Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Na rozpatrzenie czeka ponad 20 wniosków

› Gospodarka 4 miesiące temu    22.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotomontaż Z. Pacanowski

Sytuacja związana ze stanem epidemii spowodowała, że część firm została zmuszona do zawieszenia lub ograniczenia swojej działalności. Taki stan trwał mniej więcej przez dwa miesiące, co ma swoje bezpośrednie odbicie także w samorządzie. Władze gminy przygotowały Gostyński Pakiet Antykryzysowy.

- Gminny budżet składa się z podatków, w części z PITu naszych mieszkańców, w części z CITu naszych firm. Kiedy gospodarka krajowa wyhamowała, logicznym jest, że wyhamował także budżet samorządu. Skali tego wyhamowania nie jest w tej chwili w stanie nikt oszacować, nawet najlepsi ekonomiści. Nie wiedzieliśmy, jak długo miały trwać i potrwają obostrzenia, jak przełożą się na formę polskiej gospodarki. Ale wiemy, że idzie kryzys, nie wiadomo jak duży. W poczuciu odpowiedzialności za gminę Gostyń przygotowaliśmy różne scenariusze, w zależności od rozwoju sytuacji. Mamy plan małych oszczędności, kiedy będziemy musieli znaleźć w gminnych budżecie tylko kilka milionów - mówi Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Gmina przygotowała też scenariusz bardzo pesymistyczny, w którym trzeba będzie dokonywać bardzo trudnych decyzji po to, by zaoszczędzić kilkanaście, może kilkadziesiąt milionów. - Przy budżecie 100 mln rocznie daje to już obraz, jak trudna przyszłość jest przed nami. Dlatego przygotowujemy różne warianty oszczędności w oświacie, administracji - dodaje burmistrz Gostynia.

Na początku zdecydowano o odwołaniu wielu imprez kulturalnych i sportowych, które miały się w tym roku odbyć nie było Nocy Muzeów w plenerze, nie odbył się też bieg „Nasza Dycha”, odwołano świętowanie Dni Gostynia i Biegu Niepodległości. Rozczarowana będzie młodzież - w mieście nie powstanie pumptrack, choć jego postawienie było zaplanowane na 2020 rok. Jeśli chodzi o inwestycje - w gminie realizowane są tylko te zakupy i inwestycje, które już wynikają z podpisanych umówi i przetargów. Zadania - oprócz tych niezbędnych do funkcjonowania - wstrzymano, a realizację zaplanowanych przedsięwzięć przesunięto na kolejne lata. Urzędnicy wypracowali kompromisowe rozwiązana przy współpracy z firmami.

- Na inwestycjach gminne oszczędzanie możemy odczuć najdotkliwiej w tym roku. Dziś trudno powiedzieć, czy będzie nas stać na jakiekolwiek inwestycjie, a jeśli tak, to jaką kwotą będziemy dysponować. Dlatego wszystkie inwestycje, poza tymi, na które odbyły się już przetargi - chodzi o remont na ulicach Reymonta i Sienkiewicza, zostały zawieszone - mówi burmistrz Jerzy Kulak.

- O konkretnych oszczędnościach, cięciach i decyzjach będziemy mówić dopiero za kilka tygodni. Nasze służby finansowe próbują szacować na nowo, jakim budżetem możemy dysponować. Każdy wydział, gminna instytucja w ramach swoich kompetencji przygotowała plany oszczędności - dodaje.

Przygotowano oszczędny model funkcjonowania oświaty, zredukowane zostały także wydatki, związane z funkcjonowaniem obiektów sportowych. Ograniczono wydatki na zadania jednostek samorządowych, skupiono się na realizacji zadań własnych gminy Gostyń. Wstrzymano także ogłaszanie konkursów dla organizacji pozarządowych.

Gmina Gostyń przygotowuje ofertę wsparcia dla MŚP we współpracy z Samorządowym Funduszem Poręczeń Kredytowych i Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości. Samorząd jest gotowy do rozpatrywania wniosków o umorzenie, rozłożenie na raty czy przesunięcie terminu płatności podatkowych. W sumie na biurku w urzędzie miejskim leży ponad 20 wniosków od przedsiębiorców.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ basia
4 miesiące temu ocena: 100%  7
Jaka to tarcza przecież to same ograniczenia w działalności kulturano-oświatowej itd.Tarcza to osłona mieszkańców,przedsiębiorców i pomoc dla nich. 20 wniosków do rozpatrzenia to dopiero lawina . Urząd jako jedyna z ostatnich instytucji zaczęła w ograniczonym zakresie obbsługiwać mieszkańców a chwali się "pseudotarczą"!!!!i
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasia
4 miesiące temu ocena: 0%  6
Jako jedna z pierwszych. Inne urzędy dalej pozamykane. Tylko Gostyń otworzył
~ Bordowy
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Jak gmina rozpatrzy pozytywnie wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej o zwolnienie z podatku od nieruchomosci, bo koronawirus szaleje i mają ciężko to apeluję do wszystkich mieszkańców gminy też składające wnioski A zwłaszcza wszyscy co 2 miesiące w domu siedzieli. Zwolnienie SM z podatku to będzie lekka przesada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nicki
4 miesiące temu ocena: 0%  4
Szkoły odmawiają nauczania i prowadzenia lekcji w klasach 1-3 a dzieci można posłać tylko na zajęcia opiekuńczo wychowawcze. Jak wrócą że szkoły mają do wieczora z rodzicami materiał szkolny przerabiać bo nauczyciel ten z misją i czym tam jeszcze się okrzykiwal nie musi. Czy się stoi czy się leży jednakowo się należy. Tam powinny być największe cięcia bo to już jest kpina i gruba przesada
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olaf
4 miesiące temu 3
nocy muzeów nie było nie z oszczedności tylko nie można organizować imprez...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AB
4 miesiące temu ocena: 50%  2
To niech te lenie rozpatrują
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Radpol 33
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Zadnych reform w przeroscie administracji Istnieją instytucje takie jak Centrum Pomocy Rodzinie Druga intytucja tzwPCPR które od dłuższego czasu nie posiadaj środków na refundację naleznych dofinansowan dla osób z grupą niepelnosprawnosci Pozytek z tej instytucji jest taki ze zainteresowani otrzymują pisno o tresci że bardzo nam przykro ale nie posiadamy środków.