Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Obwodnica Gostynia to czcze obietnice? Władze: "Wysyłamy apele"

› Aktualności 5 miesięcy temu    7.02.2020
Redakcja
komentarzy 17 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fot. Pixabay

Budowa obwodnicy drogi krajowej nr 12 przebiegającej przez Gostyń, Piaski i dalej do Jarocina nie znalazła się w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). W połowie stycznia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jako administrator szosy poinformowała, że w ramach realizacji Programu ogłoszono postępowania przetargowe na roboty budowlane dla 192 odcinków, o łącznej długości 2.530,2 km - można powiedzieć: "wszędzie, tylko nie w Gostyniu”.

 

Niestety, w planach i założeniach wieloletniego programu, aktualizowanego we wrześniu 2019 r. nie ma budowy obwodnicy drogi krajowej nr 12, prowadzącej z Leszna przez Gostyń do Jarocina. „Dwunastki” nie ma też w planie przetargów na 2020 rok, który ogłoszono 20 grudnia.

Wśród budowanych szos znajdzie się m.in. 200 km drogi ekspresowej S19 na terenie woj. podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego, odcinki autostrad A2 i A18 o długości łącznej ponad 100 km, odcinek S7 na terenie woj. małopolskiego, obwodnice Chełma, Opatowa i fragment obwodnicy Koszalina, S17 między Drewnicą a Ząbkami oraz drugi etap „łącznika brzeskiego”. Większość tych inwestycji realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Można powiedzieć: „budują wszędzie, tylko nie w Gostyniu”. Mieszkańcy są rozczarowani. - Biegnąca przez Gostyń DK-12, niestety, szarym kolorem - piszą na portalu społecznościowym. - A tak obiecywali jeszcze niedawno w kampanii!!! - przypominają.

 

Nawiązując do wyborów parlamentarnych 2019, zadanie to było wymieniane jako jedno z priorytetowych w programach wyborczych wielu kandydatów do sejmu i senatu. Mówiono o budowie obwodnicy drogi krajowej nr 12 podczas spotkań z mieszkańcami gminy Gostyń oraz na konferencjach prasowych. Kandydaci PiS do parlamentu z regionu leszczyńskiego Adam Kośmider oraz poseł Jan Dziedziczak powoływali się na program promowany podczas jesiennej kampanii wyborczej przez premiera RP Mateusza Morawieckiego, który przyznał, że na 100-lecie niepodległości Polski planuje wybudować 100 obwodnic. Zapewniali, że w myśl zrównoważonego rozwoju - nie tylko obszarów miejskich i wiejskich - zamierzają pójść w tym kierunku, aby ruch kołowy odbywał się poza miejscami zamieszkania.

Dziś do tematu podchodzą dużo ostrożniej, bez entuzjazmu. Zapytani o przyszłość inwestycji, związanej z powstaniem obwodnicy DK 12, zarówno poseł Jan Dziedziczak, jak i Adam Kośmider twierdzą, że za wcześnie jest w tej chwili na odpowiedzialne deklaracje. A co z „programem 100 obwodnic”?

- Trwają w kraju prace związane z programami budowy dróg - w tym ze słynnym programem 100 obwodnic. Jest to okres zabiegów lokalnych parlamentarzystów o to, aby obwodnice z ich okręgów zostały w tych programach ujęte

- odpowiada „Życiu Gostynia” poseł Jan Dziedziczak. Powołuje się też na wyborcze obietnice opozycji w kwestii obwodnicy DK 12. Zarzuca m.in. senatorowi Wojciechowi Ziemniakowi z PO, że nie interesuje się sprawą.

 - Wiem jedno, że każdy przedstawiciel opozycji, który zgłosi się do obecnie rządzących, będzie przegrany

- mówi Wojciech Ziemniak.

 

Lokalni włodarze działają

Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak oraz starosta Robert Marcinkowski zgodnie twierdzą, że o budowę obwodnic Gostynia samorządowcy walczą już od wielu lat. Podejmują ciągłe starania, by obwodnica drogi krajowej nr 12 uznana została za strategiczną z punktu widzenia nie tylko powiatu gostyńskiego, ale także regionu i kraju. Jerzy Kulak z jednej strony cieszy się sukcesem związanym z rozpoczęciem budowy obwodnicy drogi wojewódzkiej nr 434, z drugiej - gminny włodarz zdaje sobie sprawę, że wciąż niewiadomą pozostaje kwestia drugiej, bardzo ważnej dla miasta inwestycji.

- Od kilku miesięcy całe nasze zaangażowanie kierujemy w stronę władz krajowych oraz GDDKiA, by w przyszłości doprowadzić do budowy obwodnicy drogi krajowej nr 12. Wysłałem odpowiednie pisma i apele do premiera oraz parlamentarzystów, prowadzę bezpośrednie rozmowy z posłami i senatorami zarówno w Warszawie, jak i w Gostyniu. Rozmawiam również z przedstawicielami poznańskiego oddziału GDDKiA, którzy przygotowują materiały planistyczne. Wspólnie ze starostą oraz wójtem gminy Piaski bierzemy udział w spotkaniach na różnych szczeblach

- zdradza Jerzy Kulak. Ostatni list został wysłany w październiku 2019 r. do wszystkich parlamentarzystów wybranych z list partii rządzącej dzięki wspólnej inicjatywie powiatu i gmin: Gostyń i Piaski. Oprócz gratulacji, zawarto w nim także oczekiwanie, że w deklarowanym przez Prawo i Sprawiedliwość programie budowy stu obwodnic znajdzie się również obwodnica drogi krajowej nr 12.

- Przypomnieliśmy, że o konieczności powstania tej drogi mówiły najważniejsze osoby w państwie, w tym Prezydent RP Andrzej Duda na rynku w Gostyniu 23 września 2015 roku

- mówi starosta Robert Marcinkowski.

Lokalni włodarze przypominają, że ich starania mają doprowadzić do wpisania obwodnicy drogi krajowej nr 12 do programu budowy 100 obwodnic, który został ogłoszony kilkanaście miesięcy temu, a nad którym obecnie pracują przedstawiciele rządu i parlamentu. - Opracowanie tego dokumentu będzie dla nas kluczowe i dopiero wtedy będzie możliwa ocena skuteczności działań naszych parlamentarzystów - stwierdza burmistrz Gostynia.

 

 

 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (17)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gd
5 miesięcy temu 17
Paradoks. Artykuł po jednym dniu od opublikowania nieaktualny. JEDNAK BĘDZIE OBWODNICA!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Abcd
5 miesięcy temu 16
Kiedy będzie otwarta nowa droga między ul. Europejska a Drzeczewem Drugim?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
5 miesięcy temu ocena: 100%  15
Słabi rządzący opłaty za śmieci to umieją podniesc, jedno wielkie kolesiostwo w Piaskach i Gostyniu, a zablokować to sobie możecie dupy, jak wy pojedziecie do pracy i postoicie w korkach to wam rura zmięknie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Brawo
5 miesięcy temu ocena: 33%  14
Czyli, że wszędzie tylko nie w Gostyniu? Strzał w kolano
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NEWS
5 miesięcy temu ocena: 100%  13
Strona GDDKIA: Obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12 Długość: ok. 17 km; Koszt: ok. 340 mln zł; Stan prac przygotowawczych: Inwestycja była przygotowywana od wielu lat. Decyzja środowiskowa była wydana już w 2013 r. Ujęcie zadania w Programie Budowy 100 obwodnic przyspieszy realizację zadania. Data uzyskania DŚU: IV kw. 2013 Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kw. 2020 r. Podpisanie umowy: 2021 Lata realizacji (budowy): 2022-2024 Cel realizacji inwestycji: Podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12. Rozpoczęły się już prace nad budową obejścia w ciągu drogi wojewódzkiej. Dzięki obu inwestycjom nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości Gostynia. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego w uk
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pis
5 miesięcy temu ocena: 67%  12
https://twitter.com/PiS_Wielko... a jednak będzie ....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
5 miesięcy temu ocena: 67%  11
#100OBWODNIC
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 235
5 miesięcy temu ocena: 100%  10
https://twitter.com/PiS_Wielko...
~ grajDOŁEK
5 miesięcy temu ocena: 40%  9
Dwóch lokalnych słabych rządzących i slabe tego efekty! Ciągłe usprawiedliwienia, niby działanie w rzeczywistości tylko gadanie!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ss
5 miesięcy temu 8
A obwodnice drogi 434 budują.
~ mieszkanka Piasków
5 miesięcy temu ocena: 38%  7
Tylko blokada 12 w Gostyniu i w Piaskach jak sami nie weźmiemy sprawy w swoje ręce TO NIGDY NIE BĘDZIE OBWODNICY MIESZKAŃCY GOSTYNIA I PIASKÓW NBA BLOKADY JAK 12 " POSTOI " KILKA RAZY W TYGODNIU TO WŁADZA ZARAZ ZNAJDZIE PIENIĄDZE APEL DO EMERYTÓW MAJĄ CZAS MOGĄ CHODZIĆ PO PASACH ZAPRZYJAŹNIONE GMINY DO DZIEŁA NA BLOKADY
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ piaski
5 miesięcy temu ocena: 0%  6
Masz całkowitą rację!
~ gostyniak
5 miesięcy temu ocena: 23%  5
Nic nowego bo rząd PIS tylko na obiecankach rzeruje, a naiwniacy na niego głosują. Wybranych posłów z naszego regionu tylko pogonić ,jak wybory to obiecują gruszki na wierzbie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kig
5 miesięcy temu ocena: 100%  4
słomą sie podcierasz człowieku za PO okradli nas ze wszystkiego nikt nie chuczał siedzieliscie jak myszy pod miotłą a teraz na PIS psioczycie te pinset PLUs, powinni wszystkim zabrac bo najwiecej kwiczą ci co je biora
~ jan
5 miesięcy temu ocena: 86%  3
A mówiłem że Dziedziczak was wyciupcia to nie było w to wiary - a taka jest prawda !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
5 miesięcy temu ocena: 40%  2
Może warto wziąć pod uwagę blokadę Wrocławskiej i Poznanskiej, jak pół gminy stanie przez to w korku raz drugi dziesiąty to może coś się ruszy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kup_pan_pomysł
5 miesięcy temu ocena: 64%  1
chyba masz jelita zablokowane - sprawdź to