Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Niebezpieczna kamienica

› Społeczeństwo ponad rok temu    11.08.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Przebudowa kamienicy ma kosztować około 6 mln zł i gmina zdecydowała, że ją wyremontujePrzebudowa kamienicy ma kosztować około 6 mln zł i gmina zdecydowała, że ją wyremontuje fot. Tomasz Teodorczyk

Od miesiąca przejście przy kamienicy, która znajduje się na rogu gostyńskiego deptaku i rynku, jest zabezpieczone taśmami. Piesi, spacerujący przy budynku powinni uważać, gdyż mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Ogrodzenie powstało po tym, jak pod koniec czerwca poluzowało się kilka dachówek, przykrywających kamienicę. Wisiały po zewnętrznej stronie, niektóre zaczęły spadać i zatrzymały się w rynnie. Wtedy - po sygnale od jednego z mieszkańców - interweniowała straż pożarna z wysięgnikiem, aby zabezpieczyć pokrycie dachu.

Przez kilka tygodni gmina nic nie zrobiła w tej sprawie. To irytuje gostyńską społeczność, a zwłaszcza radnych. Tym bardziej, że o remoncie zniszczonego i zaniedbanego budynku, należącego do gminy, mówi się w gostyńskim samorządzie od lat.

- Co z tą naszą kamienicą na rynku? Obecnie otoczona jest taśmą, czyli zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Kiedy rozpoczniemy remont? - dopytywała Elżbieta Śląska na ostatnim posiedzeniu gostyńskiej rady miejskiej.

Przebudowa kamienicy ma kosztować około 6 mln zł i gmina zdecydowała, że ją wyremontuje. Najprawdopodobniej w tym tygodniu rozpocznie się doraźna naprawa dachu. Założony będzie kołnierz z siatki, aby obsuwające się dachówki nie spadały bezpośrednio na chodnik. - Mieliśmy z tym problem, dachówki spadały na deptak, więc teren został odizolowany taśmą. Prace na dachu będą wykonane w małej skali, ale chodzi tylko o to, aby zniszczone miejsca zabezpieczyć, aby nie było zagrożenia - wyjaśnił radnej burmistrz Jerzy Kulak.

Gmina obecnie wybiera firmę, która zajmie się częściową naprawą dachu. W budżecie zabezpieczono ok. 2 mln złotych na ten cel. Dlaczego nie będzie to inwestycja na dużą skalę? Gostyń stara się o środki unijne na modernizację obiektu. Pojawiła się możliwość wnioskowania nawet o kilka milionów dotacji, więc złożono wniosek wraz z projektem. Dziś wiadomo, że dokumenty zostały zaakceptowane i pozytywnie ocenione na etapie formalnym.

- Teraz czekamy na decyzję, czy wystarczy środków i czy dostaniemy dofinansowanie na przebudowę. Ustaliliśmy, że do tego czasu nie będziemy wykonywać dużych prac w obiekcie, ponieważ mogłyby nie zostać zakwalifikowane do projektu - wyjaśniał na sesji burmistrz Gostynia.

Jak zostały rozdysponowane środki unijne, gmina dowie się prawdopodobnie jesienią. - W momencie, kiedy otrzymamy pozytywne wieści, że przyznano nam pieniądze, wtedy od razu wykonujemy remont w pełnym zakresie, jaki mamy zaplanowany, na wszystkich kondygnacjach - dodał Jerzy Kulak.

O rozbudowie szpitala - czy jest możliwa? czytaj TUTAJ

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ni
ponad rok temu ocena: 0%  2
Opowiadasz te same bujdy już któryś rok. Remont kamienicy jest zbyt drogi aby ktoś prywatnie przeznaczył kilka millionow. Ciesz się ze ktoś wymyślił pomysł na pozyskanie pieniędzy unijnych. Rozwalona kamienica tak jak wcześniej rozwalony rynek to ostatnie pozostałości poprzedniego burmistrza i jego ekipy (zapewne latami piszących te komentarze). Nie wstyd, że się 20 lat lat nie remontowało tego budynku. I jeszcze bezczelnie narzekać na ludzi którzy po was ten bałagan sprzątają?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maras
ponad rok temu ocena: 100%  1
Wstyd dla gminy zeby dopuscis do takiego stanu tak piekny budynek lepiej niech burmistrz i ta cala swita nie bierze sie za zabytki bo nie maja o tym zielonego pojecia ,swiadczy tez o tym rewitalizacja rynku ( porazka jak mozna tak spieprzyc ) niech popatrza sobie jak wygladaja rynki np w krotoszynie itpgdyby rynek byl handlowy to kamienica znalazlaby nabywce i nie trzeba by wydawac pieniedzy podatnika nna kamienice
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji