Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Nowy obiekt w Cichowie sprzyja refleksjom. Wstęp wolny

› Kultura i Rozrywka 5 miesięcy temu    29.07.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Cichowo. Otwarcie Drogi Przemyśleń - nowej atrakcji turystycznej w CichowieCichowo. Otwarcie Drogi Przemyśleń - nowej atrakcji turystycznej w Cichowie fot. A. Fajczyk

Ta droga nie jest zwykłą polną, torfową ścieżką - nieutwardzoną, biegnąca gdzieś pomiędzy drzewami, na skraju wioski i uciekającą w las. To nowa atrakcja turystyczna Cichowa, która po spacerze gwarantuje regenerację sił, a przy tym refleksyjno-intelektualne doznania. Inicjatorem jej założenia jest Paweł Buksalewicz, poeta wielkopolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, mieszkaniec Cichowa oraz były burmistrz Krzywinia.

Droga Przemyśleń została otwarta w sobotę, 25 lipca. Nie było symbolicznego przecięcia wstęgi - zaproszeni goście po prostu wyruszyli na spacer nową trasą, która ma długość 880 m i prowadzi w kierunku Łagowa do punktu widokowego.

Morenowy krajobraz, bujna roślinność, czyste powietrze i cisza, rzadko przerywana odgłosami ptaków, między innymi dzikich gęsi czy żurawi - to atuty nowej trasy spacerowej, które sprzyjają refleksjom. W różnych miejscach na przydrożnych drzewach zostały zawieszone aforyzmy, wypisane na drewnianych deskach. W sumie aforyzmów jest ponad 40, ich autorem jest Paweł Buksalewicz. Na deski przenosiły je żona autora Alicja oraz kuzynka Ewa Buksalewicz-Moskal.
 

- Wszyscy wiemy, że żyjemy w czasach, w których coraz mniej się czyta. Wynika to z kilku faktów - powszechnej formy życia w pośpiechu, z konkurencji mediów elektronicznych , a także z rynku wydawniczego, na którym królują przedruki zagranicznych bestselerów. A w gatunkach form krótkich - wybory myśli form krótkich czy też przedruki myślicieli epok minionych. Polskich autorów, szczególnie poetów na półkach księgarń brak - w ten sposób Paweł Buksalewicz tłumaczył genezę powstania Drogi Przemyśleń.

- By wyjść z tego zamkniętego kręgu, postanowiliśmy z żoną Alicja coś w tym zakresie zmienić, wykorzystać nasze osobiste doświadczenia - dodał.

Przyznał, że sami często w ramach rekreacji przemierzali urokliwą drogę tuż za domem, wentylowali płuca, regenerowali siły fizyczne, napełniali oczy widokami, uszy dźwiękami, nos zapachami.

- Ale takich, jak my było przed laty mało. Wpadłem na pomysł, aby do tego kolażu doznań dorzucić jeszcze jedno - doznanie intelektualne, z obcowania z porozrzucanymi w różnych miejscach myślami. Pomysł zaczął się rozrastać - mówił Paweł Buksalewicz.

Wiadomo było, że jeśli miałaby powstać trasa spacerowa, to powinna być uporządkowana. Dziury w nawierzchni - wyrównane. Potrzebne było też wyposażenie: ławeczki, kosze, jakaś tablica informacyjna. W realizację zaangażowali się druhowie z jednostki OSP w Bielewie i przejęli patronat nad obiektem. Poza tym projekt wsparło kilkunastu przyjaciół pomysłodawców: sąsiadka, właściciele cichowskich restauracji oraz sołtys Cichowa. Na organizację „Drogi Przemyśleń” zgodę wyraziły także władze gminy Krzywiń i finansowo wsparły realizację, dostarczając tłuczeń, na wyrównanie nawierzchni. Jesienią do akcji przystąpili strażacy z Bielewa. 4 soboty trwało sprzątanie drogi, wycinanie i zbieranie gałęzi oraz ich utylizacja. Wiosną przygotowano dojście do punktu widokowego na piękny staw. Zbudowano też symboliczną bramę. Nawiązuje ona do nieistniejącej już bramy do Parku Dworskiego w Cichowie, którą zdobiły 2 białe orły.

- Drewniane orły na bramie otwierającej Drogę Przemyśleń wykonał artysta z Łagowa Henryk Frąckowiak. Niedługo przy drodze stanie rzeźba św. Floriana - wykonana przez artystę plastyka Pawła Nowaczyka z Krościenka - powiedział Paweł Buksalewicz.

Wiosną zaczęły się problemy ze śmieciarzami, na drogę wyrzucano odpady - sterty gałęzi, worki foliowe ze śmieciami. Dlatego zamontowano monitoring.

Droga Przemyśleń nie jest projektem skończonym. Jak zaznaczają inicjatorzy - co roku mają się tam pojawiać nowe aforyzmy i elementy małej architektury.

Istnieje możliwość oprowadzania dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym umówieniu się przez konto Facebook'owe: Droga Przemyśleń.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!