Na rozpatrzenie czeka ponad 20 wniosków

Opublikowano:
Autor:

Na rozpatrzenie czeka ponad 20 wniosków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Sytuacja związana ze stanem epidemii spowodowała, że część firm została zmuszona do zawieszenia lub ograniczenia swojej działalności. Taki stan trwał mniej więcej przez dwa miesiące, co ma swoje bezpośrednie odbicie także w samorządzie. Władze gminy przygotowały Gostyński Pakiet Antykryzysowy.

- Gminny budżet składa się z podatków, w części z PITu naszych mieszkańców, w części z CITu naszych firm. Kiedy gospodarka krajowa wyhamowała, logicznym jest, że wyhamował także budżet samorządu. Skali tego wyhamowania nie jest w tej chwili w stanie nikt oszacować, nawet najlepsi ekonomiści. Nie wiedzieliśmy, jak długo miały trwać i potrwają obostrzenia, jak przełożą się na formę polskiej gospodarki. Ale wiemy, że idzie kryzys, nie wiadomo jak duży. W poczuciu odpowiedzialności za gminę Gostyń przygotowaliśmy różne scenariusze, w zależności od rozwoju sytuacji. Mamy plan małych oszczędności, kiedy będziemy musieli znaleźć w gminnych budżecie tylko kilka milionów - mówi Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Gmina przygotowała też scenariusz bardzo pesymistyczny, w którym trzeba będzie dokonywać bardzo trudnych decyzji po to, by zaoszczędzić kilkanaście, może kilkadziesiąt milionów. - Przy budżecie 100 mln rocznie daje to już obraz, jak trudna przyszłość jest przed nami. Dlatego przygotowujemy różne warianty oszczędności w oświacie, administracji - dodaje burmistrz Gostynia.

Na początku zdecydowano o odwołaniu wielu imprez kulturalnych i sportowych, które miały się w tym roku odbyć nie było Nocy Muzeów w plenerze, nie odbył się też bieg „Nasza Dycha”, odwołano świętowanie Dni Gostynia i Biegu Niepodległości. Rozczarowana będzie młodzież - w mieście nie powstanie pumptrack, choć jego postawienie było zaplanowane na 2020 rok. Jeśli chodzi o inwestycje - w gminie realizowane są tylko te zakupy i inwestycje, które już wynikają z podpisanych umówi i przetargów. Zadania - oprócz tych niezbędnych do funkcjonowania - wstrzymano, a realizację zaplanowanych przedsięwzięć przesunięto na kolejne lata. Urzędnicy wypracowali kompromisowe rozwiązana przy współpracy z firmami.

- Na inwestycjach gminne oszczędzanie możemy odczuć najdotkliwiej w tym roku. Dziś trudno powiedzieć, czy będzie nas stać na jakiekolwiek inwestycjie, a jeśli tak, to jaką kwotą będziemy dysponować. Dlatego wszystkie inwestycje, poza tymi, na które odbyły się już przetargi - chodzi o remont na ulicach Reymonta i Sienkiewicza, zostały zawieszone - mówi burmistrz Jerzy Kulak.

- O konkretnych oszczędnościach, cięciach i decyzjach będziemy mówić dopiero za kilka tygodni. Nasze służby finansowe próbują szacować na nowo, jakim budżetem możemy dysponować. Każdy wydział, gminna instytucja w ramach swoich kompetencji przygotowała plany oszczędności - dodaje.

Przygotowano oszczędny model funkcjonowania oświaty, zredukowane zostały także wydatki, związane z funkcjonowaniem obiektów sportowych. Ograniczono wydatki na zadania jednostek samorządowych, skupiono się na realizacji zadań własnych gminy Gostyń. Wstrzymano także ogłaszanie konkursów dla organizacji pozarządowych.

Gmina Gostyń przygotowuje ofertę wsparcia dla MŚP we współpracy z Samorządowym Funduszem Poręczeń Kredytowych i Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości. Samorząd jest gotowy do rozpatrywania wniosków o umorzenie, rozłożenie na raty czy przesunięcie terminu płatności podatkowych. W sumie na biurku w urzędzie miejskim leży ponad 20 wniosków od przedsiębiorców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE