Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Nie głosowali „na naszych”. Mandatu poselskiego raczej nie będzie

› Wybory 11 miesięcy temu    14.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
Powiat gostyński> Od lewej Jan Dziedziczak, Szymon Jakubowski, Wojciech ZiemniakPowiat gostyński> Od lewej Jan Dziedziczak, Szymon Jakubowski, Wojciech Ziemniak fot. arch. gostynska.pl/fotomontaż Z. Pacanowski

Wojciech Ziemniak z KKW Koalicja Obywatelska otrzyma mandat senatorski w okręgu 94, gdzie głosowali też mieszkańcy powiatu gostyńskiego. Z oficjalnych informacji podanych przez PKW wiemy, że zagłosowało na niego 77 057 wyborów. Na Adama Kośmidra z PiS zagłosowało 59 144 osób.

Wyniki wyborów sejmowych i senackich cały czas spływają do Państwowej Komisji Wyborczej. Senackie w okręgu 94 zebrano ze wszystkich obwodowych komisji. Z kolei PKW opublikowała częściowe wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do sejmu na podstawie danych z 230 na 693 obwodowych komisji wyborczych (33,19%) w okręgu nr 36 (Kalisz).

Jeśli chodzi o powiat gostyński, spłynęły dane z 30 na 58 obwodowych komisji wyborczych (51,72%). Na podstawie podanych wyników można stwierdzić, że mieszkańcy nie zagłosowali "na swoich", czyli na kandydatów z ziemi gostyńskiej. Spośród nich reprezentanta w sejmie mieć nie będziemy.

W okregu 36 najwięcej wyborców oddało głos na KW PiS - 48,83%, a liderem wśród kandydatów na posła jest Jan Dziedziczak - „jedynka” z listy Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał u nas blisko 18 tys. głosów. Teresa Andrzejewska - kandydatka PiS z powiatu gostyńskiego otrzymała 1145 głosów. Na KKW Koalicja Obywatelska zagłosowało ok. 19.96% wyborców.

W okręgu 36 dobry wynik dotychczas osiągnął kandydat z naszego powiatu Szymon Jakubowski z listy Koalicji Obywatelskiej zdobywając wśród wyborców z powiatu gostyńskiego blisko 2 tys. głosów, za to „jedynka” z KO - Mariusz Witczak dostał 6321 głosów. 

Z kolei na listę PSL zagłosowało 11,91 %, a lider Andrzej Grzyb w okręgu 36 otrzymał 7102 głosy. Startujący z tej samej listy Andrzej Kubiak z Zalesia dostał zaledwie 282 głosy, a Piotr Pierzchlewicz zaledwie 281. Na listę SLD głosowało 10,89% wyborców. Jedynkę "Lewicy" Wiesława Szczepańskiego poparły 4382 osoby. Arkadiusz Stachowiak z Gostynia dostał tylko 134 głosy, a Monika Gurdek 97.

Zdecydowanie najmniejsze poparcie wśród wyborców z powiatu gostyńskiego uzyskał KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (8,41% głosujących). Według danych zebranych dotąd z PKW na Dominika Idkowiaka z Gostynia Starego, który miał na liście 3 miejsce (najwyższe spośród wszystkich kandydatów z pow. gostyńskiego) zagłosowało 416 osób (ostatecznie, jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy dostał 695 głosów). Dominik Dolata z Goli otrzymał 305 głosów, a Mikołaj Fiebich z Ponieca 151. Lider na liscie konfederacji Witold Stoch dostał 4030 głosów.

Z częściowo zebranych wyników wiadomo, że średnia frekwencja w powiecie gostyńskim wynosi 28,37%. Nie ma danych z gmin Gostyń i Poniec.

Tymczasem można przeczytać, że najwięcej uprawnionych do głosowania poszło do urn w gm. Pępowo - 58,84%, w gm. Piaski 56,04%, w gm. Krobia 51,98%, w gm. Pogorzela - 50,38%, Borek - 51,47%.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wp
11 miesięcy temu ocena: 63%  2
Brawo oo precz z PO
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WyborcaKO
11 miesięcy temu ocena: 67%  1
Śmieszy mnie jak mówi się o PO złodzieje, afera, nieudacznicy czy komuniści. Sprawdzam PIS, partia kradnie pieniądze podatnikom przekazując je na biznes Rydzyka i jego wyimaginowane geotermy z każdego ministerstwa przez te 4 lata poszły miliony złotych, żeby kupić głosy wyborców za ich własne pieniądze. Afera z hejtem na sedziów polskich, Afera Banasia szefa NIK który robi biznesy z gangiem, Afera wieżowców kaczyńskiego, które miały byc budowane z pieniedzy podatników i wiele innych. Za PO pamiętam afere z zegarkiem nowaka i koleżenskie podsłuchy z knajpy sowa. Nieudacznicy, bo PO jest partią demokratyczną, nie wodzowską, w PO trudno o jedność zdania, bo nie trzeba sie godzić z jednym szefem, który jest wodzem jak w socjaliźmie Gomułka czy Bierut czy w pisie Kaczyński, który niszczy tworzona latami konstytucje, sądy i telewizje oraz stosunki międzynarodowe, kupujac również Gostyniaków za socjalne pieniądze, które zaciąga w długi kredyt, bo on pożyje może jedna kadencje.