Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Najważniejsze pojęcia, które musisz poznać przed wzięciem szybkiej pożyczki

› Gospodarka 4 miesiące temu    27.02.2020
Artykuł partnera
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Adobe Stock

Nie daj się zaskoczyć przy zaciąganiu szybkiej pożyczki. Przygotowaliśmy słowniczek najważniejszych pojęć, dzięki któremu będziesz mógł pożyczać pieniądze świadomie i korzystnie.

Zainteresowanie pozabankowymi pożyczkami nie maleje w Polsce. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2019 roku firmy pożyczkowe udzieliły ponad 2,7 mln pożyczek na łączną kwotę niemal 6,9 mld zł. Wśród nich dominowały chwilówki do kwoty 1 tys. zł – stanowiły 38% wszystkich pożyczek. Jednak największy wzrost zanotowały zobowiązania z przedziału 2-3 tys. zł. Takich pożyczek Polacy zaciągnęli więcej o 5,7% niż w 2018 roku.

– Z szybkich pożyczek proponowanych przez firmy pożyczkowe coraz częściej korzystają osoby, które bez problemu mogłyby dostać kredyt w banku. Wybierają jednak szybkie pożyczki pozabankowe online, ponieważ nie chcą załatwiać skomplikowanych formalności i szukają łatwego sposobu na pożyczenie pieniędzy – zauważa Joanna Mach, Product Manager marki vivus.pl.

– Firmy pożyczkowe proponują pożyczki, które można zaciągnąć bez wychodzenia z domu, szybko, a do tego można wszystkie formalności załatwić online i otrzymać błyskawicznie pieniądze. Należy jednak pamiętać, żeby zadłużać się z głową. Warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat wybranej pożyczki – podkreśla ekspert.

Aby ułatwić wszystkim ocenę tego, które szybkie pożyczki są godne zaufania i opłacalne, zebraliśmy najważniejsze pojęcia. Bezwzględnie należy je poznać przed podpisaniem umowy pożyczki.

 

BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, z którą współpracuje coraz więcej firm pożyczkowych. BIK zbiera i przechowuje dane o wszystkich kredytach oraz pożyczkach zaciągniętych przez klientów instytucji finansowych. W rejestrze znajdują się aktualnie spłacane zobowiązania, jak i już spłacone w terminie (informacje za zgodą pożyczkobiorców), a także zaległości w spłatach (nie jest wymagana zgoda dłużników).

 

Całkowity koszt pożyczki

Pod tym terminem kryją się wszystkie opłaty, jakie ponosi pożyczkobiorca z tytułu zaciągnięcia zobowiązania. Oprócz odsetek trzeba tu doliczyć prowizję oraz wszelkie inne opłaty. Aby poznać całkowity koszt pożyczki, najlepiej skorzystać z kalkulatora na stronie wybranej firmy pożyczkowej.

 

Historia kredytowa

Historia kredytowa to wszystkie informacje przechowywane w BIK na temat zobowiązań zaciągniętych przez daną osobę. Mogą to być zarówno aktualnie spłacane kredyty i pożyczki, jak i dane historyczne. Dzięki historii kredytowej pożyczkodawca może ocenić, czy dany klient jest wiarygodny i solidnie spłaca swoje zobowiązania. Warto dbać zatem o pozytywną historię kredytową.

 

Odsetki

Odsetki to nic innego, jak wynagrodzenie pożyczkodawcy. W naszym przypadku oznacza to, że firma pożyczkowa użycza nam pewnej kwoty na określony czas (kapitał), a w zamian za to płacimy jej ustalona cenę. Zależy ona najczęściej od stopy procentowej, wysokości kapitału i długości okresu spłaty. Należy zawsze zwracać uwagę na wysokość odsetek przy analizowaniu oferty pożyczki.

 

Prowizja

Prowizja to bardzo często pobierana opłata przez firmy pożyczkowe i banki. To wynagrodzenie pożyczkodawcy za wykonanie określonych czynności przy udzielaniu pożyczki. Wysokość prowizji jest określana przez instytucję finansową. Niekiedy można znaleźć oferty pożyczek bez prowizji – to najczęściej promocje.

 

Przelew identyfikacyjny

Przelew identyfikacyjny dokonywany jest na symboliczną kwotę (1 gr lub 1 zł) z rachunku bankowego klienta. To jedna z metod weryfikacji klienta. Przelew identyfikacyjny ma potwierdzić zgodność danych klienta z danymi wprowadzonymi we wniosku o pożyczkę. W ten sposób potwierdza się również poprawność numeru rachunku bankowego, na który zostaną przelane środki z pożyczki.

 

Rejestr dłużników

Rejestr dłużników jest zbiorem danych na temat zaległości kredytowych i pozakredytowych (np. mandaty, alimenty) osób fizycznych i firm. Pożyczkodawcy często sprawdzają pod tym kątem osoby wnioskujące o pożyczkę. Najczęściej obecność w rejestrze dłużników oznacza odmowę udzielenia pożyczki. Należy zatem sprawdzić, czy nie figuruje się w nim, przed złożeniem wniosku.

 

RRSO

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to niezwykle przydatny parametr, który pozwala szybko porównać różne oferty pożyczek i kredytów. RRSO określa całkowity koszt pożyczki podany w formie procentowej i w ujęciu rocznym. RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie – czyli odsetki – pożyczki, ale także pozostałe opłaty z nią związane (np. prowizja). Pożyczkodawca musi podawać obowiązkowo RRSO wraz z przykładem reprezentatywnym pożyczki.

 

Umowa pożyczki

Umowa pożyczki to dokument, w którym są zapisane wszystkie warunki, na jakich pożyczkodawca pożycza pieniądze pożyczkobiorcy. Informacje, które muszą znaleźć się w umowie, reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim. W dokumencie muszą pojawić się na przykład dane stron umowy, wysokość pożyczki i termin jej spłaty, koszty pożyczki, wszelkie opłaty, wzór odstąpienia od umowy itd.

Przeglądając oferty pożyczkodawców, łatwo zauważyć wiele terminów, którymi posługują się instytucje finansowe. Warto poznać je wszystkie, żeby wiedzieć, za co płacimy i na jakich warunkach pożyczamy pieniądze.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ala
4 miesiące temu 2
Najważniejsze jest żeby wybrać bezpieczną firmę pożyczkową. Od siebie polecam Szybką Gotówkę - jest na najwyższym poziomie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pamela Rosa
4 miesiące temu 1
Witam, jestem Pamela Rosa Flores, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Czy masz długi? Czy masz zły kredyt? Czy zostałeś odrzucony przez bank, jeśli potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie własnej inwestycji biznesowej? Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i pożyczek na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji