Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Nagroda za pasję. Doceniony przez kapitułę i internautów

› Aktualności 7 miesięcy temu    17.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Już po gali Nagrody BohaterON 2019. Wśród laureatów Mikołaj Kaczmarek z PiaskówJuż po gali Nagrody BohaterON 2019. Wśród laureatów Mikołaj Kaczmarek z Piasków fot. arch. pryw. M. Kaczmarek

Mikołaj Kaczmarek z Piasków, koloryzator archiwalnych fotografii znalazł się wśród 22 osób, firm, instytucji i organizacji, które zostały wyróżnione Nagrodą BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich. Przyznano mu nagrodę Srebrny BohaterON 2019, został też dostrzeżony przez internautów - dzięki ich głosowaniom dostał Nagrodę BohaterOn Publiczności.Gala pierwszej edycji Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie w środę, 16 października. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego projektu, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, a także reprezentacji polskich spółek i mediów.

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 22 osoby, firmy, instytucje i organizacje w 7 kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z nich członkowie Kapituły Nagrody przyznali trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON, a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – przyznano po głosach internautów na stronie BohaterON.

Mikołaj Kaczmarek otrzymał dwa wyróżnienia: Srebrny BohaterON w kategorii PASJONACI Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii oraz Złoty BohaterON Publiczności. Nagrodzeni otrzymali statuetki, a wszyscy nominowani – pamiątkowe dyplomy.

MIKOŁAJ KACZMAREK do nagrody był nominowany za nadawanie koloru historii, przywracanie pamięci o Powstaniu Warszawskim, edukację i pomoc w lepszym zrozumieniu 63-dniowej walki o stolicę. Jego prace dotyczą w szczególności okresu Powstania Warszawskiego, chociaż w galerii na jego facebookowym profilu, który obserwuje już ponad 47 tysięcy osób, znajdują się również obrazy przedstawiające inne ważne dla naszej historii wydarzenia i postaci, m.in. bitwę pod Monte Cassino, kaprala Wojtka czy rotmistrza Witolda Pileckiego. Praca nad jedną fotografią zajmuje mu od półtorej do kilku godzin, a przerobione zdjęcia chwytają za serca setki internautów. Prezentowane na czarno-białych kliszach postaci i wydarzenia często wydają się – szczególnie młodym ludziom – bardzo odległe. Ich pokolorowanie stwarza wrażenie, że obrazy miały miejsce w nie tak odległej przeszłości, a na fotografiach znajdują się nasi rówieśnicy – młodzi, ambitni, z marzeniami.

W 2018 r. na profilach Mikołaja Kaczmarka w mediach społecznościowych znalazło się wiele zdjęć przybliżających obserwatorom, jak naprawdę wyglądało piekło wojny. Na swoim fanpage’u autor zaprezentował historię i sylwetki uczestników powstania, zachęcając odbiorców postów do dyskusji, uzupełniania informacji i dzielenia się – często bardzo emocjonalnymi – odczuciami.

- Na przestrzeni zaledwie trzech lat pan Mikołaj stworzył zintegrowaną społeczność, przyczyniając podtrzymywania pamięci o naszej historii. Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę - napisano na stronie internetowej BohaterON 2019.
 

 

W kategorii „pasjonat” nagrodę Złoty BohaterON otrzymał Patrick Ney; Srebrny - Mikołaj Kaczmarek; Brązowy - Piotr Jeżółkowski. Złotego BohaterONa Publiczności otrzymał Mikołaj Kaczmarek. 

Nagrodę Specjalną otrzymali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki.

IDEA:
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują wiele działań pielęgnujących pamięć o historii Polski i jej bohaterach. I dlatego ustanowiono nagrodę BohaterONy 2019. Organizacje chciały pokazać pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski. - Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę. Ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miniony rok był dla nas szczególny. W całym kraju – za sprawą społeczników, pasjonatów historii, współczesnych patriotów i osób, które swoim zapałem i kreatywnością są w stanie porwać tłumy, przeprowadzono wiele pięknych oddolnych inicjatyw mających na celu uświetnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Nagroda BohaterONy 2019 w dużej mierze powstała z myślą o nich - napisali realizatorzy kampanii. 

O NAGRODZIE
Ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miniony rok był szczególny. W całym kraju – za sprawą społeczników, pasjonatów historii, współczesnych patriotów i osób, które swoim zapałem i kreatywnością są w stanie porwać tłumy, przeprowadzono wiele pięknych oddolnych inicjatyw mających na celu uświetnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Nagroda BohaterONy 2019 w dużej mierze powstała z myślą o nich. Miała na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX w. (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 r. – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiono ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
źródło BohaterON.pl

zdjęcia w galerii pochodzą z fanpage'a Mikołaj Kaczmarek - Kolory Historii

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!