Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Naszą ojczystą mowę mają w jednym palcu

› Społeczeństwo› Ze szkół ponad rok temu    20.05.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Stowarzyszenie DZIECKO

Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu gościła finalistów XVIII Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych (10 maja). W imprezie współorganizowanej po raz trzynasty przez Stowarzyszenie „DZIECKO” udział wzięło 30 uczestników - zwycięzców eliminacji szkolnych w szkołach podstawowych z terenu powiatu gostyńskiego. Nad przebiegiem konkursu czuwała Powiatowa Komisja Konkursowa, w skład której weszli poloniści z podstawówek w Gostyniu i Krobi w składzie: Ewa Sobkowiak (przewodnicząca), Danuta Szal, Beata Kawczyńska-Konury i Marta Sobkowiak.

Konkurs składał się z dwóch części: wypracowania i testu z nauki o języku. Uczestnicy mieli 60 minut na pisemną realizację jednego spośród tematów:

 1. „Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek życia” - twierdzi S.J. Lec. Gdzie więc ich szukać? Jak robisz to Ty?
 2. Bohaterowie książek mają domy. Opowiedz o nich, pamiętając, że dom to nie tylko ściany, meble…
 3. Które z dzieł literackich lub filmowych ukazujących temat miłości i/lub przyjaźni wywarło na Tobie największe wrażenie? Uzasadnij swój wybór.
 4. Tę osobę naprawdę podziwiam.

Druga część rozpoczęła się po przerwie i trwała 40 minut. W tym czasie uczestnicy rozwiązywali test z nauki o języku, dotyczący związków frazeologicznych, poprawności językowej oraz analizy utworu poetyckiego. Po sprawdzeniu wszystkich prac pisemnych i testów i rozszyfrowaniu zakodowanych prac komisja ustaliła zwycięzców.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło 14 maja. Waldemar Minta, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu podsumował dotychczasowe konkursy i pogratulował uczestnikom i zwycięzcom, a wiceburmistrz Gostynia Grzegorz Skorupski i dyrektor PCPR Mirosław Sobkowiak podziękowali organizatorom. Uroczystość uświetnił występ uczniów, którzy zaprezentowali swoje talenty: recytatorskie, muzyczne i wokalne.

Dowiedz się także: kiedy zaczną się wakacje

Zwycięzcami osiemnastej edycji Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych zostali:

I miejsce - Serafina W. Rufael ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach

II miejsce - Małgorzata Marcinkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu

III miejsce - Zuzanna Stercuła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu

 

Mistrz Frazeologii

I miejsce - Kinga Michalak ze Szkoły Podstawowej w Kunowie

II miejsce - Zuzanna Stercuła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu i Serafina Rufael ze Szkoły Podstawowej w Pudliszkach

III miejsce - Julia Pawlicka ze Szkoły Podstawowej w Borku Wielkopolskim.

 

Mistrz Ortografii - Emilia Szczepaniak ze Szkoły Podstawowej w Daleszynie oraz Małgorzata Marcinkowska i Stanisław Paluszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu.

Wyróżnienia za wypracowanie otrzymały: Ines Peisert ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu za ciekawą koncepcję domu i Agnieszka Dopierała ze Szkoły Podstawowej w Borku Wielkopolskim. Nie przyznano w tej edycji tytułu Mistrza Interpunkcji.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarzbądź pierwszy!