Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Nasz sport ma w sobie duchaPatronat

› Sport i rekreacja ponad rok temu    16.06.2018
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Pokaz na gostyńskim rynkuPokaz na gostyńskim rynku fot. A. Twardowska

Chcą popularyzować ten sport, bo ja mówią – każdy się w nim odnajdzie. Mimo że gostyńska grupa skupia aktualnie około piętnastu osób, to wiedzą, że warto organizować treningi i zachęcają do udziału w nich.

 

Do jutra potrwają warsztaty capoeira - brazylijskiej sztuki walki, zorganizowane przez gostyńską sekcję Grupo Capoeira Brasil oraz Stowarzyszenia GCB Gostyń. Na wydarzenie zjechało kilkadziesiąt osób z całej Polski, a treningi prowadzą Brazylijczycy. Jest to wydarzenie cykliczne, które w naszym mieście, w tak dużym wymiarze, odbywa się siódmy raz. Gostyńska sekcja liczy piętnaście osób i należą do niej dzieci, młodzież i dorośli. - Capoeira jest dla każdego, każdy się odnajdzie w tej sztuce walki, bo to bardzo szeroka dziedzina – mówi Łukasz Jasiński, od 10 lat związany z tą dyscypliną. Bartosz Urbański dodaje, że większość sportów nie ma w sobie ducha. W przypadku brazylijskiej capoeiry, jest zupełnie inaczej. - Nasz sport jednak wymaga zaangażowania w wielu dziedzinach. To sztuka walki, ale i poznawanie całej kultury brazylijskiej, muzyki, historii, uczenie się oryginalnych piosenek w języku portugalskim. Gramy też na tradycyjnych brazylijskich instrumentach – mówi.

Festiwal jest świętem o zasięgu ogólnopolskim. Odbywa się raz w roku i jest okazją do nadania pierwszych stopni dla uczniów (batizado) oraz rozdania kolejnych (troca de corda). To tak zwany chrzest, czyli zmiana sznura (odpowiednik pasa w danym kolorze, jak w przypadku taekwondo). Najważniejszym gościem jest mistrz z Brazylii - Mestre Marcão. Dzisiaj po 19.00 zorganizowano pokaz z jego udziałem na gostyńskim rynku. Mistrz przyjeżdża do Polski od 12 lat, bardzo dobrze się tutaj czuje i coraz bardziej poznaje polską kulturę. Uważa, że Polacy mają dobrą energię. - Capoeira to dyscyplina dla każdego, w każdym wieku. To taniec, akrobatyka, muzyka, śpiew. Przez swoje bogactwo, dla każdego może coś zaoferować - przekonuje. 

O warsztatach przeczytasz w kolejnym Życiu Gostynia. 

Czytaj także o festiwalu młodych talentów w Pogorzeli.

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!