Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Nie wierzcie plotkom!!! Testy wykazały wynik negatywny

› Społeczeństwo 3 miesiące temu    11.03.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 10 ocen 9 / 100%
A A A
 fot. fotomontaż M. Mostowy

Wprowadzają zamieszanie, sieją zamęt, a przede wszystkim wzbudzają strach. Chodzi o fake newsy, czy inaczej nieprawdziwe informacje związane z koronawirusem, jakie krążą w sieci internetowej. Plotki są też przekazywane z ust do ust, nakręcane rosnącą falą paniki. Wczoraj, w ciągu kilku godzin otrzymaliśmy ich mnóstwo. Większość dotyczyła podejrzenia zarażenia wirusem, jakie miało nastąpić u pracowników największych zakładów z Gostynia i okolic. I jedno jest pewne - wyobraźnia ludzka nie zna granic. I głupota też! A gdzie rozsądek?

Mówi się o akcji na gostyńskich plantach, w której w ratownicy medyczni ubrani w skafandry zabierali do karetki osobę chorą na koronawirus. Na portalu społecznościowym krąży fake news (wysyłany także pocztą mailową) o rzekomym chorym kelnerze, pracującym w jednej z gostyńskich restauracji. W informacji podany jest link do strony. Ten fake news dotarł także do policji. Wraz z funkcjonariuszami ostrzegamy - lepiej linka nie otwierać. Może to być internetowy wirus z „nagim panem”, a podobno jest to „brzydka” strona. Ale dlaczego ofiarą stał się gostyński kelner??? Wieści są zresztą nieaktualne - ktoś bardzo chciał, aby pierwsze zachorowanie na wirusa w Wielkopolsce pochodził z Gostynia. Jest inaczej. Poza tym w Gostyniu nie funkcjonuje szpital miejski - więc czytajmy ze zrozumieniem i nie udostępniajmy. Łatwo w ten sposób kogoś skrzywdzić.

Dziś słyszeliśmy o kucharzu, u którego podejrzewa się koronawirusa. Ma on pracować w znanej gostyńskiej stołówce. Mieszkańcy jednej z dużych wiosek w gm. Krobia bojkotują uczestników wycieczki do Włoch (z różnych miejscowości). Mieli wrócić dwa tygodnie temu, ale zapewniają że po Włoszech chodzili w maseczkach.

Kolejna fala informacji o rzekomych zachorowaniach czy podejrzeniach zarażenia koronawirusem dotyczy pracowników dużych firm produkcyjnych. Otrzymaliśmy mnóstwo „zrzutów ekranu” z wiadomościami, jakie pojawiają się na facebook’u o 3 pracownikach firmy z gminy Piaski, którzy mieli przebywać w izolatce w związku z podejrzeniem zarażenia chorobą Sprawdziliśmy - ta informacja nie została potwierdzona.

Powiatowy sanepid nie wprowadził w firmie Mondi również kwarantanny.

- My w tym temacie żadnych informacji nie posiadamy. A zawsze, jako powiatowa stacja, powinniśmy być informowani o takich sytuacjach - powiedział Michał Ostrowski, dyrektor gostyńskiego sanepidu.
 

W zakładzie Mann Hummel jeden z portierów miał mieć przeprowadzane testy na obecność wirusa. Kiedy wieczorem po portiera przyjechała karetka, pracownicy momentalnie rozpoczęli informować o akcji swoich znajomych i rodziny, że "przed chwilą przyjechali po portiera z „Filtronu”. Dlaczego? Jedne wieści mówiły, że miał być wcześniej we Włoszech. Inne,  że tylko  pracował z Włochami, a jeszcze inne że "podobno na szkoleniu był".

- No i mamy podejrzenie "korona" w Filtronie. Portier, co u nas robił, obłsugiwał Włochów. Z Krzemieniewa gość, czeka na karetke z Poznania - napisał w poście jeden z pracowników.

Wieść rozeszła się błyskawicznie.

Zgodnie z plotkami w firmie dziś rzekomo miała być przeprowadzana kwarantanna, zakład miał stanąć z produkcją. Te informacje również nie potwierdziły się. Zakład pracuje planowo. Dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Gostyniu poinformował, jak w przypadku firmy Mondi. - W tym temacie również żadnych informacji nie posiadamy - powiedział Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ale, zgodnie z powiedzeniem, że „w każdej plotce jest trochę prawdy”, drążyliśmy temat.

 

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, dziś pracownicy firmy Mann Hummel otrzymali pisma, w których członkowie zarządu uspokajają, podając sprawdzone i zweryfikowane informacje. Pracownik firmy ochroniarskiej, świadczącej usługi dla gostyńskiego zakładu FTPL nie jest chory.

- Skontaktowaliśmy się z tą firmą i otrzymaliśmy potwierdzenie, że pracownik przeszedł testy na obecność koronawirusa i testy wykazały wynik negatywny. Nie ma zatem niebezpieczeństwa zarażenia się naszych pracowników, mających kontakt z tą osobą - czytamy w dokumencie, który otrzymał zespół Mann Hummel w Gostyniu. - Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników jest dla nas najwyższym priorytetem. Kierujemy się aktualnymi zaleceniami i informacjami wydanymi przez światową Organizację Zdrowia - można przeczytać dalej.

W piśmie znajdują się też wytyczne dla pracowników, jak powinni postępować w przypadku kiedy u siebie zaobserwują objawy choroby i apel o przestrzeganie higieny. Aby fake newsy nie rozprzestrzeniały się w sieci, nie straszyły i nie wzbudzały paniki, podejdźmy do nich ostrożnie, z rozsądkiem i dystansem. Oszczędzimy nerwów sobie i znajomym, nie udostępniając bzdur. I będziemy mieć czyste sumienie, że nikogo nie skrzywdziliśmy.

Sprawdzamy obecnie, czy jakikolwiek mieszkaniec powiatu gostyńskiego jest objęty kwarantanną

Informacje w tej sprawie będziemy przekazywać na bieżąco


JEŻELI PODEJRZEWASZ ZAKAŻENIE KORONAWIRUSEM BEZZWŁOCZNIE, TELEFONICZNIE POWIADOM
 

STACJĘ SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNĄ W GOSTYNIU
65 572 14 75 LUB 65 572 14 66
PO GODZINACH PRACY I W DNI WOLNE POD NUMEREM ALARMOWYM
505 019 375
LUB ZGŁOŚ SIĘ DO ODDZIAŁU ZAKAŹNEGO

+ 9 głosów: 9 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (11)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Killer debilizmu
3 miesiące temu ocena: 0%  11
Od 4 lat powtarzam. Zlikwidować internet na wsi. Zabronić wsiorom pracy w mieście.. Zabrać im auta i otworzyć sklepy wiejskie i świetlicę. Koniec kłopotów. Ale niestety. Wiocha jest w magistracie. Więc macie jak macie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maryna
3 miesiące temu ocena: 100%  10
Gdyby nie wieś byś nie miał co jeść ciotko
~ !!!
3 miesiące temu ocena: 100%  9
Zanim cokolwiek napiszesz o ludziach ze wsi najpierw pomyśl - jeśli masz czym. Pamiętaj że każdy mieszczuch pochodzi z wiochy
~ Ś-wirus
3 miesiące temu ocena: 9%  8
13sta emerytura już nie będzie potrzebna... Koronowirusa rozwiąże sprawę... A emeryci tak się cieszyli... Zresztą kto doczeka emerytury w dobie pandemi?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mann hu*j
3 miesiące temu ocena: 25%  7
Gość z sanepidu pewnie został przekupiony przez te firmowskie gady
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Media
3 miesiące temu ocena: 86%  6
Media też nic nie lepsze, sami wzbudzają panikę i strach clickbaitowymi nagłówkami. Nasze media lokalne nic nie lepsze
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ M.
3 miesiące temu ocena: 100%  5
Racja w 100%... Człowiek ma już dość sensacyjnych wiadomości...
~ bob
3 miesiące temu ocena: 75%  4
Podobno na któryms kanale poleci dziś Znachor.Moze televizja pusci stare nagrania z Kaszpirowskim, i wszyscy zostaną uleczeniu.Ludzie tylko spokój was moze uratować.Szkoda sobie niszczyc nerwy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Średniowiecze
3 miesiące temu ocena: 20%  3
Emeryty poroznoszą z kościoła
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 18-tka
3 miesiące temu ocena: 82%  2
Też będziesz kiedyś emerytem, i może na Ciebie będzie już inny wirus czekał.... więc nie pisz głupot mądralo!!
~ oświecenie
3 miesiące temu ocena: 93%  1
A ty z Lidla