Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Niektórych szkół w ogóle nie otwierano?

› Społeczeństwo› Ze szkół miesiąc temu    25.05.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Gostyń 43 dzieci z klas I - III po ponad dwóch miesiącach zawitało do szkół podstawowych gm. GostyńGostyń 43 dzieci z klas I - III po ponad dwóch miesiącach zawitało do szkół podstawowych gm. Gostyń fot. Adobe Stock

Rząd stopniowo przywraca stacjonarną pracę szkół i placówek oświatowych. Uczniowie najmłodszych klas „podstawówek”, po ponad dwóch miesiącach nieobecności, 25 maja mogli wrócić do szkół. W gminie Gostyń na zajęciach w szkołach podstawowych zjawiło się w sumie niewiele ponad 40 dzieci.

Zdecydowano, że w placówkach uruchamiane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych. Ich umożliwienie w klasach I-III szkoły podstawowej jest odpowiedzią na oczekiwania tych rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy. Po otwarciu od 6 maja przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, jest to kolejny krok w stronę stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół. To dyrektor szkoły określał szczegółowy sposób sprawowania opieki, jak i prowadzenia zajęć dydaktycznych dla tych dzieci, które będą przebywać w szkole.

Zajęcia wynikające z realizacji podstawy programowej w kl. I-III szkoły podstawowej prowadzą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, natomiast zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - wychowawcy świetlic szkolnych i w miarę możliwoś, a także inni - wskazani przez dyrektora szkoły - nauczyciele. Dyrektor, mając na uwadze warunki organizacyjne, decydował o podziale uczniów do poszczególnych grup i ustala, którzy nauczyciele prowadzą zajęcia.

Obecność w szkole nie jest obowiązkowa. W tym przypadku decyzja należała jednak wyłącznie do rodziców. W gminie Gostyń niewielu rodziców zdecydowało się posłać swoje pociechy do szkoły, a kilku placówek w ogóle nie otwarto. W sumie 25 maja na zajęciach w szkołach podstawowych zjawiło się 43 uczniów z kl. I - III. Najwięcej dzieci przyszło do Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu - 12, a najmniej do Szkoły Podstawowej w Kunowie - 3. W placówkach w Daleszynie, Sikorzynie i Siemowie w ogóle podopiecznych nie było.

Liczba uczniów: SP nr 1 w Gostyniu - 12 uczniów, SP nr 2 w Gostyniu - 9, SP nr 3 w Gostyniu -5, SP nr 5 w Gostyniu - 6, SP w Goli - 8, SP w Kunowie - 3,

Forma zajęć dydaktycznych jest uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej. Gostyńskie placówki otrzymały z województwa płyny dezynfekcyjne - ponad 200 sztuk opakowań 5-litrowych oraz przyłbice - 95 sztuk. Według wytycznych dotyczących zajęć dla najmłodszych uczniów, w grupie będzie mogło przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach (za zgodą organu prowadzącego) będzie można zwiększyć liczbę dzieci, ale nie więcej niż o dwoje.

Konsultacje w szkołach od 25 maja

Od 25 maja uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, a także maturzyści, mają możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów. Szczególnie chodzi tu o przedmioty, z których maturzyści i ósmoklasiści już w czerwcu będą zdawali egzaminy.

Wymiar tych konsultacji jest uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków danej szkoły. Konsultacje są dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły został zobowiązany do tego, aby je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością.

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ d. o.
miesiąc temu ocena: 0%  5
Chętnych było znacznie więcej ale nie po to by tam posiedzieć a lekcje i tak w domu samemu prowadzić. Zamknąć całkowicie a nauczycielom postojowe wypłacić a nie pełną pensje. Skoro inne zawody mogą pracować to nie po to by innym z własnych podatków płacić 100% a nauczanie domowe
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do kol
miesiąc temu ocena: 25%  4
Kol weź przestań straszyć wszyscy już pracują od dawna inni nigdy nie przestali tylko budżetowka sciemnia teraz już tylko szkoły i jakoś dziwnym trafem wszyscy żyjemy chorych u nas brak to czym się zarażą?
~ kol
miesiąc temu ocena: 50%  3
Jak twoje dziecko zakaziło by się w tej otwartej szkole, to ty pierwszy z wielką gębą smarowałbyś tego dyrektora i nauczycieli. Tak jak krzyczysz teraz, że jest nauczanie domowe
~ ff
miesiąc temu ocena: 100%  2
Ale ty jesteś mądry. Ho, ho, ho Że ty na prezydenta nie startujesz
~ D.O.
miesiąc temu ocena: 0%  1
Brak pracy? Zacznij działać na siebie! Rób zakupy w swoim internetowym sklepie i odbieraj za nie piękne nagrody! [...]
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji