Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Najczęściej padało pytanie o brzozę

› Społeczeństwo ponad rok temu    26.04.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Piaski. Do rozdysponowania przygotowano 250 szt. sadzonekPiaski. Do rozdysponowania przygotowano 250 szt. sadzonek fot. Bogdan Bujak

Zaledwie w kilka godzin rozeszła się większość sadzonek przygotowanych przez Nadleśnictwo Piaski, do rozdysponowania w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy. Podobnie, jak 429 innych nadleśnictw w całej Polsce, również piaskowskie wydawało dziś za darmo sadzonki drzew. Mógł je dostać każdy, kto pojawił się w siedzibie nadleśnictwa. Do wyboru były dęby, jawory, graby i lipy. Wydawano sadzonki z tzw. bryłką.

– Czyli one są po produkcji kontenerowej. To nie są sadzonki, które są wyciągnięte z gruntu, z odkrytym systemem korzeniowym – tłumaczył Przemysław Bayer z Nadleśnictwa Piaski.

Jak mówi leśnik, takie drzewka mają zdecydowanie większą szansę na prawidłowe rozwinięcie się.

– Duże zainteresowanie jest brzozą, ale to nie pora na brzozę dlatego staramy się ja zastąpić jakimiś innymi gatunkami. Na tą chwilę najwięcej osób zdecydowało się na lipę i na grab – dodał P. Bayer.

Dlaczego właśnie o brzozę pytano najczęściej? Zgodnie ze słowami jednego z małżeństw z terenu gminy Krobia z tego drzewa można „pić soki” w celach zdrowotnych. Ostatecznie para zdecydowała się na lipę.

Były także osoby, które z sadzonki chciały zrobić innym prezent oraz tacy, którzy przyjechali „w ciemno” nie mając żadnych preferencji.

– Mamy nowy ogród i myślę, że coś może wybierzemy – mówi Andżelika z mężem Kubą i synkiem Jankiem z Gostynia, którym do pełni szczęścia, oprócz domu i dziecka brakowało właśnie drzewa.

Patronat nad ogólnopolską akcją #sadziMy objął prezydent Andrzej Duda. Nie było wytycznych, co do tego, gdzie sadzonka ma zostać posadzona.

– Najlepiej w lesie. Ale jeżeli ktoś posadzi u siebie w ogródku i będzie drzewka pielęgnował, to myślę, że będzie później zadowolony z krajobrazu stworzonego przez drzewka – podsumowuje Przemysław Bayer.

Czytaj także: rośnie frustracja aptekarzy

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!