Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Na poddaszu zagościli pszczelarze. Miniskansen otwarty

› Społeczeństwo› Edukacja ponad rok temu    1.07.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 8 / 100%
A A A
Gostyń. 30 czerwca miniskansen pszczelarski (przy ul. Jana Pawła II) został oficjalnie otwarty i pobłogosławiony przez biskupa seniora Zdzisława FortuniakaGostyń. 30 czerwca miniskansen pszczelarski (przy ul. Jana Pawła II) został oficjalnie otwarty i pobłogosławiony przez biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka fot. A. Fajczyk

Czym się różni ul wielkopolski od poznańskiego? Co to jest rojnica? Jak wygląda sito do miodu? Jak działa miodarka? Z czego składa się kombinezon pszczelarski? Kto jest patronem pszczelarzy? Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych można znaleźć w Pszczelarskim Kącie, który już powstał w Gostyniu.

To nowa, niezwykła ekspozycja edukacyjna. Można tam obejrzeć wszelkie akcesoria (od bardzo starych do współczesnych, od bardzo dużych do drobnych)  - wszystkie związane z hodowlą pszczół i produkcją miodu w przydomowej czy bardzo rozwiniętej pasiece.
Wczoraj miniskansen pszczelarski został oficjalnie otwarty i pobłogosławiony przez biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka.

R E K L A M ABolsius

Jak powstaje mural na gostyńskiej bibliotece? - KLIK

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną w intencji pszczelarzy. Nabożeństwo zostało odprawione zostało w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu przez odchodzącego proboszcza ks. Krzysztofa Młynarczyka, nowego proboszcza gostyńskiej fary ks. Grzegorza Robaczyka. Kazanie wygłosił biskup senior Zdzisław Fortuniak. Podczas homilii biskup wyjaśniał, co to znaczy ”istnieć i żyć po ludzku”. - To znaczy działać i tworzyć, ale rozumnie. Także w tym sensie, by środowisko naturalne nie było - jak to jest w rzeczywistości - pełne ran spowodowanych przez nasze nieodpowiedzialne zachowanie. Wiele na ten temat mogą powiedzieć pszczelarze. (...) Oni nam powiedzą, że troska o przyrodę wymaga spojrzenia wykraczającego poza to, co doraźne, poza dążenie jedynie do szybkiego i łatwego zysku finansowego - powiedział biskup Fortuniak. Po mszy św. pszczelarze i zaproszeni goście przemaszerowali do Domu Katolickiego św. Józefa. Tam, na poddaszu znajduje się Pszczelarski Kąt. Ekspozycję  edukacyjną, po tradycyjnym przecięciu wstęgi, pobłogosławił i poświęcił biskup Fortuniak.

TUTAJ - Dlaczego za wode i ścieki zapłacimy więcej?

Inicjatorem utworzenia miniskansenu pszczelarskiego jest ks. kanonik Krzysztof Młynarczyk, odchodzący proboszcz gostyńskiej fary. Pomysł zrodził się kilka lat temu, podczas odpustu, połączonego z biesiadą parafialną, na której po raz pierwszy zostało utworzone edukacyjne stoisko pszczelarskie. Do realizacji przystąpiono rok temu. Zbieraniem i przygotowywaniem eksponatów do wystawy zajęli się Marian Sobecki i Ireneusz Sobkowiak, dla których hodowla pszczół i produkcja miodu to wieloletnia pasja.

- Kiedyś proboszcz pokazał nam to nieużywane pomieszczenie - na poddaszu Domu Katolickiego. To była ruina. Jak nas tam zaprowadził, za głowę się złapaliśmy. Jak myliśmy podłogę , to Irek przywiózł beczkę wody, chyba ze 300 litrów. Deski mopem szorowaliśmy w nieskończoność, wciąż było brudno - wspomina dzisiaj Marian Sobecki.

Z niezagospodarowanego poddasza nic już nie zostało. Po wielu miesiącach powstała tam ciekawa ekspozycja, do której wstęp ma każdy zainteresowany. Ciekawscy dowiedzą się, jak funkcjonuje pasieka, jak żyją i pracują pszczoły w ulu i poza nim, jak powstaje miód i w jaki sposób jest wybierany oraz co znajduje się w oddymiaczu i po co w ogóle dym w ulu. Zaprezentowano też gniazda os i szerszeni. Nad wszystkim czuwa św. Ambroży patron pszczelarzy, którego drewniana figura też znajduje się wśród eksponatów. Na ścianie wisi kopia obrazu Matki Bożej Królowej Pszczół - zafundowana przez pszczelarzy z Gostynia i okolic.

W niedzielę, 1 lipca, miniskansen przy ul. Jana Pawła II w Gostyniu (Dom Katolicki) czynny jest od godz. 8.00 do 19.00. Warto zajrzeć! Przewodnik gwarantowany. Wstęp wolny

Relacja z powitania nowego proboszcza gostyńskiej fary - KLIK

+ 8 głosów: 8 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!