Nietypowe pomysły na zagospodarowanie placu wokół domu

Opublikowano:
Autor:

Nietypowe pomysły na zagospodarowanie placu wokół domu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami placu koło domu, naturalnie pierwszym pomysłem na jego zagospodarowanie jest urządzenie ogrodu. Można jednak pomyśleć o zupełnie innym wykorzystaniu go, nieco mniej standardowym, a z pewnością takim, który przyniesie nam ogrom satysfakcji, nawet w trakcie jego tworzenia. Jak więc w nietypowy sposób można zagospodarować plac koło domu?
 

Wędzarnia ogrodowa z drewna

Wędzarnia swoją nazwę wzięła od procesu wędzenia, czyli sposobu konserwacji, obróbki żywności za pomocą dymu. Bierze się on z powolnego, kontrolowanego spalania drewna (głównie pochodzenia drzew liściastych – bukowe, dębowe, olchowe, ale również owocowe np. jabłoń, śliwa, czereśnia). Tym sposobem możemy wędzić ryby, mięso, a nawet sery. Wszystko zależne jest od odpowiedniej temperatury.

Dodatkowo możemy mieć pewność, że przygotowane w ten sposób przez nas produkty będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Niestety, coraz częściej, wędzenie przemysłowe nie ma nic wspólnego z tym tradycyjnym. Odbywa się ono wyłącznie na poziomie chemicznego oprysku specjalną spożywczą farbą dającą kolor, smak i aromat zbliżony do tradycyjnego. Nigdy jednak nie mamy pewności jak dokładnie wygląda ów proces, dlatego lepiej zaufać przede wszystkim sobie i wędzić samodzielnie.

Korzyści:

  • Specyficzny, zapach, smak, zabarwienie powierzchni - poprzez osadzanie się dymu na powierzchni wędzonej żywności, możemy cieszyć się bardzo intensywnym, aromatycznym smakiem i zapachem. W dodatku uwędzona powierzchnia przyjmuje charakterystyczne zabarwienie na swojej powierzchni.
  • Zdrowa żywność - jeśli jesteśmy dobrze poinformowani, gdzie kupić dobrej jakości mięso i peklujemy je w pełni naturalnie, mamy pewność, że wyrób jest pozbawiony sztucznych konserwantów, szkodliwych dodatków, itd. W dodatku podczas wędzenia wytapia się tłuszcz, więc wędzona żywność zyskuje walory dietetyczne.
  • Recepcja społeczna - ktoś, kto posiada wędzarnię, bardzo dobrze kojarzy się lokalnej społeczności. Wszak nie jest to łatwy proces, który może robić każdy. Wymaga on cierpliwości i staroświeckiej pieczołowitości. Dodatkowo możemy liczyć na ogromną wdzięczność najbliższych znajomych, którym zdecydujemy się sprezentować smakołyki naszej produkcji. A ci dalsi oraz sąsiedzi, z pewnością będą chcieli kupić od nas ulubione artykuły. Nasze hobby może zatem finansować się samo.
Wędzarnię można zbudować samemu. Jakie są jej rodzaje, w jaki sposób ją wykonać, o czym należy pamiętać? To wszystko znajdziemy pod tym linkiem: https://www.jula.pl/porady/jak-zrobic-wedzarnie/

Skalniak w domowym ogrodzie

Czym jest skalniak? To inaczej ogród skalny. Zbudowany jest, jak nietrudno się domyślić, z różnego rodzaju skał, kamieni, ziemi oraz roślin ozdobnych. Jego głównym zadaniem jest nawiązanie do krajobrazu górskiego. Najczęściej wybieranymi roślinami są m.in. dąbrówka rozgłowa, goździk postrzępiony, dzwonek karpacki, rojnik czy rozchodnik.

Ogromną zaletą ogrodu urządzonego w ten sposób jest, przede wszystkim, naturalny klimat. Jeśli postawimy na konsekwentne odtworzenie małego krajobrazu, charakterystycznego dla konkretnej krainy, będziemy cieszyć się spójnością i dyskretną elegancją oryginalnego wystroju, który uraduje nie tylko oko, ale także pomoże przenieść się, na chwilę, w inną szerokość geograficzną.

Wszelkie zarzuty dotyczące sztuczności takiego pomysłu są absolutnie nie na miejscu. Znacznie ciekawej jest zbudować interesujący skalny ogródek, niż okraszać przestrzeń silikonowymi łabędziami i krasnalami ogrodowymi. A jeśli połączymy tę koncepcję z roślinnością karłowatą, możemy bardzo płynnie i bezpretensjonalnie nawiązać do asocjacji japońskich.

Jakie są zalety skalniaka?

  • Stylistyka nawiązując do krajobrazu górskiego - jeśli jesteśmy miłośnikami gór, możemy mieć odrobinę naszego ulubionego klimatu we własnym ogrodzie. Sami nadajemy kształt naszej kompozycji, dobieramy odpowiednie rośliny, a dzięki temu rozwijamy swoją kreatywność. Pamiętajmy jednak, by finalny efekt nie drażnił oczu swoją sztucznością. Powinien wtapiać się w naturalne ukształtowanie naszego terenu i naturalnie łączyć się z domostwem.
  • Łatwość w utrzymaniu - rośliny wysokogórskie mają to do siebie, ze znakomicie radzą sobie w bardzo ciężkich warunkach. Jeśli więc odpowiednio skonfigurujemy nasz ogródek i dobierzemy taką florę, by była ona niemal bezobsługowa, nie skażemy się na mozolną pielęgnację, w każdej wolnej chwili.
  • Nieskończone możliwości kompozycji - możemy wybrać różne rodzaje kamieni, żwirku, roślin. Wszystko zależy od naszych pomysłów, potrzeb, wyobraźni i możliwości. Możemy zdecydować się na fontannę przepływającą przez skalniaka (np. kaskadową). Najlepiej, jeśli będzie ona przypominać mały górski strumyk. Przy szumie wody wypoczywa się jeszcze lepiej.
Jak jednak można wykonać skalniak krok po kroku, jakie rośliny wybrać, gdy miejsce jest zacienione, a jakie, gdy jest wystawione na ekspozycję słoneczną? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziemy tu: https://www.jula.pl/porady/jak-zrobic-skalniak-krok-po-kroku/

Domowy plac zabaw

Jeśli dysponujemy większą, niezagospodarowaną przestrzenią, a mamy dzieci, może warto uszczęśliwić pociechy i zorganizować im… plac zabaw. Szybko okaże się, że ograniczyć nas może jedynie nasza wyobraźnia. Takie miejsce będzie znakomitą alternatywą dla bezproduktywnego spędzania czasu ze smartfonem w dłoni. Co, niestety, młodsze pokolenie zaczyna uważać za regułę.

Jakie elementy w domowym placu zabaw warto rozważyć?

  • Huśtawka - może być to huśtawka wykonana własnoręcznie, do zawieszenia na drzewie lub specjalnej, solidnie wykonanej konstrukcji. Z pewnością przyniesie mnóstwo radości. A jeśli będzie mieć większą wytrzymałość i wymiary – my również możemy z niej korzystać.
  • Piaskownica - pozornie przy budowie piaskownicy nie ma się nad czym zastanawiać, jednak okazuje się, że szalenie ważne jest to, jaki piasek dobierzemy, jaki kształt będzie mieć nasza konstrukcja oraz rodzaj materiału, z jakiego będzie wykonana. Ważne też, by piaskownica była przykrywana, gdy nikt z niej nie korzysta. W ten sposób nie uczynimy z niej mimowolnej kuwety dla lokalnych zwierząt.
  • Zjeżdżalnia - najważniejsze na placu zabaw jest bezpieczeństwo dzieci. Dlatego zjeżdżalnię należy, przede wszystkim, dostosować do wieku, odpowiednio zabezpieczyć. Będzie to nie tylko wspaniały element do zabaw dla naszych dzieci, ale i dla latorośli znajomych. A dla nas święty spokój podczas imprez, gdy pociechy zajmą się sobą O ile nie mamy specjalistycznego warsztatu blacharskiego, możemy, bez większych problemów, kupić gotową zjeżdżalnię.
  • Trampolina - bardzo popularna ostatnimi czasy, gdyż ceny podobnych urządzeń stały się bardzo przystępne. To już nie są te czasy, gdy na trampolinę trzeba było wydać pół pensji. Pamiętajmy jednak, że ważna jest stabilizacja, odpowiednie podłoże, siatka bezpieczeństwa, oraz dostosowanie wymiarów i wagi osób bawiących się.
Okazuje się, że możemy zorganizować plac zabaw za 1000, 500, a nawet za 100 złotych! Jak to zrobić? O czym należy bezwzględnie pamiętać? Jakie jeszcze pomysły możemy wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy na blogu JULA: https://www.jula.pl/porady/jak-zrobic-domowy-plac-zabaw-w-ogrodzie-do-100-500-i-1000-zl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE