Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AŁukpol A1 Podstrona
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Najpierw groził siekierą, teraz rzucił się z nożem

› Aktualności ponad rok temu    9.09.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia/BortN 66

Na początku znęcał się nad konkubiną. Kiedy zaatakował ją siekierą, obezwładniło go trzech nastoletnich synów 44-letniej kobiety. Było to 7 czerwca w Pogorzeli, a zdarzeniu przyglądało się pięcioro dzieci. Pod koniec sierpnia rzucił się na swoją 69-letnią matkę, a kilka dni później ponownie zaatakował byłą konkubinę. Tym razem użył noża.

Po pierwszym, czerwcowym zdarzeniu sprawca został zatrzymany, przedstawiono mu zarzut znęcania się, przyznał się do popełnienia czynu. W toku postępowania wobec brutalnego mężczyzny zastosowano dwa środki o charakterze wolnościowym – dozór policji i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej byłej konkubiny na odległość nie mniejszą niż 10 metrów oraz zakaz przebywania w jej lokalu.

47-letni mężczyzna z problemem alkoholowym poddał się leczeniu odwykowemu stacjonarnemu. Postępowanie zakończono 31 sierpnia wnioskiem o skazanie w trybie bez rozprawy (art. 335 par. 1 Kodeksu Postępowania Karnego (patrz ramka)) i wymierzeniem mężczyźnie kary 1 roku pozbawienia wolności. - Kiedy kierowaliśmy tę decyzję do Sądu Rejonowego w Gostyniu, nie uchyliliśmy środków zapobiegawczych. W międzyczasie mężczyzna, pomimo leczenia, nie zmienił swojego zachowania. Wręcz przeciwnie – nadal nadużywał alkoholu. Zmienił jedynie swoje miejsce zamieszkania. Z tego lokalu, który zajmował, kiedy doszło do znęcania się nad byłą konkubiną, wyprowadził się do matki – informuje Jacek Masztalerz, zastępca prokuratora rejonowego w Gostyniu. Jednak napastnik nie uspokoił się - od czerwca do 28 sierpnia mężczyzna znęcał się nad 69-letnią matką. Naruszył też warunki dozoru z pierwszej sprawy, więc został doprowadzony do prokuratora. Tam złożył wyjaśnienia. – (...) Zastosowano wobec niego dozór policji o większej częstotliwości, zakaz kontaktowania się bezpośredniego z pokrzywdzoną matką, zakaz zbliżania się do niej oraz nakaz opuszczania lokalu, czego wcześniej nie było – wyjaśnia Jacek Masztalerz.

To miało miejsce 29 sierpnia. Po przesłuchaniu został też wyraźnie pouczony, że jeśli natychmiast nie zmieni swojego zachowania, to podczas kolejnego kontaktu z organami prawa, zostanie aresztowany. Pomimo pouczeń i zaostrzenia środków zapobiegawczych przez prokuraturę, mężczyzna w dalszym ciągu na dozory stawiał się wybiórczo lub przychodził nietrzeźwy. Lekceważył też zakazy kontaktowania się, dotyczące w pierwszej sprawie byłej konkubiny, a w drugiej - matki. Był wobec nich groźny. Kulminacja zdarzeń nastąpiła 3 września. Wtedy po raz kolejny interweniowała policja. Tym razem mężczyzna groził byłej konkubinie (pierwszej pokrzywdzonej), że ją zabije, albo zrani. Były też groźby zniszczenia mienia. - Odgrażał się tym razem z użyciem noża – informuje zastępca prokuratora rejonowego. Funkcjonariusze policji podczas interwencji zatrzymali go, miał blisko 4 promile alkoholu.

- Pierwsza sprawa jest w trakcie postępowania sądowego, prokuratura zajmuje się 2 i 3 sprawą – połączyliśmy je. Ponieważ mężczyzna naruszał warunki stosowania środków zapobiegawczych, w piątek 5 września został wobec niego zastosowany wniosek o tymczasowe aresztowanie. Sąd ten wniosek uwzględnił w całości na 3 miesiące – mówi Jacek Masztalerz. W tym przypadku szybko i stanowczo zareagowały organy ścigania - od zatrzymania 3 września do aresztowania minęły dokładnie 24 godziny. Po tym czasie oprawca usłyszał treść postanowienia sądu. - Obecnie była konkubina i matka są bezpieczne. Sprawca został aresztowany tymczasowo, a pierwsza sprawa w sądzie zakończyła się wnioskiem wymierzenia mu kary bezwzględnego pozbawienia wolności na 1 rok – informuje Jacek Masztalerz.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!