwieniu wszystkich, bardzo im to zasmakowało - wyjaśnia Justyna Chojnacka.

W miejskim lesie odbywają się też warsztaty plastyczne „Skarby z lasu natury w ośrodku kultury”. Dzięki nim przybyło zwierzątek w lesie. Są też warsztaty młodego chemika. Wtedy dzieciaki pod okiem instruktorów wykonują proste eksperymenty. Wszystko to dzieje się na tle lasu i galerii. Przed boreckim ośrodkiem kultury powstała jedna wielka widokówka z leśnych wypraw mieszkańców.

- Z całej gminy, a także spoza jej granic napłynęły do MGOK-u zdjęcia przyjaciół przyrody, z ich leśnych eskapad. Ogromna galeria robi wrażenie - zapewnia dyrektor MGOK.

Niezwykle żywiołowymi zajęciami były warsztaty łączące elementy zajęć sportowych oraz ekologicznych pn. „Leśna ścieżka zdrowia - ona sił tobie doda”. MGOK w Borku ma propozycje również dla osób dorosłych. Odbywają się zajęcia gimnastyki, a także warsztaty o tematyce leśnej. Uczestnicy wykonali bardzo popularny ostatnio las w słoiku. Dzieła mogli zabrać do domu, jako świetną pamiątkę, ale też element dekoracyjny swoich mieszkań.
 W sierpniu kolejne zajęcia. Spotkania będą odbywały się w każdy wtorek o godz. 10.00. Przed udziałem w zajęciach, konieczny jest zapis dziecka przez opiekuna oraz wypełnienie listy uczestników i karty zgłoszeń

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Mariusz
  miesiąc temu ocena: 33%  1
  Świetne pomysły, oryginalne i wymagające przygotowań ze strony organizatorów. Brawo!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji