Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Należą do grona szkół Małego Inżyniera

› Społeczeństwo› Edukacja ponad rok temu    24.03.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 3 / 67%
A A A
Borek. W zespole szkół odbył się Festiwal TechnologicznyBorek. W zespole szkół odbył się Festiwal Technologiczny fot. A. Fajczyk

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku nie wybrali się 21 marca na wagary, chociaż to Dzień Wagarowicza. Uznali, że nie warto uciekać z zajęć, kiedy w szkole zorganizowano Festiwal Technologiczny. Było mnóstwo eksperymentów, pokazów naukowych, przygotowano warsztaty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. A wszystko dzięki temu, że borecka szkoła zajęła II miejsce w głosowaniu w ramach programu Szkoła Małego Inżyniera.

- Nie mogli doczekać się tego dnia - mówi Małgorzata Paszkowiak, nauczycielka chemii. To ona zgłosiła borecką szkołę do projektu Szkoła Małego Inżyniera, promującego nauki ścisłe, a zwłaszcza robotykę, automatykę i podstawy programowania wśród uczniów wielkopolskich szkół podstawowych oraz gimnazjów. - Staram się zachęcić uczniów do przedmiotów ścisłych. Postawiłam na kreatywny rozwój dziecka, który jest najważniejszy w dzisiejszych czasach. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z nowoczesnych technologii - powiedziała.

Jak świętowano Dzień Wiosny w ZSOiZ w Krobi? - KLIK

Projekt „Szkoła Małego Inżyniera" realizowany jest wspólnie przez Volkswagen Poznań oraz Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera. Zgłoszenie z Borku zostało zweryfikowane pozytywnie i wtedy rozpoczęło się głosowanie. Warto było znaleźć się w pierwszej trzynastce - te szkoły otrzymują unikatowy zestaw nagród. Głosowanie odbywało się poprzez SMS-y. Społeczność boreckiej szkoły włączyła się w to bardzo aktywnie, z dużym zaangażowaniem. Uczniowie zachęcali rodziców i rodzeństwo, innych krewnych, przyjaciół, znajomych, mieszkańców gminy, ale też spoza granic gminy. ZSP z Borku długo utrzymywał się na czele listy, ostatecznie przegrał 200 głosami i zajął II miejsce, zdobywając ponad 19 tys. głosów.

- Uczniowie cały czas na bieżąco sprawdzali, jak kształtują się wyniki. Do głosowania bardzo zachęcało ich to, że byliśmy przez dłuższy czas na czele listy. Adrenalina rosła, walczyli zaciekle o zwycięstwo - opowiada Małgorzata Paszkowiak. - To jest mała szkoła, ale cieszymy się, że mogliśmy się pokazać wśród 200 innych szkół z województwa wielkopolskiego - dodała.

Na wiadomość, że ich szkoła znalazła się wśród pozostałych wyróżnionych, i że to właśnie w Borku odbędzie się Festiwal Technologiczny, dzieci zareagowały z entuzjazmem. Nie mogły się doczekać naukowej „imprezy”.

- Zrobiliście kawał dobrej roboty. Ponad 19 tysięcy głosów, jakie zebraliście to niesamowity wynik. Życzymy świetniej zabawy. Liczymy na to, że będzie to zalążek tego, czym zainteresujecie się w przyszłości, w którym kierunku pójdziecie - powiedziała przedstawicielka firmy Volkswagen Poznań, otwierając Festiwal Technologiczny.

Uczniowie, zebrani w szkolnej sali gimnastycznej mogli obejrzeć pokazy naukowe z użyciem ciekłego azotu. Eksperymenty przeprowadzały przedstawicielki Fundacji Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera, angażując w nie także uczniów. Dzieci dowiedziały się, że ciekły azot to substancja o bardzo niskiej temperaturze, która wynosi prawie -200 st. C, że jest bezbarwny, bezzapachowy. Do Borku został przywieziony w dużym termosie.

- W czasie przelewania nad pojemnikami unosi się biały obłok - przy temperaturze - 190 st. C ciekły azot paruje i zamienia się w gaz. Podczas procesu gazowy azot wciąż jest bardzo zimny, do tego stopnia, że skrapla zawarta w powietrzu parę wodną i zamienia ja w mgłę. I ten biały kolor to właśnie mgła - tłumaczyły przeprowadzające eksperymenty.

Pokazały, że do niewielkiego naczynia z azotem zmieści się sporo ogromnych balonów. - Powietrze z nich nie uciekło, nie pękły. W balonach skurczyło się powietrze, zmniejszyło objętość pod wpływem zimna, niskiej temperatury. Po wyjęciu z ciekłego azotu balony ponownie zaczęły się pompować - opowiadały. Dzieci zobaczyły, że róże po zanurzeniu w ciekłym azocie stają się kruche, jak lód, produkowały też pastę do wyszorowania kłów słonia, uruchamiały lokomotywę wołając „Para buch”! Na wspólnym eksperymentowaniu święto się nie zakończyło.

W salach lekcyjnych odbywały się warsztaty z robotyki, przygotowano wystawę nowoczesnych technologii oraz zajęcia z programowania. Technologiczny festiwal trwał cały dzień. W ramach projektu „Szkoła Małego Inżyniera” szkoła w Borku otrzymała też kompletny i unikatowy zestaw do nauki robotyki. W skład każdego z nich wchodzą: zestawy klocków LEGO® MINDSTORMS® EV3 do budowy oraz programowania robotów. Dwóch nauczycieli będzie mogło wziąć udział w certyfikowanym szkoleniu z prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków LEGO® MINDSTORM EV3.

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Tomek
  ponad rok temu ocena: 0%  1
  Ciekawe czy robi na lekcji eksperymenty.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji