Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Obwodnica „krajówki” na pierwszym miejscu do realizacji

› Społeczeństwo 7 miesięcy temu    8.02.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
Powiat. Ministerstwo opublikowało Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030Powiat. Ministerstwo opublikowało Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 fot. Ministerstwo Infrastruktury

Jeżeli wszystkie założenia opublikowanego właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020 - 2030 zostaną spełnione, to już teraz mieszkańcy Gostynia i okolic, a także lokalne władze mogą otwierać szampana. Wśród setki „bypassów”, które wpisano na listę do realizacji znalazła się obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12.

Według wstępnych założeń ma ona mieć 17 kilometrów długości i kosztować około 340 000 000 zł. Planowana data ogłoszenia przetargu na inwestycję, na którą decyzja środowiskowa wydana została już w 2013 roku to IV kwartał 2020 roku. Gdyby terminowo udało się wyłonić wykonawcę podpisanie umowy miałoby nastąpić w kolejnym roku, a realizacja inwestycji nastąpić w latach 2022-2024. 

Jak podaje ministerstwo podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12.

– Dzięki obu inwestycjom nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości Gostynia. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego w układzie równoleżnikowym, w szczególności pomiędzy Lesznem leżącym w ciągu korytarza drogi ekspresowej S5 a Jarocinem w ciągu drogi krajowej dk 11, przygotowywanej do rozbudowy do parametrów S  czyli drogi ekspresowej S11. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego południowej Wielkopolski – czytamy w ministerialnym komunikacie. 

Dwojakie odczucia po pojawieniu się informacji o programie ma burmistrz Gostynia.

– Wiadomość o tym, że obwodnica drogi krajowej nr 12 ma być realizowana w najbliższych latach była przeze mnie wyczekiwana od dłuższego czasu. Z jednej strony ogromna radość - władze krajowe dostrzegły wreszcie nasze bolączki i pierwszy raz pojawiają się konkretne daty realizacji tego zadania. Z drugiej strony - pewne zaskoczenie. Walczyliśmy o wpisanie do programu od dłuższego czasu, braliśmy pod uwagę podzielenie zadania na etapy. Z opublikowanych założeń wynika, że rząd zamierza wybudować cały odcinek 17- kilometrowy. To historyczny moment dla ziemi gostyńskiej. Dla mnie osobiście to również ukoronowanie ponad 10 lat starań. Zakładałem, że uda mi się  doprowadzić do powstania największej inwestycji w historii Gostynia - myśląc o obwodnicy drogi wojewódzkiej. Wszystko wskazuje jednak na to, że uda się również doprowadzić do powstania zadania 3-krotnie większego. Jak widać warto mieć marzenia I warto konsekwentnie realizować założone cele  – mówi Jerzy Kulak.

Dodaje jednak, że zanim przedsięwzięcie stanie się faktem i na plac budowy wjadą koparki jest „jeszcze wiele problemów do pokonania”.

– Pamiętajmy,  że aby powstała obwodnica DK 12 musimy przejść przez odpowiednie procedury: ostateczne  przygotowanie koncepcji, zabezpieczenie środków w budżecie państwa, procedura przetargowa, wyłonienie wykonawcy oraz przeprowadzenie procesu budowlanego. Nie zmienia to jednak faktu, że pierwszy raz realnie możemy myśleć o budowie obwodnicy drogi krajowej. I ogromnie się cieszę, że mogłem brać w tym czynny udział. Jestem dzisiaj chyba najszczęśliwszym burmistrzem w kraju – podsumuje włodarz Gostynia.

Więcej czytaj we wtorkowym wydaniu "Życia Gostynia".

Zobacz także: strażacy i policjanci poszkują zaginionej mieszkanki Piasków

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ uper
7 miesięcy temu ocena: 50%  7
Pis nie buduje pis rujnuje, Przez ostatnie 4 lata zbudowano aż 35km autostrad, przy czym w większości były to inwestycje rozpoczęte przez poprzedników. Czyli wychodzi 8km/rok (z małym hakiem) Sukces to niebywały
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaś
7 miesięcy temu ocena: 50%  6
Na pewno nie będzie ogłoszonego przetargu na budowę obwodnicy Gostynia w 2020 roku a obwodnica jest wpisana na pierwszym miejscu dlatego że została lista obwodnic uszeregowana według polskiego alfabetu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Damian
7 miesięcy temu ocena: 57%  5
Miało być 20 mostów, milion samochodów elektrycznych, mieszkania plus i jeszcze coś tam, coś tam. Z obwodnicami będzie tak samo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1234
7 miesięcy temu ocena: 43%  4
A co ludźmi, którzy mieszkają na Piaskach w miejscu, gdzie obwodnica ma iść ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XXX
7 miesięcy temu ocena: 86%  3
Piaski ominie szerokim łukiem
~ Niedla psa kiełbasa
7 miesięcy temu ocena: 58%  2
Przecież to kiełbasa wyborcza obecnego rządu!!! Naobiecuja a potem będą zwodzic, jak z innymi inwestycjami.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Homer
7 miesięcy temu ocena: 36%  1
Najlepszy rząd III RP
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji