Nierzetelnie przygotowane wnioski?

Opublikowano:
Autor:

Nierzetelnie przygotowane wnioski? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

195 wniosków od rolników poszkodowanych z powodu tegorocznej suszy wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Przypomnijmy - właściciele gospodarstw, na których uprawy zostały zmniejszone przez upały i brak deszczu, od 11 września mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc finansową. Chodzi o rolników, których straty wyniosły co najmniej 30% strat średniorocznej produkcji z okresu ostatnich trzech lat.

W skład komisji, którą specjalnym zarządzeniem powołał wojewoda wielkopolski do szacowania strat, w gminie Gostyń weszli: Tomasz Juskowiak, jako pracownik magistratu, Zbigniew Borowski, jako przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Hieronim Andrzejewski jako reprezentant Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Komisja przystąpiła do szacowania strat na podstawie zarządzenia wojewody wielkopolskiego, oceniając wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i produkcji rolnej.

Rozpatrzono w sumie 178 wniosków, sporządzając przy tym protokoły z wykonanej pracy w zakresie oceny wysokości szkód w gospodarstwach. Nie rozważono 17 podań, ale tylko w związku z tym, że wnioskodawca nie wyraził chęci przystąpienia przez komisję do szacowania strat. - Prawie wszystkiegospodarstwa, z których wnioski zostały skierowane do Agencji, osiągnęły wymagany limit strat, tak można to podsumować - mówi Zbigniew Borowski z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gostyniu.

Zwraca uwagę, że ARiMR poinformowała o nierzetelnie przygotowanych wnioskach. - Niektóre zawierały niedokładne dane. Teraz to wszystko jest sprawdzane i porównywane z danymi, które Agencja ma u siebie. Jeśli chodzi o uprawy roślin, konfrontuje to z wnioskami o dopłaty bezpośrednie za rok 2015 - wyjaśnia Zbigniew Borowski. - Jeśli chodzi o zwierzęta, to Agencja posiada też system rejestracji i identyfikacji zwierząt i według tego systemu sprawdza dane, które rolnik zapisał we wniosku z tym, co ma u siebie. Wtedy może wyjść taka sytuacja, że gospodarze we wnioskach podali takie dane, z których mogły wynikać 30% straty i zakwalifikował się do odszkodowania, ale po weryfikacji niektóre dane mogą być mniej korzystne - dodaje.  Rolnicy z gminy Gostyń najwięcej strat z powodu tegorocznej suszy ponieśli w uprawach: kukurydzy i buraków, wyschły też użytki zielone (łąki).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE