Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Na glinie i piachu będzie powstawał prąd

› Społeczeństwo ponad rok temu    5.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Czachorowo. Strefa Gospodarcza. Na polu rolnika z Czachorowa powstaje farma słoneczna (fotowoltaiczna)Gostyń. Czachorowo. Strefa Gospodarcza. Na polu rolnika z Czachorowa powstaje farma słoneczna (fotowoltaiczna) fot. A. Fajczyk

W Czachorowie, w okolicach Strefy Gospodarczej powstaje farma fotowoltaiczna. To jedyne tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie. Zainstalowane tam moduły będą w stanie dostarczyć do sieci energię o mocy do 1 megawata. Z drogi wojewódzkiej 434, prowadzącej w kierunku Krobi, obok zabudowań zakładów pracy na Strefie Gospodarczej, przy słonecznej pogodzie widać dużą, błyszczącą taflę.

Tuż za zabudowaną częścią strefy, powstaje farma, która za pomocą modułów fotowoltaicznych energię słoneczną będzie przetwarzała w prąd. Stoją konstrukcje metalowe, zamontowano na nich panele fotowoltaiczne, które będą wytwarzały prąd.

- Farmę buduje się około 4 tygodni - od momentu wyrównania terenu, do momentu podłączenia instalacji do transformatora i sieci. W pobliżu stelaży powstają wykopy na kable, które prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne później prowadzą do sieci - wyjaśnił Piotr Kosek, brygadzista na budowie w Czachorowie. Grunt, na którym powstaje farma jest własnością jednego z rolników z Czachorowa, z VI klasą ziemi gliniastej i piaszczystej. - Nie wiedzieliśmy już, czym mamy obsiewać pole, aby z tej gleby coś się urodziło, abyśmy na czymś mogli zarobić - mówi Monika Pełechaty, właścicielka ziemi. Na glebie najczęściej siane było zboże, na zmianę sadzono pomidory. - Dokładaliśmy do tego interesu, bo jeśli był tak suchy rok, jak miniony, to pomidory owoce miały małe, jak porzeczki. A jeśli były ładne, to zniszczył je grad. Trudno było cokolwiek zasadzić, aby był zysk - wyjaśnia właścicielka gruntu. Zachęceni ulotkami i wyjaśnieniami przedstawicieli firmy, zdecydowali, że wydzierżawią ziemię. - Stawiane warunki nam się spodobały. Powstała umowa dzierżawy na 25 lat - wspomina właścicielka terenu. - Nawet nie wiem, co musielibyśmy tam sadzić, aby takie dochody uzyskać z tego gruntu. Poza tym wciąż jestem właścicielem ziemi, której - ze względu na niską klasę, nie trzeba było przekwalifikowywać - dodaje.

Monika Pełechaty zauważa, że dzierżawca nie powinien narzekać na położenie - trylinkowa droga w Strefie Gospodarczej kończy się dokładnie przy polu. Z uzyskaniem pozwoleń na postawienie farmy też nie było problemów, gdyż grunty te nie były jeszcze objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestorowi - warszawskiej spółce YGE Poland Solar - odpowiadała lokalizacja blisko dwuhektarowego pola: jest nachylone pod odpowiednim kątem, odsłonięte i leży w pobliżu linii średniego napięcia. Farma słoneczna musi być uruchomiona na pewno do końca maja, powinna zacząć działać szybciej.

- Niebawem będą wkopywane kable. Trzeba zrobić przyłączenie do linii średniego napięcia, która przechodzi przez działkę i postawić stację transformatorową, czyli kontener z transformatorem - mówi Jacek Mogiłka, nadzorca inwestycji. Będzie to farma bezobsługowa, zdalnie sterowana. Serwisanci będą usuwać usterki w razie większych awarii linii energetycznej. W całej Polsce YGE Poland Solar realizuje 50 inwestycji. Kolejna farma słoneczna, bliźniacza z tą, budowaną w gminie Gostyń, powstaje w gminie Żmigród. W Czachorowie będzie działała farma o mocy do 1 megawata (998 kilowatów).

- To jest maksimum, co możemy zainstalować. To wynika z ustawy o odnawialnych źródłach energii i warunków aukcji, w której uczestniczyła dana inwestycja - dodaje nadzorca inwestycji. Spółka z Warszawy podpisała umowę z właścicielem terenu na 25 lat, chociaż paneli fotowoltaicznych można używać dłużej. Ich sprawność jest dużo większa niż dawniej. - Ale mamy świadomość, że technologia bardzo mocno idzie do przodu i za 25 lat będzie to już przepaść. W tej formie, w jakiej jest budowana obecna farma, musi działać przez minimum 15 lat. Pozostałe 10 lat również będzie pracowała, ale inwestor już ma wolną rękę - może dalej produkować prąd „na starych konstrukcjach”, a może wymienić sprzęt na nowocześniejszy - tłumaczy nadzorca inwestycji.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (8)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Klient
  ponad rok temu ocena: 92%  8
  Najlepsze truskawki i pomidory w powiecie gostyńskim!!!Polecam w 100% Zazdrośnicy do roboty się wziąć:-) P.S.Maliny przesadnie pyszne:-*
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gostek
  ponad rok temu ocena: 92%  7
  Ja również myślę, że ludzie zazdroszczą pomysłu, bo nie ma jak siedzieć w domu i narzekać ,że świnie tanie i nic się nie opłaca , trzeba tylko trochę pomyśleć!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sąsiadka
  ponad rok temu ocena: 91%  6
  Widzę, że kobieta ma na czym czapkę nosić...a te żenujące komentarze ludzi, którzy nic nie robić tylko na opiekę czekać aż 500+wpłynie...gratuluję Pani pomysłu...brawo!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ mama
  ponad rok temu ocena: 25%  5
  A co jakby trzeba isc do normalnej roboty z normalne pieniadze?bo to racja za nic podatku nieplacic a ze wszystkiego kozystac.truskawki randapem pryskac i na drugi dzien do klienta bo jest pieniadz.pomodory to samo.teraz dobry pomysl wynajac pole bo czysta kasa.a pradu z tego i tak niebedzie-jak i z wiatrakow.szykowane pod kopalnie.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Buehehe
  ponad rok temu ocena: 67%  4
  Myślę że i truskawki i pomidory smakowały
  ~ aaa
  ponad rok temu ocena: 100%  3
  a jakas nowa firma powstanie tam wie ktos cos moze
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ja
  ponad rok temu ocena: 37%  2
  ta to wiecznie nie...arta pieniędzy.ludzie do roboty na pole nie chcą chodzic to znalazła inny sposób na pieniądze.truskawki targac busami a podatku nie placic,pomidory przyczepami i to samo. ŻENADA!!! a ten hotel dla ukrainców funkcjonuje?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Hj
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  No i komu i po co to śluzyc bedzie
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji