Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Na szkole zainstalowano czujnik

› Społeczeństwo ponad rok temu    14.02.2019
Anna Twardowska
komentarzy 5 ocen 1 / 100%
A A A
Szkoła Podstawowa w Kunowie Szkoła Podstawowa w Kunowie  fot. A. Twardowska

Na budynku Szkoły Podstawowej w Kunowie umieszczono czujnik czystości powietrza, który mierzy stężenie pyłów PM1.0, PM2.5 i PM10, poziom formaldehydu, a także temperaturę i wilgotność powietrza. - Jesteśmy szkołą promującą zdrowie, więc zakupiliśmy ten czujnik – mówi Artur Kasprzak, dyrektor podstawówki.

 

Skrzynka posiada przezroczystą pokrywę, dlatego umożliwia obserwację zainstalowanych w środku diod. Ich kolor na bieżąco informuje o jakości powietrza. Wskazania czujnika LookO2 można również obserwować za pomocą strony internetowej (adres podany na stronie szkoły) lub aplikacji (LookO2 na telefony z systemem iOS lub aplikacji Kanarek). Wyniki pokazują, że jakość powietrza jest zła.

- Wszystkim nam się kojarzy, że na wsi powinno być czysto i przyjemnie, a niestety tak nie jest. Kiedyś zanieczyszczenie pochodziło z transportu i fabryk, a teraz to właściwie nasze kominy – zauważa dyrektor kunowskiej podstawówki.

Czujnik znajduje się na belce, przy wejściu do szkoły. Działa w oparciu o moduł detekcyjno-laserowy. Zdaniem mieszkańca sąsiedniej miejscowości i jednocześnie nauczyciela fizyki z kunowskiej podstawówki, jego miarodajność jest bardzo dobra. Niestety, wyniki pomiarów wskazują momentami nawet piętnastokrotne przekroczenie normy. To oznacza sytuację alarmową - zbyt dużą ilość cząstek zawieszonych w powietrzu. W czwartkowe (7 lutego) popołudnie czujnik wskazywał 224% normy.

- Najgorzej jest rano, między godziną 7.30 a 9. To wynika z faktu, że mieszkańcy, gospodarze, rozpalają w piecach. Później problem jest od godz. 16 do 22. Nawet nie chodzi o palenie śmieciami, tylko w większości chodzi o nieumiejętność palenia – zauważa Michał Żurawski, fizyk.

Jego zdaniem, największym błędem, jest rozpalanie „od dołu” (gdy wrzucamy papier, na to drewno, a na to węgiel).

- Od dołu zaczyna się to smażyć i uwalniać gazy, wszystko trafia do komina w postaci paskudnego dymu, który nas dusi. Jeżeli palimy miałem, to on unosi się z dymem i zdarza się tak, że potrafimy wrzucić wiadro miału, a 1/3 z tego „pójdzie przez komin” - stwierdza nauczyciel fizyki.

Jak poradzić sobie z problemem? Pierwszym krokiem może być zasięgnięcie opinii w Urzędzie Miejskim w Gostyniu, który może dofinansować wymianę pieca. Jeżeli to przewyższa nasze możliwości finansowe, należy zmienić sposób palenia.

- Najpierw wsypujemy węgiel, potem kładziemy rozpałkę od góry. W momencie wypalenia, przesuwamy żar do tyłu i dosypujemy węgiel, ale nie starając się zadusić żaru. Ten żar złapie węgiel i będzie się dalej palić – radzi M. Żurawski.

Wielu z mieszkańców zastanawia się jednak nad innym aspektem. Nawet jeżeli wymienią piec na nowy, sporo będzie ich kosztował lepszej jakości opał. Zdaniem fizyka, może opał będzie droższy, ale nie będzie „uciekał” kominem, przez co spalimy go mniej.

- Jeżeli kupimy piec na eko groszek, to z założenia ma on spalanie od góry, węgiel jest podawany od dołu i pali się żar, który schodzi coraz niżej. Druga rzecz – z automatu dbamy o to, żeby rozkład powietrza był dla nas zdrowszy, ponieważ nie ma wahań, że rano mamy 18 stopni, w popołudniu 25, a w nocy temperatura spada. Ponadto, piece „wszystkopalne”, są przewymiarowane, potrzeba dużo opału, aby je zasypać – wyjaśnia M. Żurawski.

Dyrektor i nauczyciele, przekazują te złe informacje rodzicom uczniów. Podczas ostatniego zebrania, nad Kunowem unosił się smog. - Norma była przekroczona o 4,5 raza. Jak wyszliśmy na dwór, nie szło oddychać – zauważa nauczyciel. 

Wskazania czujnika LookO2 można obserwować za pomocą:

- strony internetowej (link na stronie szkoły i naszym portalu)

- aplikacji LookO2 na telefony z systemem iOS,

- aplikacji Kanarek.

Piszemy o tym w bieżącym Życiu Gostynia. 

Czytaj także: Szpitalna awantura o dziecko.

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ do gostyniak
ponad rok temu ocena: 0%  5
Szanowny gostyniaku nie bądź taki do przodu z tym kocim móżdżkiem. Nie wszystkich stać na ogrzewanie gazowe. I nie trzeba od razu innych obrażać. Ty oczywiście jesteś tak bardzo ekologiczny, że niczym nas nie zaśmiecasz!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostyniak
ponad rok temu ocena: 100%  4
Nie wywożę śmieci do lasu, ale segreguję. Nie wylewam fekaliów z szamba do rzeki tylko spłukuję do kanalizacji. Nie wrzucam plastiku ani kolorowego papieru/kartonów do pieca, ale palę ekogroszkiem - 5 worków na raz i zapominam o piecu na tydzień. A nikt w tym artykule nie każe nikomu zmieniać ogrzewania na gaz i do tego się odniosłem - wymienić piec na ekologiczniejszy lub palić z "głową" nawet w "śmieciuchu". Przy okazji kiedyś chciałem wieczorami biegać - zmieniłem na bieżnię w OSiRze, zdrowsze to niż oddychanie tym co "PALACZE" o "kocim móżdżku" włożą do pieca bo pieniążki !! ale nie liczy ile później wyda on czy jego sąsiedzi na leki - pozorna oszczędność.
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  3
A może by tak pomyśleć o ogrzewaniu gazowym.Zarowno Kunowo jak i pobliskie wioski są trochę zapomniane przez rządzących gminą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ekolog
ponad rok temu ocena: 100%  2
super wszedłem na stronę - https://looko2.com/tracker2.ph... i jest ciekawe kiedy będzie w Gostyniu oby nie ratuszu najlepiej 3 pożegowo , kania , i okolice polnej pozdrawiam kopciuchów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostyniak
ponad rok temu 1
Podobno ma być na SP 5. To co prawda nie górne pożegowo, gdzie nie ma czym oddychać, ale jakiś pomiar już będzie. Tylko bądźmy uczciwi to nie wina miasta czy władz ale PALACZY o kocim móżdżku - nie obrażając kotów.