Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Musica Sacromontana. Kuba, Moniuszko, Zeidler i gospelPatronat

› Kultura i Rozrywka› Zapowiedzi 9 miesięcy temu    17.09.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotomontaż - arch. organizatorów

Za ponad tydzień, na przełomie września i października po raz czternasty na Świętej Górze zagości Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. W programie imprezy znalazły się cztery koncerty, każdy z nich ukazujący inną muzyczną formę, inaczej zachwycający, ale każdy ma być podróżą muzyczną i przeżyciem oratoryjnego spotkania.

- Znów sięgamy do klasztornego archiwum, aby wydobyć kolejne muzyczne skarby. W tym roku przygotowaliśmy kolejne dzieła Józefa Zeidlera i, jak zwykle, zaprosiliśmy wspaniałych wykonawców. Tegoroczna edycja Festiwalu wpisuje się również w obchody „Roku Moniuszkowskiego” - mówi Krzysztof Fekecz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

Festiwal otwiera "Missa Cubana". Msza dedykowana jest Matce Boskiej Miłosierdzia z Cobre - patronce Kuby. Jest przykładem połączenia elementów muzyki klasycznej z folklorem kubańskim, poprzez wprowadzenie do sekcji ludowych instrumentów perkusyjnych. Polskie prawykonanie będzie wspólnym dziełem artystów z Polski oraz z Ameryki Północnej i Południowej.

Z okazji dwustulecia urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentuje utwory wybrane z jego bogatego dorobku muzyki kościelnej. Usłyszymy "Mszę Des-dur" z roku 1780. Wysłuchamy także słynne „Nieszpory" Józefa Zeidlera, utwór, którzy - zdaniem prof. Juliana Gembalskiego i prof. Marka Toporowskiego - stawia Zeidlera na równi z wybitnymi kompozytorami europejskimi. To jedno z największych dzieł Zeidlera zostanie zarejestrowane na płycie.

Zakończenie tegorocznego festiwalu to wieczór z muzyką gospel, a więc zupełnie odmienny styl i ekspresja w wykonaniu amerykańskiej wokalistki gospel, soul i jazz Donny Brown i jej zespółu The Golden Gospel.

Patronat nad imprezą objęło "Życie Gostynia" i portal gostynska.pl.

Program XIV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA 2019                

Sobota, 28 września 2019, godz. 19:30

Muzyka kubańska

Koncert dedykowany PKO Bankowi Polskiemu z okazji 100-lecia banku

Missa Cubana - mszę skomponował w 1996 roku do tekstu łacińskiego oraz częściowo do języków etnicznych terenów Kuby jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów kubańskich - Jose Maria Vitier. Msza dedykowana jest Matce Bożej Miłosierdzia z Cobre - patronce Kuby. Jest przykładem doskonałego połączenia elementów muzyki klasycznej z folklorem kubańskim, poprzez wprowadzenie do orkiestry sekcji ludowych instrumentów perkusyjnych. W pierwszym polskim prawykonaniu nie może zabraknąć artystów z Ameryki Północnej i Południowej. Będą to: Beatriz Blanco Rojas /mezzosopran/ z Wenezueli oraz Alejandro D. Aguilera z Kuby / tenor/. Skład solistów zasili znana solistka, sopranistka Marzena Michałowska z Poznania. Pozostali artyści są również związani z Wielkopolską - Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego z Poznania, przygotowany przez prof. Marka Gandeckiego oraz orkiestra kameralna Ensemble Frédéric z Kalisza, prowadzona przez Maestro Adama Klocka. Na instrumentach perkusyjnych zagra José Torres z Kuby.

Niedziela, 29 września 2019, godz. 18:30

Moniuszko sakralnie

W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentuje utwory wybrane z jego bogatego dorobku muzyki kościelnej. W wykonaniu solistów oraz zespołu usłyszymy Mszę Łacińską Des-dur, IV Litanię Ostrobramską oraz utwory ludowe.

Sobota, 5 października 2019, godz. 19:30 

Nieznany Józef Zeidler

Koncert dedykowany Bankowi Gospodarstwa Krajowego z okazji 95-lecia banku

Kustosz i wieloletni dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie jako pierwszy w 1965 r. odkrył i docenił wyjątkowy talent kompozytorski „polskiego Mozarta”, Józefa Zeidlera. Ten utwór, zdaniem prof. Juliana Gembalskiego i prof. Marka Toporowskiego, stawia Zeidlera na równej pozycji ze współcześnie żyjącymi, wybitnymi kompozytorami europejskimi. Dzięki staraniom ks. Zientarskiego Nieszpory zostały wydane na płycie winylowej już w 1966 r. To jedno z najwybitniejszych dzieł tego kompozytora zostanie ponownie wykonane i nagrane. Wystąpią znakomici soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział  /sopran/, Agnieszka Rehlis /mezzosopran/, Tomasz Krzysica /tenor/, Robert Gierlach /baryton/ oraz Polski Chór Kameralny, przygotowany przez Jana Łukaszewskiego Towarzyszyć im będzie Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Maestro Michała Klauzy.

Niedziela, 6 października 2019, godz. 18:30

Wieczór z muzyką gospel

Amerykańska wokalistka gospel, soul i jazz Donna Brown i jej zespół The Golden Gospel Pearls zamykają Festiwal Musica Sacromontana 2019. Artyści ci obdarzeni są znakomitymi głosami i wielką ekspresją oraz dużym stopniem uduchowienia. Usłyszymy wiązankę psalmów z m. in. When Israel Was in Egypt’s Land  czy Amazing Grace. Jeden z członków zespołu, Lee Brown, o muzyce gospel powiedział: Ja nie nauczyłem się śpiewać gospel, ja po prostu jestem gospel. To sens mojego istnienia. To muzyka i głos ludzi z Afryki, którzy przez lata byli niewolnikami na amerykańskim kontynencie, a których Bóg następnie wyzwolił. Muzyka gospel bez Jezusa jest jak koła bez samochodu. Donna Brown ma wieloletnie doświadczenie muzyczne jako wokalistka, pianistka i dyrygentka chórów. Jest absolwentką słynnej nowojorskiej szkoły The Julliard School of Music.

Czytaj również: jakie niezwykły prezent wiozą mieszkanki Pępowa do Częstochowy


+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!